שתף קטע נבחר

שינוי בסיווג מתגייסים בדואים; סיוע למשתחררים

בפגישה בין רא"ל גבי אשכנזי ליו"ר ראשי הרשויות הבדואיות בצפון הוצגו נתונים, לפיהם בשנתיים האחרונות חלה עלייה של יותר מ-200% במספר המתגייסים בני העדה. גם הליך הסיווג הביטחוני נעשה מהיר ושיוויוני יותר

בצה"ל מתכננים לסייע לחיילים בדואים המשתחררים להשתלב במגזר הציבורי. כך סוכם בפגישה שנערכה אמש (יום ב') בפגישה בין הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, ליו"ר ראשי הרשויות הבדואיות בצפון, חסן אל הייב, שהתקיימה בקריה בתל-אביב. בפגישה הוצגו נתונים, לפיהם בשנתיים האחרונות חלה עלייה של יותר מ-200% במספר המתגייסים בני העדה. שינוי נוסף שבוצע לאחרונה מאפשר מתן סיווג ביטחוני אחיד לבדואים, בדומה לשאר חיילי צה"ל, ובהליך מזורז.

 

בפגישה נמסר עוד כי תשעה חיילים בני העדה הבדואית שהתגייסו בגיוס האחרון למסלול בחטיבת גולני, מה שמחזק את המעורבות ההולכת וגוברת של בני העדה, בשורותיו של צה"ל. גורם צבאי אמר ל-ynet כי החיילים משתלבים בכלל יחידות הצבא ובמיוחד במערכי הגששות וגדודי הסיור. חלקם הגדול מהמגויסים הבדואים מגיעים לגדוד הסיור המדברי המוצב במשולש הגבולות ישראל-מצרים-רצועת עזה.

 

לדברי הגורם, מאמץ משותף של ראשי העדה, של אגף כוח האדם ושל הפיקוד הבכיר הביא לעלייה הגדולה והמשמעותית בהיקפי הגיוס של החיילים הבדואים שמתנדבים לצה"ל, לרוב בגיל 21-22. בצה"ל מתכננים להקים מכינה קדם צבאית עבור המתגייסים העתידיים מבני העדה. "נחזק שם ערכים כגון מנהיגות, ארץ ישראל והשפה, כך נכין אותם לצה"ל טוב יותר ונגשר על הפערים מול אוכלוסיות אחרות", אמר הגורם.

 

כאמור, שינוי נוסף שנכנס באחרונה הוא קיצור תהליך האישור הביטחוני של חיילי מבני העדה, כך שבוטל סימון מיוחד לאוכלוסייה שהיה נהוג בעבר, וכעת ניתן לתת סיווג ביטחוני מהיר יותר וללא תיוג העדה. אל הייב הודה לרמטכ"ל על המאמץ שנעשה בצה"ל לקידומם ורווחתם של החיילים בני העדה בזמן השירות בצה"ל ולאחריו.

 

הוא ביקש את סיוע צה"ל מול משרדי הממשלה השונים למציאת תעסוקה ודיור לחיילים משוחררים בני העדה. בחודשים הקרובים צפוי להתקיים יריד תעסוקה מיוחד בו ייקחו חלק נציגי המשטרה, אגד, שירות בתי הסוהר וארגונים אחרים שיציעו לחיילים המשתחררים להצטרף לשורותיהם. "החיילים יקבלו מידע ויוכלו לחתום במקום על הטפסים בדרך למקום העבודה החדש שלהם", אמר ל-ynet הגורם הצבאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
חייל מגדוד הסיור הבדואי. ארכיון
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים