שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בכיתה ב', עם לוקמיה: איתי נאבק ללמוד כמו כולם

  איתי שרפמן מתמודד באומץ עם מחלת הלוקמיה - ושואף לחיים נורמליים, ממש כמו חבריו הבריאים בכיתה. בכל בוקר הוא מתחבר למערכת ניהול שיחות וידאו, ולומד מהבית, יחד עם כולם. "אני הכי מתגעגע לכיתה ולשחות בבריכה", אומר איתי ומספר על האשפוז, המשפחה החמה והחברים שחסרים

  איתי שרפמן הוא תלמיד כיתה ב'. בכל בוקר הוא קם, מתיישב על כיסאו וממתין לשיעור הראשון. אך שלא כמו כולם, איתי לומד מהבית. הוא מחובר לכיתה באמצעות מחשב במסגרת פרויקט מיוחד שמאפשר לו לנהל סוג של שגרת חיים, למרות מחלקת הלוקמיה ממנה הוא סובל כבר קרוב לשנה.

   

   

  מגלים את המחלה

  "בהתחלה היו לו כאבי רגליים שנמשכו יותר מידי זמן", מספר גיל, אביו של איתי. לאחר שההשערה על כאבי גדילה הופרכה, נלקח איתי לבדיקות יסודיות יותר במרכז הרפואי שניידר. או אז התעורר חשש לאפנדציט. "אמרנו 'רק שלא יהיה לו אפנדציט', ובסוף קיבלנו את המכה הגדולה - מכה הרבה יותר גרועה מאפנדציט".

   

  הרופאים הסבירו להורים שאיתי סובל מסרטן הדם, מחלה הגורמת להיווצרות לא תקינה ומוגברת של תאי דם במוח העצם, וכי עליו להיכנס למשטר טיפולים שכולל ארבעה ימי אשפוז בשבוע. "ימי האשפוז היו אינטנסיביים, איתי היה פחות ופחות בקשר עם החברים מבית הספר. אפילו עם האחים שלו הוא כמעט ולא התראה" משחזרת אמו של איתי, רינה, את תקופת הטיפולים הראשונה. "נכון לעכשיו, איתי נמצא באשפוזי יום. הוא 'מבלה' המון זמן בבית על מנת לא לחשוף אותו למחלות שמסתובבות בחוץ".

   

  "אני חלק מהכיתה"

  בבית הספר בו איתי לומד עקבו בדריכות אחר מצבו. לאחר שהבינו כי הוא הולך להיעדר למשך זמן רב מבית הספר, החליטה שרית כהן לוי, מנהלת בית הספר "נעמי שמר" בפתח-תקווה, למצוא דרך מקורית לחבר את הילד למה שקורה בזמן אמת בכיתה. היא פנתה לחברת "רד וויז'ן" שבה עובדת אמו של איתי, וזו תרמה את מערכת ניהול שיחות הווידאו לבית

   הספר. טלוויזיה הוצבה בכיתה. בית הספר עצמו התגייס גם הוא ותרם מחשב נייד הנמצא בביתו של איתי. בצורה זו, איתי לומד יומיום עם חבריו לכיתה. הוא רואה ושומע אותם, וכך גם הם. הוא נוכח בכל השיעורים, מבצע את כל המטלות הנדרשות, מכין את שיעורי הבית ואינו מפסיד חומר לימודי רב.

   

  מבחינה חברתית, איתי מעודד יותר. הוא מרגיש חלק מהכיתה למרות שלא הגיע לבית הספר כמעט בכלל מחודש מרץ. "באחת מהפעמים המורה בכיתה התעצבנה וביקשה מכולם לשלב ידיים", מספר איתי. "אני אמנם לא עשיתי כלום, אבל גם אני שילבתי ידיים. היא ביקשה מכל הכיתה, ואני חלק מהכיתה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חגי דקל
  רוצה שהטיפולים ייגמרו. איתי
  צילום: חגי דקל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים