שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הנזיפה אחרי ההשפלה: לא נרד לרמה של ישראל
  היחסים בין ישראל לטורקיה הגיעו לשפל נוסף: יממה אחרי שמשרד החוץ זימן את השגריר הטורקי לשיחת נזיפה, זומן שגריר ישראל באנקרה למשרד החוץ המקומי - שם ביקשו ממנו הבהרות. התקשורת הטורקית זועמת, אבל גורם באנקרה הבהיר: לא ננהג בחוסר נימוס כלפי שגריר ישראל

  ההידרדרות הדיפלומטית נמשכת. שגריר ישראל באנקרה, גבי לוי, זומן לשיחת בירור במשרד החוץ הטורקי, בעקבות התקרית שבה השפיל סגן שר החוץ, דני איילון, את שגריר טורקיה בישראל. גורם בכיר במשרד החוץ הטורקי לאתר העיתון הנפוץ במדינה "הורייט", כי אין בכוונתם לנקוט כלפי השגריר הישראל באותו מטבע שבו נקט סגן שר החוץ, דני איילון, בשגריר הטורקי.

   

  לדברי הגורם, בפגישה באנקרה לא תהיה נזיפה פומבית, לא ינכחו בה עיתונאים וגם לצלמים לא ניתנה אפשרות להיכנס לחדר. "טורקיה היא מדינה רצינית ולא תנהג באותה צורה של חוסר נימוס כלפי השגריר לוי או כל מדינה אחרת". גורם אחר במשרד התלוצץ ואמר כי בין כה וכה מנכ"ל המשרד, פרידון סינרליאוגל, גבוה מהשגריר לוי, כך שאין צורך להושיב אותו נמוך יותר. "כשהם עומדים זה מול זה, סינרליאוגל מסתכל אליו מלמעלה".


  שגריר טורקיה בישראל וסגן שר החוץ (צילום: גיל יוחנן) 

   

  כלי תקשורת בטורקיה דיווחו כי את לוי פגש בלשכתו מנכ"ל משרד החוץ הטורקי, ששימש בעבר שגריר טורקיה בישראל. המנכ"ל, פרידון סינרליאוגל, הבהיר ללוי כי ארצו רואה באירוע "מעשה חסר נימוס", וכי "כדאי שכל אחד ידע את מקומו", לשון הדיווח. שר החוץ הטורקי, אחמד דאודאורלו, אמר כי תגובה רשמית של טורקיה תפורסם בשעות הערב.

   

  בראיון לאתר של "הורייט" הבהיר דאודאורלו כי ממשלתו תקיים בדיקה מעמיקה של השתלשלות האירועים בירושלים. "לא נקבל אף החלטה מבלי לבדוק מי היה אחראי לאמירות ומה קדם למה. הנושא נדון בהרחבה בשיחות בין משרד ההגנה לבין משרד הביטחון הישראלי, לקראת ביקורו המתוכנן של ברק בטורקיה".

   

  הסערה הדיפלומטית באה לידי ביטוי גם בעיתונות המקומית. הדיווחים על האירוע בכלי התקשורת הראשיים בטורקיה נשאו את הכותרות: "סקנדל", "שעות חמות באנקרה", "עלבון דיפלומטי" ו"בושה לשגריר טורקיה".

   

  מאמרי מערכת רבים שהתייחסו לנושא, אף הביעו תרעומת על כך שבפגישה לא הוגש לשגריר כל סוג של כיבוד - דבר המהווה, על פי פרשנים מקומיים, עלבון גדול אף יותר מסירובם של נציגי ישראל ללחוץ את ידו של השגריר ומהושבתו בכיסא נמוך. פרשנית בכירה אף כתבה כי "ישראל פגעה בטורקיה בנקודה הרגישה ביותר שלה", ותיארה את הפגישה בירושלים כ"טקס השפלה חסר תקדים".

   

  בן אליעזר: התנהגותו של איילון - מיותרת 

  שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, אמר בשיחה עם ynet כי הצעד שנקט דני איילון היה מיותר.

   "היה צריך לשמור על כבוד השגריר הטורקי, אין לנו ענין לצרף את טורקיה למדינות העימות. עם זאת, צריך שתהיה ביקורת וראוי לבקר את אמירות ראש הממשלה הטורקי. אין ספק שיש בעיה איתו, אך יש לעשות זאת בכבוד", אמר.

   

  איילון מצדו, פרסם היום בחשבונו האישי ברשת החברתית "טוויטר" תגובה לסערה שגרמה התנהגותו. "אני לא חושב שהלכתי רחוק מדי ולא מביע חרטה על כך", כתב סגן שר החוץ, והוסיף: "אחרים יכבדו אותנו, רק אם נעמוד על כבודנו".


  פורסם לראשונה 12/01/2010 12:40

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים