שתף קטע נבחר

הוותיקן: הבעיות במזה"ת - בגלל הכיבוש הישראלי

במסמך פנימי של הוותיקן מפנה הכנסייה אצבע מאשימה לאחראים למצב במזרח התיכון: "הכיבוש הישראלי בשטחים מקשה על החיים של כולם"

מסמך עבודה פנימי שפרסם הוותיקן מטיל על הכיבוש הישראלי את האחריות למרבית הסכסוכים במזרח התיכון. לטענת מחברי הדו"ח, העימות הישראלי-פלסטיני הופך את החיים באזור ל"בלתי נסבלים", ומנוצל היטב על ידי קיצונים איסלאמיים.

 

המסמך נוסח כמדריך לקראת פגישה של בכירים בכנסייה שייכנס האפיפיור כדי לדון במצוקת המיעוט הנוצרי במזרח

התיכון, המאוכלס ברובו על ידי מוסלמים. לטענת מחברי הדו"ח, רבים מהמוסלמים מתייחסים לנצרות כאל השפעה מערבית - והעוינות המורגשת כלפי ממשלות המערב בקרב המדינות האיסלאמיות, מיתרגמת פעמים רבות לעוינות כלפי הנצרות.

 

חוות דעתה הישירה של הכנסייה בכל הנוגע למצב הפוליטי הסבוך באזור מוצגת היטב במסמך. "הכיבוש הישראלי בשטחים פלסטינים  מקשה על החיים, חופש התנועה, הכלכלה וחופש הדת של כולם", נכתב. בדו"ח צויין כי הקונפליקט הישראלי-פלסטיני "מבריח" נוצרים המתגוררים באזור, והופך את החיים במזרח התיכון ל"בלתי נסבלים". עוד נטען כי העימות בין הצדדים אף נוצל היטב על ידי קיצונים איסלאמיים בשנים האחרונות.

 

המסמך הוצג במסיבת עיתונאים שערך הארכיבישוף ניקולא אטרוביק, העומד בראש מועצת הכנסייה, והוא יופץ לבישופים בכל רחבי העולם לשם קבלת חוות דעת בנושא. לאחר קבלת ההערות ייערכו שינויים במסמך, שיהווה בסיס

לדיון שייערך בוותיקן באוקטובר. על פי הודעת הוותיקן, האפיפיור יחשוף את הדו"ח הסופי בעת ביקורו בקפריסין ביוני הקרוב.

 

בנוסף, עוסק מסמך העבודה באתגרים עמם מתמודדים מיעוטים דתיים במדינות מוסלמיות - או במקרה של ישראל, במדינה יהודית. הוא מעלה בעיות כמו הגבלת חופש הדת, ועזיבתם של צעירים נוצרים המחפשים הזדמנויות

באזורים אחרים בעולם. בדו"ח נמצא אזכור לגורמים נוספים האחראים להסלמת המתח במזרח התיכון, מלבד ישראל: בין היתר מוזכרת המערכה המתנהלת בעיראק, המהווה בסיס לפגיעה במיעוטים דתיים שאינם זוכים להגנה מצד הממשלה.

 

 בנוסף, כולל הדו"ח התייחסות להתרחבות ה"איסלאם הפוליטי" במדינות שונות, בהן מצרים. בלבנון, כך נטען, ישנו פילוג חמור בקרב הנוצרים על רקע פוליטי, ואילו טורקיה מטילה מגבלות חמורות על הפעילות בכנסיות על רקע התחייבות הממשלה למדיניות חילונית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האפיפיור. הכיבוש מקשה על החיים
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
פיגוע ליד כנסייה בעיראק
צילום: איי פי
מומלצים