שתף קטע נבחר

איום על ח"כ ברכה: תמונתו ועליה צלב קרס

חבר הכנסת מחד"ש, שצפוי לצאת לאושוויץ עם המשלחת הישראלית, קיבל מכתב נאצה ללשכתו בכנסת - בו נכתב בעברית: "אתה תזהם את המחנה. הים אותו ים והערבים אותם ערבים זבל"

יו"ר חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברכה, קיבל הבוקר (יום ב') ללשכתו בכנסת מכתב נאצה, בעקבות השתתפותו הצפויה במשלחת למחנה ההשמדה אושוויץ. למכתב צורפה תמונה של ברכה ועליה צלבי קרס. הוא הגיש תלונה לקצין הכנסת.

 

ח"כ ברכה מקבל מכתבי איומים רבים ללשכתו. בלשכתו אמרו ל-ynet שכאשר הם מקבלים מכתב שכזה, הם פותחים את המכתב בזהירות ומעבירים אותו לאחר מכן לקצין הכנסת. כך היה גם הפעם.

 רק שהבוקר לא היה מדובר במכתב נאצה "שגרתי", על רקע עבודתו הפרלמנטרית של ח"כ ברכה, אלא מכתב שמכוון לנסיעתו הצפויה למחנה ההשמדה אושוויץ, ובו קללות רבות בעברית.

 

המכתב עצמו הודפס במחשב, בצבעים אדום, כחול ושחור, ונשא תאריך (14 בינואר - יום חמישי האחרון). "אל תזהם בנוכחותך את אושוויץ-בירקנאו, המקום בו נרצחו כמיליון וחצי יהודים", נכתב. "במקום לנסוע לפולין אנא סע לבקר את קברו של המופתי הנאצי, חאג' אמין אל חוסייני חברו של היטלר!!! או לחילופין לך לעזה או לעזאזל".

 

המכתב נחתם במילים: "הים הוא אותו ים (היה, הווה ויהיה) והערבים הם אותם ערבים זבל". למכתב צורפה כתבה שפורסמה בעיתון, בהמשך להצעה של ח"כ דני דנון מהליכוד, שלא לאפשר לח"כ ברכה להשתתף במשלחת לאושוויץ, וגם תגובתו של ברכה להצעת החוק - ולצדה תמונתו בעיתון עם צלבי קרס שצויר על מצחו.

 

"אם ח"כ מתנגד, למה שאזרח לא יתבטא כך?"

"זה היה מוזר לקבל את המכתב, אך לא הופתעתי", אמר ברכה. "אם חבר כנסת פנה לאותה רמה של נחיתות ואמר במילים פרלמנטריות שלא צריך לתת לי לנסוע, אז למה שאזרח לא יתבטא כך? הפסקתי מזמן להתרגש מהנחיתות הגזענית של האנשים". על השאלה האם המכתב או הצעת החוק ימנעו ממנו לצאת לטקס לציון 65 שנה לשחרור מחנה ההשמדה, הוא ענה: "השאלה מיותרת".

 

גם הפעם פנה ח"כ ברכה לקצין הכנסת והעביר לו את המכתב. יש לציין כי בעבר נתפס אדם מבוגר המתגורר בדרום הארץ, כאחד משולחי המכתבים שהגיעו ללשכתו של יו"ר חד"ש, והוא הוזהר.

 

בעקבות הפרסום ב-ynet, עמותת "יוזמות קרן אברהם" הפועלת לשילוב ושוויון בין יהודים לערבים הגיבה ומסרה כי "אנו קוראים לח"כ ברכה לדבוק בהחלטתו לצאת לאושוויץ.

 החלטתו של ברכה מעידה על מנהיגות ואומץ, ללמוד על השואה כמאורע ייחודי בהיסטוריה ובאנושות. יש לקוות כי מנהיגים ערבים נוספים ילכו בדרכך זו, ויש לקוות שצעד זה יעודד מנהיגים יהודים להישיר מבט אל הציבור הערבי, להודות באבל הנמשך ולהכיר בנרטיב ההיסטורי שלו".

 

בשבוע שעבר נחשף ב-ynet כי ח"כ ברכה יצא בזעם מאולם ב"יד ושם", בו נערכה הרצאה לחברי המשלחת לפולין. הוא זעם על דבריו של המרצה, שהפנה טענות כלפי קומוניסטים וערבים בעולם המוסלמי - אותם כינה, לטענת יו"ר חד"ש, אנטישמים - בשל טענות שהם מעלים נגד ממשלת ישראל. ב"יד ושם" טענו כי ברכה בחר לעוות את הדברים וכי הם מצרים על המהלך שנקט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
ברכה. ייסע בכל זאת
צילום: חגי אהרון
מומלצים