שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הכנסת תקדם תביעות בינלאומיות נגד נשיא איראן

  ח"כ יוחנן פלסנר יפנה לבתי נבחרים באירופה כדי שיגישו תביעות נגד מחמוד אחמדינג'אד, על רקע איומיו להשמיד את ישראל. לדבריו, הוא מפר את האמנה למניעת רצח עם. "תביעה ישראלית צריכה להיות אחרונה, איראן היא בעיה של כולם"

  האם כנסת ישראל תצליח להביא להגשת תביעות נגד נשיא איראן בבית הדין הבינלאומי בהאג? חבר הכנסת יוחנן פלסנר (קדימה) מקדם בימים האחרונים יוזמה פרלמנטרית בינלאומית, שתנסה לגרום לנקיטת צעדים משפטיים נגד מחמוד אחמדינג'אד.

   

  היוזמה למהלך נולדה במהלך דיון בשדולה הפרלמנטרית לקידום היחסים עם אירופה, שבראשה עומד ח"כ פלסנר. באחד הדיונים השתתף שר המשפטים לשעבר של קנדה, ארווין קוטלר, שלדברי פלסנר היה שותף לגיבוש הרעיון. "התביעות, אם יוגשו, יישענו על הטענה שאחמדינג'אד מפר את אמנת האו"ם למניעת רצח עם. יש אינספור אמירות שלו הקוראות דה פקטו לרצח עם - ובכך הוא מפר את האמנה באופן שיטתי", אמר פלסנר. 

   

  פלסנר הסביר כי בימים הקרובים הוא מתכוון לפנות למאות חברי פרלמנט באירופה, ובהם ליושבי הראש של בתי הנבחרים, כדי שיניעו את מדינותיהם להירתם ליוזמה, ולהגיש תביעה נגד נשיא איראן.

   

  לדבריו, קוטלר כבר הציג בפניו חוות דעת שגיבש, ושתומכת בעמדת ישראל. "מדובר במסמך בן עשרות עמודים, המציג מסכת עדויות לאופן שבו אחמדינג'אד קורא להשמדת ישראל", סיפר פלסנר.

   

  "יש לנו בסיס משפטי חזק"

  אין זו הפעם הראשונה שהשר הקנדי לשעבר משמיע את עמדותיו נגד נשיא איראן. בעבר אמר במהלך כנס בנושא הטרור במרכז הבינתחומי בהרצליה כי יש לתבוע אחמדינג'אד בבית הדין בהאג. "בהיסטוריה האנושית לא הצליחו מעולם למנוע רצח עם", אמר אז קוטלר. "אל לנו לחכות שאחמדינג'אד יממש את השקפותיו, יש לנקוט פעולה מונעת. נשיא איראן מצהיר היום באופן גלוי כי בכוונתו לייצר נשק גרעיני וכי יש לדעתו 'למחוק את ישראל מהמפה'. אלו הצהרות שפירושן רצח עם".

   

  הוא הוסיף בשעתו כי "אל לקהילה המשפטית להמתין לפעולה של איראן, אלא לפעול מבעוד מועד: יש לתבוע את אחמדינג'אד על הפרת האמנה הבינלאומית למניעת פשע של רצח עם".

   

  יש לציין כי יוזמות מסוג זה כבר הועלו בעבר, אולם לא יצאו אל הפועל. פלסנר מאמין כי הפעם, הדברים יהיו שונים. "תביעה

  מצד מדינת ישראל נגד נשיא איראן היא הצעד האחרון, המטרה העיקרית שלנו היא לנסות לרתום מדינות באירופה להגיש את התביעה, כך שמדינת ישראל לא תהיה הראשונה וגם לא היחידה שעושה זאת, משום שאיראן אינה רק בעיה ישראלית", הסביר.

   

  "יש לנו בסיס משפטי חזק", טען פלסנר. "יושב ראש הכנסת עודכן ביוזמה, וראה אותה בחיוב. צריכים לעבור מהגנה להתקפה מול איראן, ואני מקווה שמדינות באירופה ירימו את הכפפה. הגיע הזמן שנשיא איראן ייתן דין וחשבון בפני בית דין בינלאומי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  אחמדינג'אד. "שייתן כבר דין וחשבון"
  צילום: רויטרס
  ח"כ פלסנר. "להסיר את הכפפה"
  צילום: מירי חסון
  קוטלר. הציג חוות דעת
  צילום: מירי חסון
  מומלצים