שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הזמר בילי בראג מאיים: אפסיק לשלם מסים

  הזמר הבריטי, הידוע בדעותיו השמאליות ובשירי המחאה שלו, פרסם ב-Facebook מכתב ששלח לשר האוצר ובו הוא מאיים להפסיק לשלם מסים, אם ממשלת בריטניה לא תגביל את גובה הבונוסים שמחלקים הבנקים לבכיריהם

  הזמר הבריטי בילי בראג מאיים כי יפסיק לשלם מסים, אם ממשלת בריטניה לא תגביל את גובה הבונוסים המוענקים לבכירי הבנק המלכותי של סקוטלנד (RBS). בראג הודיע על כוונתו במכתב שנשלח לשר האוצר הבריטי, אליסטייר דרלינג, שאותו פרסם גם ברשת החברתית Facebook. בראג גם עודד גולשים ברשת החברתית להצטרף למחאתו ואישר להם להעתיק את נוסח המכתב, לחתום עליו בשמם ולשגרו לשר.

   

  הזמר בן ה-52, הידוע בדעותיו השמאליות ובשירי המחאה שלו, המשלבים השפעות מסגנונות הפולק האמריקני והפאנק האנגלי, מבקש בצעד זה למקד את זעם הציבור בבונוסים הדשנים המוענקים לבכירי המערכת הפיננסית באירופה ובארה"ב.

   

  בונוסים אלה מעוררים בשנתיים האחרונות ביקורת רבה, על רקע המשבר הפיננסי שהחל בספמבר 2007. רבים רואים בבונוסים הללו גורם מכריע בגרימת המשבר, אשר בעקבותיו נאלצו ממשלות להזרים כספי סיוע לבנקים שקרסו. חבילות הסיוע הממשלתיות הובילו לכך שהאזרחים (שהם גם הלקוחות של אותם בנקים) הפכו לבעלי המניות העיקריים. מצב זה מגביר את תחושות הזעם נוכח הענקת בונוסים מנקרי עיניים לבכירי הבנקים, תופעה שנעלמה לרגע בעקבות המשבר, אך צצה מחדש לאחרונה.

   

  באנגליה, הביאו תכניות ההצלה את המדינה למצב שבו היא מחזיקה ב-84% מ-RSB וב-43% מקבוצת לוידס. אך חבילות הסיוע השמנות גם דילדלו את קופת המדינה, ולאחרונה החלו לדבר בממשלה על קיצוצים בקצבאות.

   

  בילי בראג מוחה על מה שהוא מכנה "עיוות בסדר העדיפויות" של הממשלה. "אני מבין שלמשרד האוצר לא היית הברירה אלא להשתמש בכספי משלם המסים כדי להגן על פיקדונות הציבור ולהשיב לאזרחים את האמון במערכת הפיננסית", כתב בראג במכתבו לשר דרלינג. "מה שאינני מבין זה למה עתה, כאשר הציבור הפך לבעל השליטה באותם בנקים, נדמה שאין לנו שום יכולת להשפיע על תרבות הבונוסים חסרת המעצורים".

   

  בראג ציטט דו"ח, לפיו הבנק המלכותי של סקוטלנד ישלם 1.5 מיליארד ליש"ט בבונוסים בחודש הבא. בו בזמן, העיר בראג, הממשלה מזהירה את הציבור מפני החוב הלאומי התופח וטוענת כי יש לקצץ בהוצאה הציבורית. "כתבתי לשר האוצר, אליסטייר דרלינג, והודעתי לו כי אינני מוכן לממן יותר את הבונוסים המוגזמים שמעניקים ליועצי ההשקעות ב-RBS. אם השר לא יפעל כדי להגביל את הבונוסים ל-25 אלף ליש"ט בחודש, אני אעכב את תשלום מס ההכנסה שלי ב-31 בינואר".  

   

  נציג מטעם משרד האוצר הבריטי הגיב למכתב ואמר כי "אני יכול להבטיח לציבור כי כמות הכסף שיגיע ממשלם המסים לכיסי הבכירים ב-RBS היא זניחה ביותר". לממשלת בריטניה יש זכות וטו על החלטות שונות של הבנקים שבהם היא מחזיקה ברוב המניות. הממשלה אף עשתה בעבר שימוש בזכות זו על מנת להגביל את גובה הבונוסים לבכירים, אך לאחרונה הוחלט להימנע מהגבלות אלה, כדי לא לפגוע ביכולת התחרות של בנקים הנשלטים על ידי המדינה. 


  פורסם לראשונה 18/01/2010 23:33

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בילי בראג. גיבור צרכני הפיננסים
  צילום: GettyImages image bank
  מומלצים