שתף קטע נבחר

מצלמת ניקון s1000pj - כוון, צלם והקרן

ניקון מציגה חידוש מרענן לשוק הקומפקטיות המנומנם – מצלמת 12.1 מגה פיקסל בעלת מקרן מולטימדיה מובנה. האם תהפוך לסטנדרט חדש או למוצר נישה? בדקנו

מה כבר אפשר לחדש במצלמות קומפקטיות? גודלן נשאר זהה, שכן לו היו קטנות יותר לא היו נוחות לשימוש. שיעור המגה-פיקסל אינו משמעותי אם אין בכוונתכם להדפיס את התמונות בענק, ותכונות כמו קישוריות, מסכי מגע וכדומה ניתן למצוא היום על כל גבעה ותחת כל עץ רענן. את כל זאת ידעו מהנדסי ניקון ועל כן עמלו להוסיף לקומפקטית האחרונה של החברה חידוש אמיתי: מקרן.

 

בדיוק כמו הבארקו מהתדריך במילואים, או המקרן מערבי השקופיות אליהם היו גוררים אתכם ההורים בילדותכם כדי לצפות בתמונות שצילם דוד ששב מחו"ל - ותמיד שקופית אחת היתה הפוכה. 

 

 

עיצוב

ה-1000pj היא הבת החדשה למשפחת coolpix, שושלת הקומפקטיות של ניקון. בדומה למצלמות מקבילות בשוק היא מצלמת 12.1 מגה פיקסל, בעלת עדשה עם מפתח 25 מ"מ ועם זום אופטי x5 (מקביל ל-28-140 במונחי 35 מ"מ). גם מידותיה ממוצעות ומשקלה, 175 גרם, ממוצעים למדי.

 

זוהי מצלמה קומפקטית נאה. ה-s1000pj מורכבת משילוב של פלסטיק עמיד ומתכת בגווני כסף, נירוסטה ושחור. בכל הנוגע לאסתטיקה ניתן לראות שניקון התמקדה בפרטים הקטנים: המצלמה אלגנטית למראה והיתה נראית סטנדרטית למדי, אלמלא שתי העדשות בחזיתה – לצילום ולהקרנה.

 

המבזק הוא קבוע וממוקם מעל לעדשת המקרן. מימין לעינית המקרן יש משטח מראה לצילום עצמי – קטן מדי ולא ברור במיוחד.

 

בחלקה העליון נמצאים הדק הצילום, וכפתור הזום בתצורה משולבת סטנדרטית (טבעת), לצידו לחצן ההפעלה, וכפתור מיקוד למקרן, ולשמאלם כפתור כסוף - המפעיל את המקרן. בגב המצלמה נמצאים לחצני ניווט בתצורה דחוסה למדי –הם מעט קטנים ויצריכו מעט תרגול ורגישות, מאדם בעל אגודל בשרני.

 

למצלמה אין כל יציאה חיצונית למעט שקע usb 2 המשמש בתור יציאת וידאו וחיבור למחשב או מדפסת.

 

תצוגה ומקרן

למצלמה מסך 2.7 אינץ' ברזולוציה של 230,000 פיקסלים, בעל בהירות בינונית. תצוגה ברורה, חדה ואיכותית בחשכה יחסית, אבל קצת מטושטשת תחת אור ישיר, על אף שהמסך מוגן סינוור.

 

המקרן ממוקם במרכז המצלמה והוא כאמור, בעל עדשה ויחידת מיקוד משלו. יש לו גם הפעלה נפרדת; לא תוכלו לצלם ולהקרין בעת ובעונה אחת (מצד שני, למה שתרצו לעשות זאת?).

 

יחידת המקרן היא אמנם זעירה – גודלה אינו עולה על מצית "זיפו", אולם ביצועי ההקרנה מפתיעים. התמונה מוקרנת ברזולוציה של 640 על 480 פיקסלים, ובעוצמת תאורה של 10lum . ניתן כך להקרין תמונה חדה וברורה מאוד בחשכה, בגדלים של מעל 37 אינץ'. מרחק ההקרנה המומלץ הוא בין מטר לשלושה מטרים.

 

 עם הפעלת המקרן תעבור אוטומטית המצלמה אל מצב תצוגת תמונות. ה-1000 מקרינה שיקוף של הגלרייה והתפריטים, כך שניתן למחוק ולנהל תמונות בנוחיות גם מחוץ למסך ה-2.7 אינץ' שלה – דבר שימושי עבור קצרי רואי. עוד אפשרות נחמדה היא הקרנת סרטונים שצילמתם, בדומה לתצוגת תמונות.

 

פיצ'ר המקרן הוא יותר מסתם גימיק. התכונה שימושית גם עבור מי מצלם/מצטלם במסיבות ורוצה להקרין את התמונה על הקיר עבור חבריו, וגם עבור מי שנוסע לחו"ל ורוצה לסקור את התמונות שצילם בסוף יום טיול מבלי להשתמש במחשב. כמובן שערבי שקופיות למשפחה הם דבר מתבקש, ולמצלמה יש שלט רחוק ורגלית פלסטיק קטנה המסייעים בכך.

 

למקרן יש חיסרון אחד: הוא ניחן בתיאבון סוללה בריא. כאשר הסוללה טעונה במלואה, יכול המקרן לפעול במשך חמישים וחמש דקות לפני שיתחיל אייקון הסוללה להבהב בעצבנות בפינת המסך.

 

ממשק

ה-1000pj תוכננה לפשטות הפעלה. כל התפריטים נמצאים בשלוש רמות (תפריט צילום, תפריט גלריה ותפריט הגדרות). לחיצה על זום אין בתפריט תציג מידע על האפשרות שברצונכם להפעיל – שימושי למשתמשים שאינם יודעים מהו AF או WB, לדוגמה.

 

ניתן להציג את התפריטים בתצוגת טקסט או אייקונים, לנוחיותכם. אנחנו מצאנו את תצוגת הטקסט נוחה יותר בשל האפשרות לקפוץ בין תפריטים מבלי לנווט אל האייקון העליון.

 

בתפריט הגלריה אפשרות להקלטת מזכר קולי ולחברו לתמונה, ולבצע עיבוד בסיסי כמו החלקת תוי פנים או crop.

 

למצלמה ברמה שכזו מתבקש מסך מגע. ה-s1000pj אינה מצויידת בכזה – דבר שהיה יכול להפוך את הניווט בין התפריטים וההפעלה לפשוטים ואינטואיטיביים אפילו יותר, ואף לחסוך מקום בכפתורים בגו המצלמה.

 

ביצועים

למצלמה חיישן בגודל 1/2.3 אינץ' המסוגל להפיק תמונה באיכות של עד 12.1 מגה פיקסל (רזולוציה של 4000 על 3000 פיקסלים). טווח הצמצם קטן מהממוצע בשוק והוא עומד על בין f3.9 ו- f5.8. דרגת החשיפה היא עד 6400iso, אולם אנו ממליצים להישאר באיזור ה-1600 כדי להימנע מתמונות רועשות. בנוסף לזום האופטי, יש למצלמה גם זום דיגיטלי של עד פי ארבעה.

 

ל-1000pj מצבי צילום רבים כמצופה מקומפקטית מודרנית – צילום לילה, זיקוקים, מוזיאון, פורטרטים, מאקרו (עד 3 ס"מ), מסמכים, אוכל ועוד.

 

מצב בורר סצנה אוטומטי, יכול לבחור עבורכם את המצב המתאים, ברמת דיוק בינונית. שני מצבים בולטים הם מצב פורטרט חכם המזהה פנים וחיוך של עד 12 איש בתמונה קבוצתית, ומצב זיהוי תנועה המסוגל לעקוב אחר אובייקט נע ולהישאר מפוקס עליו גם בתנועה מהירה – מתאים לצילום ילדים ובעלי חיים. למצלמה יש גם מנגנון זיהוי מצמוץ ומייצב תנועה בעדשה, שוב – תכונות מצופות ממצלמת "כוון וצלם" מודרנית.

 

מאידך, כל הנוגע להפעלה ידנית הוזנח במצלמה זו – מיקוד ידני, בחירת רגישות חיישן, איזון לבן ותכונות נוספות נקברו עמוק בתוך מסכי התפריטים. אמנם קהל היעד של מצלמה קומפקטית הוא לאו דווקא קהל שמתעניין בשליטה ידנית מלאה או אפילו חלקית, אולם עדיין ניתן היה לכלול אפשרויות אלו בצורה נגישה יותר.

 

עוד תכונה הבולטת בהיעדרה היא צילום באיכות HD. ציפינו למצוא יכולת זו במצלמה זו, שהיא מוצר פרימיום בסדרת ה-coolpix.

 

צילום הוידאו הוא באיכות של עד 640 על 480 פיקסלים, די והותר לצילום סרטונים קצרים. ניתן להקרין את הסרטים בפורמט pal הנהוג בארץ, וגם בפורמט ntsc.

 

למצלמה חריץ הרחבה לכרטיסי sd (מסופק בערכה), וזיכרון פנימי של 36 מגה בייט.

 

סוללת ה-s1000pj היא סוללת ליתיום-יון ייעודית, בעלת מטען חיצוני. הסוללה אמנם חזקה ומספיקה לזמן שימוש ארוך יותר מסוללה סטנדרטית. הסוללה הספיקה לנו ל-210 תמונות בשימוש מעורב.

 

סיכום

ה-s1000pj היא קומפקטית עם אס בשרוול. הביצועים שלה בינוניים פלוס אבל יספקו את רוב המשתמשים, והמקרן המובנה הוא תוספת איכותית ושימושית. היעדרם של שליטה ידנית נגישה ומשמעותית יותר, תמיכה ב-HD וממשק מגע מורגשים, אבל אינם גורעים מחוויית השימוש.

 

הקולפיקס החדשה היא משב רוח מרענן בשוק הקומפקטיות הצמא לחידושים, אבל עדיין מוקדם לקבוע אם מקרני מולטימדיה זעירים יותקנו גם במצלמות של מתחרות חרוצות כמו קנון ואולימפוס בתור סטנדרט – או שהמצלמקרן תהפוך למוצר נישה.

 

התמחור של ה-s1000pj הוא גורם מכריע בעניין, שכן רוב המשתמשים עשויים להעדיף קומפקטית ללא מקרן שמחירה לא חוצה את ה-2000 ש"ח. מי שרוצה להקרין את התמונות מבלי לחבר את המצלמה למחשב, בכל מקום ובנוחיות יגלה שה-1000 נותנת תמורה מלאה למחיר.

 

Nikon s1000pj

ציון:


 

הפצה: הדר סוכנויות , נציגת ניקון בישראל

 

מחיר מומלץ לצרכן: 2249 ש"ח עם אחריות יבואן לשנתיים

 

יתרונות: מקרן זעיר איכותי, עקיבת תנועה טובה, הפעלה פשוטה ונוחה.

חסרונות: שליטה ידנית מוגבלת, ביצועים בינוניים, אין צילום HD, מחיר.

שורה תחתונה:  מוקדם לקבוע אם ישיב את ערבי השקופיות לאופנה.

 

מפרט טכני

מידות/משקל: 9.5 על 6.2 על 2.3 ס"מ / 175 גרם 

תכונות עיקריות: רזולוציה 12.1 מגה-פיקסל, חיישן ccd בגודל 1/2.3 אינץ', זום אופטי X5,

תכונות נוספות: צג 2.7 אינץ', מקרן מולטימדיה מובנה, זיהוי פנים, מאקרו החל מ-3 ס"מ, 18 תוכניות צילום ביניהן זיהוי תנועה ופורטרט חכם, הקלטת אודיו.

רזולוציות סטילס: 8 מצבים מ-VGA ועד 12.1MP

רזולוציות וידאו: עד 640X480

אחסון: SD, זיכרון מובנה בנפח 36MB

אספקת חשמל: סוללת ליתיום-יון נטענת (מטען מצורף)

  

למפרט המלא באתר היבואן

 

לכל סקירות המצלמות ב-ynet

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים