שתף קטע נבחר

טיבי לדני איילון: איך זה לשבת נמוך ממני?

בכנס של עיתונאים ישראלים ופלסטינים, עקץ ח"כ אחמד טיבי את סגן שר החוץ בעקבות הזובור לשגריר טורקיה. איילון השיב: "כאן לפחות לא זורקים נעליים"

חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) ניצל כנס של עיתונאים ישראלים ופלסטינים בכנסת לעקיצות נגד סגן שר החוץ, דני איילון, על הזובור לשגריר טורקיה, אחמט אוגוז צ'ליקול, שהצית מהומה רבתי. בתחילת הדיון העיר לו: "איך אתה מרגיש כשאני עומד גבוה ממך ואתה יושב על כסא יותר נמוך?" איילון לא נותר חייב, והשיב לטיבי: "כאן לפחות לא זורקים נעליים".

 

בכנס, שארגנה בכנסת סוכנות "מדיה ליין", קרא טיבי לארגון המדינות המפותחות OECD לא לקבל לשורותיו את ישראל, משום שלטענתו ישראל לא מנהיגה שוויון כלפי אזרחיה הערבים לפי תקנון הארגון. 

 

דני איילון הגיב לטענותיו של טיבי על אפלייה ואמר כי בעוד שהוא רצה להיות רופא, לא התקבל והלך ללמוד כלכלה, הרי שטיבי התקבל לרפואה "והפך להיות לרופא טוב". טיבי העיר: "זה סימן לשוויון? ממש תודה. התקבלתי בגלל שהצלחתי בבחינות ואף אחד לא עשה לי טובה. שוויון זה הרבה מעבר לכך".

 

"זה רק מראה שבישראל יש שוויון זכויות", השיב לו איילון. "אבל מי שמדבר על שוויון זכויות צריך לדבר גם על חובות שוות. אנחנו חיים במדינה יהודית וזו דרך חיים שקיימת זמן רב. האירוניה של ההיסטוריה היא שמדינה פלסטינית תוקם על ידי המדינה היהודית. לא יכול להיות מצב שערביי ישראל לא יכירו במדינה שבה הם חיים. בישראל ביתנו תוכנית חילופי השטחים - כל מי שלא ירצה להיות נאמן למדינת ישראל יוכל להיות נאמן ולעבור למדינה הפלסטינית". טיבי העיר: "אנחנו לא הגענו לפה, הכלל צריך להיות שמי שהגיע אחרון שייצא ראשון".

 

סגן שר החוץ דיבר על המתווה המדיני: "אם המטרה שלנו היא שתי מדינות לשני עמים - אז זו מטרה ללא תוכן. המטרה צריכה להיות שלום במזרח התיכון, ואם הדרך להשיג את המטרה הזו היא שתי מדינות לשני עמים - אז זה בסדר. אנחנו לא צריכים לדבר על העבר, כי אז לא נגיע לשום הסכמה. אנחנו צריכים לדבר על העתיד ולנסות להגיע להסכמה. הממשלה הנוכחית עשתה רבות כדי להגיע למו"מ לשלום. היא הבינה ששתי מדינות זו הדרך לשלום - וקראה לפלסטינים למו"מ ללא תנאים מוקדמים. לאורך השנים, משנת 93', ישראל התגמשה בעמדותיה בעוד הפלסטינים רק התבצרו בעמדתם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עד שלא יהיה שוויון. טיבי
צילום: גיל יוחנן
כבר לא על הגובה. דני איילון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים