שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אם נסביר, אפילו הטורקים יבינו

  ישראל לא השכילה לפתח מענה הולם לתעמולת האויב, והתסכול העמוק מחוסר ההבנה שמגלים רבים מדי כלפינו הוא שמביא לכשלים דיפלומטיים

  דני איילון, לשעבר שגריר מנוסה ומוערך, הביע חרטה על דרך ניהול הפגישה עם השגריר הטורקי. אך איך קורה שפוליטיקאי בכיר האמון על הפרוטוקול הדיפלומטי חורג מכללי הטקס, אפילו לטעמו הוא?

   

  תסכול. תסכול עמוק מחוסר ההבנה שמגלות מדינות רבות מדי בעולם למציאות ולעמדות שלנו, הוא הגורם לכך. במקרים רבים ישראל זוכה להתעלמות או גרוע מכך לעיוות עובדות, ובמידה רבה באשמתנו - אי ידיעת העובדות. אנו נתקלים בשנאה גוברת שמשנה צורות, מהתגברותה בקמפוסים בבריטניה ועד לנהייתו של מנהיג טורקיה אחרי איראן כשהיא "מתובלת" בתוכניות טלוויזיה המציגות אותנו באור מחריד.

   

  בתחילת החודש התכנסו בירושלים שגרירי ישראל בעולם למפגש מסורתי שבמהלכו הם זוכים למנה יומית של "הסברה" – סדנאות, דיונים, סיורים, ובעיקר מרביצים במשתתפים תורה מנהיגי האומה ששמחים על ההזמנה להקנות ידע ומידע לשגרירים. המרצים והמארגנים סימנו V ושלחו את כולם חזרה למקום מושבם. כך נוהגים כל השנים, וכך חושבים שעושים "הסברה".

   

  מאז הוקמה מדינת ישראל שמה המנהיגות דגש על ביצור בטחונה של ישראל. לעומת זאת בכל הקשור בהסברה, כשלנו. כך מצאנו עצמנו חשופים למתקפות, ובולט במיוחד הדבר בעיתות מתח, במהלכן של מלחמות ולאחריהן.

   

  חמור הדבר עוד יותר בשנים האחרונות, כשהשתכללו אמצעי התקשורת האלקטרוניים והפכו לכלי חיוני במערכה ההסברתית. מול עשרות ערוצים של גורמים עוינים, לא השכילה ישראל להכין מענה הולם. האיראנים, החיזבאללה, החמאס ואחרים שקדו והקימו בהשקעות עתק מאות ערוצי טלוויזיה ואתרי אינטרנט, ובמקביל שכרו שירותי ייעוץ, פרסום ואסטרטגיה.

   

  לפיכך, לא מפתיע כי במקומות רבים בעולם יש המשוכנעים כי ירושלים הייתה בעבר וצריכה לשוב ולהיות בירת פלסטין, וכי פלסטין קדמה לישראל שכבשה ואף הרסה אותה. לא תמיד מובן לעמי העולם מה עושים יהודים שגרו מאות בשנים ביותר ממאה מדינות ברחבי העולם, דווקא כאן במזרח התיכון.

   

  זה לא מכבר הוזמנתי כשגריר ישראל בבודפשט יחד עם השגריר הפלסטיני בהונגריה, לדיון טלוויזיוני על ירושלים. הפלסטיני הגיע מצויד בחומר מגוון המציג את ירושלים כעיר ערבית וניסה לשכנע את הצופים כי ישראל כבשה אותה, ותמורת שלום עליה לסגת ממנה לקווי 67'. אך אני טענתי כי ירושלים הייתה מאז ומעולם עיר יהודית שבמאות האחרונות פלשו אליה הערבים.

   

  כששאלתי את הנציג הפלסטיני אם הוא יודע כמה ערבים ויהודים התגוררו בעיר לפני 100 שנה, אמר כי אינו יודע במדויק, אך לטענתו רוב רובה של אוכלוסיית העיר היה ערבי. הצגתי בפניו מסמך מהמדריך של תומס קוק האנגלי, משנת 1900. בפרק על ירושלים מצוין כי העיר מנתה כ-75 אלף איש, מהם רק 6,000 מוסלמים. מספר היהודים עמד על 40 אלף.

   

  ראשי הקהילה היהודית בבודפשט שצפו בתוכנית קבלו על שהעובדות שהצגתי לא ידועות, וישראל לא מספקת חומרי הסברה בדומה לזה.

   

  בדיון נוסף בתוכנית דת השתתף חשמן ששיבח את הרשות הפלסטינית על כך שהיא משמרת את אופייה הנוצרי של בית-לחם. שאלתיו אם ידוע לו כי מרבית ערבייה הנוצרים של העיר גורשו ממנה ועשרות אלפי הנוצרים שגרו בה נעלמו ממנה מאז קיבלה הרשות הפלסטינית את השליטה בה.

   

  כשל גולדסטון

  לא מזמן קיבלנו המחשה למצבנו העגום עם פרסומו של דו"ח גולדסטון, ש"נפל עלינו" כרעם ביום בהיר, והצליח להשכיח מהעולם לשם מה יצאה ישראל למבצע "עופרת יצוקה". ישראל לא השכילה להכין את הקרקע למבצע בחזית ההסברה, דבר שהיה מונע את הפקת הדו"ח או ממעיט בהשפעתו. עם פרסומו, לא הייתה ישראל מוכנה עם מערך הסברתי להתמודד עמו ועם השלכותיו המסוכנות. איך נתגונן מפניו כשיעלה שוב בעוד חודשיים במוסדות הבינלאומיים?

   

  כדי שישראל תוכל לעמוד בפני האתגרים העומדים בפניה, עליה לשנות את גישתה ולהקים ללא שהות משרד להסברת חוץ בתוך משרד החוץ. לשם כך יש לשנות חשיבה ולהתייחס למשימה באותה רמת השקעה שניתנה להקמת צה"ל, בבחינת "צבא ההסברה לישראל".

   

  בראש המשרד יש להציב שר או סגן-שר שיוביל מערכת חזקה, אותה יאיישו מיטב המומחים בארץ ובעולם. מאגר אנושי כזה קיים גם במשרד החוץ וגם בדובר צה"ל. יש לדאוג כי אנשיו יקבלו גיבוי ותקציבים שיאפשרו לו לפעול. עדיף לוותר על מטוס קרב אחד ולהפנות משאבים בהיקפים שיאפשרו את מלחמת ההסברה. ולא, נמשיך לנצח בקרב אך להפסיד במלחמה.

    

  דוד אדמון, לשעבר שגריר ישראל בהונגריה, בעבר יו"ר האיגוד לפרסום 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפגנות בטורקיה
  צילום: AFP
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  דוד אדמון
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  מומלצים