שתף קטע נבחר

אנשי שמאל עשו שבת במעצר; 'משטרה עבריינית'

מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח ו-16 משותפיו שנעצרו בשייח ג'ראח, בילו יותר מ-24 שעות בתא מעצר. חבריהם הפגינו. האגודה האמריקנית מזדהה: מודאגים מהפגיעה בחופש הביטוי

כשחבריהם נתונים יותר מ-24 שעות במעצר, התכנסו הערב (שבת) כמאה פעילי שמאל מול בית המעצר במגרש הרוסים בירושלים. הם הביעו מחאה על מעצרם אתמול של 17 מפגינים, בהם מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, חגי אלעד, בהפגנות נגד כניסת יהודים לבתים ערביים בשכונת שייח ג'ראח שבמזרח הבירה.

 

המפגינים נופפו בדגלים שחורים וכיסו את פיהם בסרטים שחורים. הם צעקו: "לשחרר את העצורים, לפנות את המתנחלים" וגם "אין קדוּשה בעיר כבושה". העצורים עצמם הובאו לבית משפט השלום בירושלים, והמשטרה ביקשה לשחררם בערבות, תוך הגבלה על כניסה לאזור שייח ג'ראח.


המפגינים בגנות המשטרה (צילום: גיל יוחנן)

 

חבר מועצת עיריית ירושלים, ד"ר מאיר מרגלית מסיעת מרצ, טען שהמשטרה "מיישרת קו עם השר השייך למפלגה של ליברמן". בשיחה עם ynet הוא האשים: "המשטרה איבדה כל כיוון, מחוז ירושלים הפך לפוליטי מצד אחד ומצד שני לאוסף של עבריינים אלימים. בקרימינולוגיה ידוע כי המרחק בין עבריין לשוטר הוא קטן מאוד, אני חושב ששוטרי מחוז ירושלים עברו את הקו מזמן".

 

מריה, אזרחית ספרד, הפגינה אתמול בשייח ג'ראח וגם הערב מול בית המעצר. "הדגלים השחורים מייצגים את הדיכוי נגד זכויות האדם. המשטרה ידעה את מי הם רוצים לעצור וזה דבר פשיסטי. זו היתה הפגנה חוקית, לא אלימה, ולא היתה סיבה לעשות כך", אמרה.

 

לגבי ההפגנות בשכונה הערבית, היא אמרה ש"הפינוי מהבתים זה פשוט סיוט. טוענים שמדובר בפינוי על פי חוק, אבל החוק בישראל לא שווה לכולם והפעולות שננקטות שם הן לא אתיות. בדיוק באותה מידה הפלטסינים יכולים לדרוש לשוב לבתיהם שביפו".

 

המשטרה: דרשנו להתפזר, הם התנגדו

אנתוני רומרו, מנכ"ל האגודה האמריקנית לזכויות האזרח, פרסם הודעת גינוי למעצרו של עמיתו הישראלי. "אנו מודאגים מאוד ממעצרו של אחד ממובילי זכויות האזרח בישראל, על שהביע את דעותיו באופן שקט", נמסר בהודעה.

"חופש הביטוי הוא אחד מיסודותיה של חברה דמוקרטית. בזמן שאין אנו נוקטים עמדה בנושאים פנימיים בישראל, ברצוננו להביע תמיכה איתנה בנוגע לזכותו של חגי אלעד והאגודה לזכויות האזרח, בקידום חופש אזרחי וזכויות אדם בישראל".

 

חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) דרש כינוס דחוף של ועדת הפנים בכנסת, במחאה על מעצר הפעילים והן על כך שאלו שהו במעצר לאורך השבת כולה. "המשטרה חצתה קו אדום בהתייחסותה לחופש המחאה ולחירויות היסוד של האדם במדינה דמוקרטית. התנהגות זו חייבת להיחקר והאחראים לכך חייבים לתת את הדין", מסר חנין.

 

מהמשטרה נמסר אתמול כי העצורים הועברו לחקירה, משום שלא נענו לקריאות השוטרים להתפזר.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה בשייח ג'ראח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים