שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בכיר במשרד החוץ: מעשיו של דני איילון מביכים

  מסע ההשפלה הפומבי לשגריר טורקיה בישראל זוכה לביקורת מתוך משרד החוץ, ויש מי שאומר שסגן שר החוץ, דני איילון, התנהל "ברמה של מסכת סוף שנה בבית ספר". בסביבת איילון דוחים את הטענות: הוא לא ידע שהמצלמות פועלות

  האם בגלל סדרת טלוויזיה היה כדאי להעביר את שגריר טורקיה בישראל, אחמט אוגוז צ'ליקול, מסע השפלה פומבי בלשכתו של סגן שר החוץ, דני איילון? כלפי חוץ, זוכה איילון לגיבוי, אבל בתוך המשרד נשמעים גם קולות אחרים - מסויגים יותר. "לא צריך את המעשים המביכים בפני עצמם של איילון לשגריר טורקיה, ברמה של מסכת סוף שנה בבית ספר, כדי להציף את הבעיה", אמר בכיר במשרד החוץ. עם זאת הוסיף ש"אם מישהו גרם להרמת הלהבות, זה ראש הממשלה הטורקי בדבריו הבוטים נגד ישראל".

   

  העיתונאים שבאו לפגישה במשכן הכנסת, ביקשו מאיילון ומהשגריר הטורקי ללחוץ ידיים, ואיילון סירב. "העיקר שיראו שהוא יושב נמוך ואנחנו גבוה ושיש פה רק דגל אחד, ואתה רואה שאנחנו לא מחייכים", סינן סגן השר בעברית, כשהשגריר המובך מולו.  


  "העיקר שיישב נמוך" (צילום: גיל יוחנן)

    

  למרות השפל ביחסי שתי המדינות, מתכוון שר הביטחון, אהוד ברק, לצאת בשבוע הבא לטורקיה, ולדון בין היתר בהמשך שיתוף הפעולה הביטחוני. "איש אינו מבקש לטרפד את הביקור של אהוד ברק באנקרה, זה קשקוש מוחלט", הגיב בכיר בסביבת שר החוץ,

  אביגדור ליברמן, לפרסום על "פקידים בכירים" שטענו כי זו היתה מטרת מסע ההשפלה הפומבי. "אם יש מי שהתבטא בדרך זאת, הוא אינו אלא מתרפס ופחדן, שחושש לחשוף את שמו, אך יש בו אומץ להטיח שקרים מוחלטים. ישראל מוכנה לנהוג בטורקיה בכבוד, אך זה חייב להיות הדדי. מה שאמר ארדואן, זה לא כבוד".

   

  בסביבתו של סגן שר החוץ דחו את טענות הבכירים באשר להתנהלותו מול השגריר הטורקי, אולם טוענים שלא היה מודע כלל לכך שמצלמת הטלוויזיה פועלת. "לפעמים צריך להעביר מסר תקיף. הרי זאת לא הפעם הראשונה או השנייה שבה אנו חוזים בסדרות אנטי ישראליות ואנטישמיות וגם בהתבטאויות מהסוג הזה שנאמרו על-ידי ארדואן. אנו מתייחסים לטענות על ההתנהלות כאל פולקלור. חבל שאותם אלה שמעלים את הטענות הלא רציניות והילדותיות האלה מסתתרים בעילום שם. אם היו מאמינים בזה לא היו מסתתרים", אמרו אותם גורמים שביקשו גם הם לשמור על עילום שם.

   

  לדברי בכיר במשרד החוץ, "יש בעיה עם ארדואן, שחוזר על התקפותיו פעם אחר פעם. זה החל בעימות המתוקשר ועזיבת הבמה בדאבוס עם פרס, ונגמר במסיבת העיתונאים, כשלא הבין שצה"ל השיב אש למקורות ירי, בעקבות ירי פצצות מרגמה ורקטות מעזה". ארדואן מתח ביקורת על התקיפה בעזה, ושאל בציניות: "מה התירוץ שלהם הפעם?" הוא גם ציין שישראל הפעילה פצצות זרחן ב"עופרת יצוקה", אמר שישראל גונבת מים מלבנון וקרא להפעיל נגדה לחץ דומה לזה שמופעל נגד איראן בעניין הגרעין.

    

  בשלב זה, נמשכות ההכנות לביקורו של שר הביטחון באנקרה בשבוע הבא. כמו כן נמשך שיתוף הפעולה הביטחוני עם הצבא הטורקי, וגם אתמול נמשכו המגעים לקראת תרגיל משותף במהלך האביב הקרוב. לאיש לא ברור כיצד יתפתחו הדברים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שומר על עצמו לפי שעה הרחק מהלהבות, ואינו מתייחס למשבר הנוכחי ביחסי שתי המדינות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים