שתף קטע נבחר

קדימה: מדיניות החוץ מסבה נזק כבד לישראל

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון, שוקל לבקש ממבקר המדינה לבדוק את התנהלות מדיניות החוץ של ישראל בעקבות המשבר עם טורקיה. חיים רמון: "ראש הממשלה הופך אותנו עוד מעט לעם לבדד ישכון"

חברים בקדימה מביעים מורת רוח על התנהלות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפרשת המשבר ביחסים עם טורקיה, שהגיעו לשפל חדש בעקבות פגישת ההשפלה שארגן סגן שר החוץ, דני איילון, לשגריר טורקיה, אחמט אוגוז צ'ליקול.

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון (קדימה), שוקל לכנס את הוועדה ואף לזמן לדיון את ראש הממשלה ואת מבקר המדינה בעקבות ההתפתחויות האחרונות מול טורקיה. חסון אמר ל-ynet: "גם לי יש הסתייגות מהתנהלות טורקיה ביחס לישראל בתקופה האחרונה, אך מה שעשתה ישראל לשגריר הטורקי - חמור מאוד. מדיניות החוץ של ישראל בשנה האחרונה הסבה נזק אדיר למדינת ישראל".


שיחת ההשפלה עם שגריר טורקיה, שלשום (צילום: גיל יוחנן)

 

בימים הקרובים יחליט חסון אם לכנס את הוועדה לדיון מיוחד בנושא, ואם כן - האם לזמן גם את ראש הממשלה לדיון. "נתניהו חייב למסור דין וחשבון לאזרחי המדינה. הוא עוצם את עיניו נוכח חורבן היחסים של ישראל עם הקהילה הבנלאומית, וכל זה רק כדי לא להרגיז, חלילה, את ליברמן. כשגריר לשעבר, נתניהו יודע היטב שיש מעשים שלא יעשו. הוא חיי לעצור את כדור השלג הזה".

 

חסון אמר שאם תכונס הוועדה, יציע להעביר לבדיקת המבקר את מדיניות החוץ של ישראל בשנה האחרונה. לשאלה אם ראוי שמבקר המדינה יתערב בנושאי מדיניות, השיב חסון: "מבקר המדינה בדק אך לאחרונה את פעולות ממשלות ישראל לשחרור ג'ונתן פולארד, ולכן אין שום סיבה שלא יבדוק התנהלות בנושאים דומים, קל וחומר כאשר יש כמעט קונצנזוס שיחסי ישראל עם העולם הולכים ומדרדרים". הוא דחה את הטענה כי יהיה בכך משום הפיכת הוועדה לפוליטית: "אפשר לומר את זה על כל דבר. גם על דיון בנוגע למחירי מים. מכל מקום, אם לדאוג למעמדה של ישראל בעולם זה בגדר 'לעשות פוליטיקה' אני מוכן שיאשימו בכך".

 

רמון: ביבי רוצה רק לשרוד  

גם יו"ר מועצת קדימה, השר לשעבר רמון, תקף בחריפות את התנהלותו של נתניהו בפרשה. בשיחה עם ynet, אמר: "יום אחד שולח ראש הממשלה את פואד בן אליעזר לטורקיה, שמבטיח להחזיר את טורקיה לתווך במשא ומתן עם סוריה. ואז שר החוץ מתנגד. נכון שזה בנאלי כבר, אבל ראש הממשלה מקריב את אסטרטגיית היחסים או את האינטרסים החיוניים של ישראל לטובת אסטרטגיית ההישרדות. הקואליציה שלו מעל לכל. לראש הממשלה איכפת רק לשרוד. לא מעניין אותו כלום. הוא לא יריב עם ליברמן, לא יריב עם פואד, אבל מוכן שישראל תריב עם העולם כולו, וההישג הכי גדול ראש הממשלה במצב הזה, הוא שהוא מביא את ישראל מצבה של דרום אפריקה בשיא תקופת האפרטהייד. ראש הממשלה הופך אותנו עוד מעט לעם לבדד ישכון".

 

רמון הזהיר כי "המחיר מכל הבחינות יהיה כבד, כבד עד מאוד. ביבי מוכן שהאינטרסים של מדינת ישראל יתערערו, אבל חס וחלילה שהקואליציה שלו לא תתערער. כל פעם שאתה תראה משהו לא מובן, תחשוב על שרידות, וזה יהיה מובן. האם שמעת את ביבי מדבר נגד ש"ס באיזשהו עניין, למרות שהם עושים מה שהם רוצים? ביבי הוא אסקופה נדרסת מול ש"ס, ואותו דבר מול ליברמן. כל מי שמחזיק או יש לו יכולת לאיים על מעמדו של ביבי כראש ממשלה, עושה עמו מה שהוא רוצה. ביבי הוא האיום המרכזי על קיומה של ישראל, כמדינה יהודית, כי הוא מנציח את הסטטוס קוו".

 

התרעומת על התנהלות מדיניות החוץ של ישראל בפרשה האחרונה חורגת מגבולות השדה הפוליטי. התאחדות יוצאי טורקיה שיגרה מכתב חריף למשרד החוץ, ובו ביקשה להביע את מחאתה על "היחס המשפיל לו זכה שגריר טורקיה בישראל. לדעתנו ועל פי הכרתנו את העם הטורקי והחשיבות שהם מייחסים לכבודם, היחס לו זכה כבוד השגריר משפיל ויוסיף על המתיחות הקיימת ממילא בין ישראל וטורקיה. לדעתנו, התנהגותו של סגן שר החוץ מיותרת ולא ראויה והיא בניגוד לכל כללי הדיפלומטיה".

 

במכתבו למשרד החוץ, ציין יו"ר התאחדות יוצאי טורקיה בישראל, מומו עוז-סיני, כי במשרדם התקבלו שיחות רבות מאזרחים שביקשו להביע מחאה על התנהגות סגן שר החוץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יזמן את המבקר? ח"כ חסון
צילום: גיל יוחנן
מקריב את היחסים. ח"כ רמון
צילום: עופר עמרם
מומלצים