שתף קטע נבחר

אובמה שוקל: מו"מ בדילוגים במזרח התיכון

בוושינגטון שוברים את הראש איך להתניע את המשא ומתן במזרח התיכון. אחרי פגישה רבת-משתתפים בבית הלבן מסתמנות האפשרויות הבאות: משא ומתן לא-ישיר בדילוגים על-ידי השליח מיטשל או מכתבים חתומים לצדדים של הנשיא אובמה, ובהם ייקבעו התנאים

הממשל האמריקני שוקל להכריז על שיחות לא ישירות בדילוגים של השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל בין הצדדים. בכך יעקפו האמריקנים את הסירוב של הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, להיכנס למו"מ ישיר עם נתניהו בלי הקפאה מוחלטת של ההתנחלויות, לרבות הפעילות במזרח ירושלים. עוד אפשרות ששוקלים בוושינגטון היא לשלוח מכתבים חתומים על-ידי הנשיא אובמה לישראל ולפלסטינים, שבהם ייקבעו התנאים ("תחום הסמכות") שעל בסיסם יחודש המשא ומתן הישיר בין הצדדים.

 

האפשרות לשגר מכתבים מאובמה נדונה לנוכח העובדה שישראל והפלסטינים לא מגיעים להסכמה על התנאים לחידוש המשא ומתן. ככל הידוע, הפלסטינים רוצים התחייבות למשא ומתן שיימשך שנתיים ואילו ישראל דורשת שהתנאים יכללו את מכתבו של הנשיא בוש על גושי ההתנחלות והכרה בצרכי הביטחון.

 

בממשל אובמה מעריכים כי החודש הקרוב יהיה מכריע במאמץ לחדש את השיחות. השבוע צפוי להגיע לארץ יועץ הנשיא לביטחון לאומי, ג'ים ג'ונס, ובעקבותיו יגיע בשבוע הבא השליח המיוחד, ג'ורג' מיטשל. שגריר ישראל בארה"ב, מייקל אורן, יצא לישראל כדי להשתתף בהכנות לפגישות של הצמרת הישראלית עם ג'ונס ועם מיטשל.

 

הבית הלבן זימן ישיבה מיוחדת רבת משתתפים לדון באלטרנטיבות השונות לחידוש המו"מ, ובה עלה שוב הרעיון לשלוח מכתב מהנשיא. לא ברור אם הנשיא אובמה החליט לשגר את מכתבו לצדדים והאם יועצו לביטחון לאומי ימסור אותו בפגישות בירושלים, ברמאללה ובריאד.

 

בדיון בבית הלבן השתתף השליח מיטשל, ונכחו כל העוסקים בנושא המזרח תיכוני בבית הלבן ובמחלקת המדינה. בין המשתתפים סגן היועץ לבטחון לאומי, טום דונילון, סגן מזכירת המדינה, ג'ים סטיינברג, מנהל הדסק המזרח תיכוני בבית הלבן, דן שפירו, ומקבילו במחלקת המדינה, ג'ף פלטמן. גם דניס רוס, מבכירי המועצה לבטחון לאומי, שעיקר עיסוקו הוא בתיק האיראני, נקרא לישיבה בגלל ניסיונו הרב כשליח הנשיא קלינטון למזרח התיכון.

 

הפגישה הזו שהוגדרה כמכרעת, זומנה בעקבות הפגישות שקיימו שרי החוץ של מצרים וירדן בוושינגטון בסוף השבוע שעבר והמידע שהביאו אתם על מאמצי התיווך של מצרים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים