שתף קטע נבחר

לאחר מאסר סלאח: "אל תתייחסו אלינו כאויבים"

ראש ועדת המעקב של ערביי ישראל יבקש היום להיפגש עם הנשיא, כדי למחות בפניו על ה"עליהום המתמשך" של המדינה נגד הנהגת הציבור הערבי: "שהמדינה תשנה את הדיסק"

פונה לסמכות הגבוהה ביותר: יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, מוחמד זיידאן, יבקש היום (ה') להיפגש עם נשיא המדינה שמעון פרס, כדי לקיים שיחה לגבי ה"עליהום המתמשך", כדבריו, מצד המדינה נגד הנהגת הציבור הערבי בישראל. הבקשה מוגשת בעקבות תשעת חודשי המאסר שנגזרו אתמול על מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, בגין תקיפת שוטר בירושלים. לדברי זיידאן, בכוונתו לבקש מהנשיא "שהמדינה תשנה את הדיסק, ותפסיק להתייחס אלינו כאל אויבים".

 

זה זמן רב שזיידאן מסתובב עם בטן מלאה כלפי המדינה. כפי שהוא רואה את הדברים, גזר הדין הוא רק דוגמה אחת למה שמתרחש זה תקופה. "היום זה ראאד סאלח, בפברואר ייפתח משפטו של ח"כ מוחמד ברכה, ובהמשך יועמד לדין גם ח"כ סעיד נפאע. זהו גל עכור שצריך להיפסק", אומר זיידאן. "כבר תקופה שאני שוקל לפנות לנשיא המדינה כדי שיסייע להביא לשינוי התפיסה הכללית. הגיע הזמן שיבינו שאנחנו חיים כאן במדינה הזו על האדמה שלנו. אנחנו לא מהגרים אלא חלק בלתי נפרד מהמדינה, והגיע הזמן שיפסיקו להתייחס אלינו כאל איום ביטחוני, כאל אויבים, אלא כאזרחים שווים".

 

"לא ראיתי שהיועץ המשפטי לממשלה או כל גוף אחר שקל להגיש כתב אישום נגד הרב עובדיה יוסף, למשל, שהתבטא נגד הציבור הערבי בישראל בביטויים איומים", מזכיר זיידאן. "מה שהוא אמר כנגד המוסלמים לפני חודש היה הסתה פרועה. אני רוצה לשבת עם הנשיא ולהזכיר לו שאנחנו מיליון וחצי מאזרחי המדינה, שזה כמעט 20 אחוז, להסתכל עליו בגובה העיניים ולשמוע מה המדינה מוכנה לתת ואיך היא מיישרת איתנו קו".

 

"חשוב לי שהנשיא ישמע שאנחנו חלק אינטגרלי מהעם הפלשתיני וחלק אינטגרלי מהחברה בישראל", הוא מוסיף. "יש לנו דעה פוליטית שאנחנו לא מסתתרים מאחוריה.

 אנחנו מאמינים שירושלים היא שטח כבוש, ועד שהשטח לא יוחזר גל המתיחות בין המגזר הערבי למוסדות המדינה יהיה קיים".

 

זיידאן, כמו מנהיגי ציבור ערבים נוספים, התייצב אתמול בבית המשפט בירושלים. "כל מנהיגי הציבור הערבי בדעה אחת, שראאד סאלח נשפט אך ורק בגלל הדעות שלו, ולא בגלל שעבר עבירה פלילית", הוא מסכם. "הוא בעצמו אומר, 'לא דחפתי שוטר ולא ירקתי'. ואנחנו בוחנים מה ניתן לעשות מבחינה משפטית, האם יש טעם לערער על ההחלטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סלאח ותומכיו, אתמול בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
הרב יוסף. "ביטויים איומים"
צילום: גיא אסיאג
מומלצים