שתף קטע נבחר

נחל הגעתון עלה על גדותיו, רחובות בנהריה הוצפו

הגשם בגליל המערבי נמשך כמעט ללא הפסקה. המים התנקזו בין היתר לנחל הגעתון, שעלה בשעות הצהריים על גדותיו - והציף את הרחוב המרכזי של נהריה. בתים באזור הנחל, שהזרימה בו רק מתגברת, הוצפו גם הם

הרחוב הראשי של נהריה נראה כמו ונציה: נחל הגעתון עלה בצהריים (יום ד') על גדותיו. רחובות בעיר הוצפו - כאשר המים הגיעו לגובה כל כמעט מטר ומאיימים להציף את בתי העסק ברחוב הראשי של נהריה.

 

יום של הצפות בצפון - העדכונים האחרונים ב-ynet

 

מאז שעות הלילה זרמו לנחל מים רבים, מכל האזור - בשל הגשם הכבד שירד בגליל המערבי כמעט ללא הפסקה. כבר בשעות הבוקר היה ניתן להבחין כי מפלס המים עולה בהדרגה וזו היתה שאלה של זמן עד שהרחובות המרכזיים של נהריה יוצפו במי הנחל. עובדי העירייה מנסים לסייע לבעלי העסקים, אך הם חסרי אונים מול הזרימה האדירה של המים.

 

במקומות רבים בגליל המערבי ירדו כמויות גדולות של גשם מאז שעות הלילה. במקביל, הזרימה בנחלי הגליל המערבי האחרים גם כן חזקה.

 

מנהל בית האבות "בית חוסן", חיים כהן, סיפר על ההתמודדות עם ההצפה. "לצערי אנחנו הורגלנו למחזה הזה. כל מערכת הניקוז קורסת בשל המים ואנחנו מקבלים אלינו את כל השאריות שעולות. המקלט כולו כבר הוצף. אי אפשר להגיע לבית האבות, אלא רק בסיוע שירותי הכבאות, כי כל רחבת הכניסה הוצפה במים בגובה של כמטר. נותר לקוות שמפלס המים יירד עוד בטרם יתחדשו הגשמים, אחרת נאלץ לשקול פינוי למקום חלופי".

 

צילום: בר גזית

 

החצר הפכה לבריכה

ברחוב הסמוך עוד יצחק אונגר והביט לחצר ביתו, שהפך לבריכה. "לצערי המיקום הנמוך של הבית מביא עם ירידתם של גשמים רבים להצפה. המשאבות עובדות מהבוקר, אבל מפלס המים יורד באיטיות בגלל התחדשות הגשמים. לשמחתי, בשונה משכניי ביתי לא הוצף, עדיין, אך בשנים קודמות חוויתי לצערי חדירת מים שגרמה גם נזק לרכוש".


בתים הוצפו בנהריה (צילום: רס"ל שמוליק פרנקו)

 

בביתה של מולה רוזנטל, המתגוררת מול אונגר, עמלים צוותי הכיבוי בניסיון להציל את הרכוש שנפגע. שטיחים, ארונות ובגדים ניזוקו בצורה קשה. רינה רוזנטל, הבת של מולה, עמדה בפתח הבית ומיאנה להאמין כי הנזקים הקשים הללו נגרמו בשל שעות ספורות של גשם זאת.

 

עובדי עיריית נהרייה, בסיוע שירותי הכיבוי והמשטרה עוברים בין הנקודות השונות בעיר, בהן היו הצפות. לנחל הגעתון הגיעו כמה עשרות אזרחים סקרניים, כדי לצפות בתופעת הטבע הלא שכיחה. בשל ההצפה, סגרה המשטרה לתנועה את רחוב הגעתון, בקטע הכביש בין רחובות ויצמן לסוקולוב.


רחוב הגעתון בנהריה (צילום: אביעד פינקלשטיין)

 

במהלך היום, זרם המים רק הולך ומתחזק בשל העובדה כי פרט לגשמים היורדים בנהירה, מתנקזים לנחל הגעתון גם המים מהאזור. גורמי ההצלה פעלו בשעות הצהריים, בניסיון לסייע בפיזורם של תלמידי בית הספר ויצמן עם סיום יום הלימודים, כדי שהם לא יאלצו להיכנס למים.


שצף קצף ברחוב מסדה בחיפה (צילום: גיא בן-סימון)

 

הצפות נרשמו גם במקומות אחרים בצפון. בקיבוץ געתון חולצו פעוטות בני שנה עד שנתיים חולצו ללא פגע, מפעוטון שהוצף. המים בפעוטון הגיעו לגובה של כ-5 ס"מ והצוות החינוכי, לאחר

 פינוי הילדים, עסק בניסיון להציל את הציוד הרב שנרטב במים. בין היתר נרטבו מזרנים, צעצועים וציוד נוסף. לאחר שהילדים פונו למבנים חלופיים, יצר צוות הגן קשר עם הורי הפעוטות.

 

בחיפה ובקריות הוצפו כמה כבישים, בשל שלוליות ענק. בין היתר הוצפו כבישים בכניסה הדרומית לעיר, בדרך ההגנה, סמוך לגשר פז בדרך בר יהודה, באזור חוף שמן, בדרך העצמאות בעיר התחתית ובמעברי הרכבת ברחוב חלוצי התעשייה במפרץ חיפה ובשכונת בת גלים. המשטרה מכוונת את התנועה באזורים אלו. אמיר משולם, שהגיע מנהריה לעיר התחתית בחיפה, סיפר: "הכול מוצף. יש כלי-רכב תקועים בכבישים. עובדי העירייה מנסים לנקז את המים, אבל כל האזור הוא שלולית אחת גדולה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רחוב הגעתון, בצהריים
צילום:מיקי זומר
הגעתון, הבוקר
צילום: אביעד פינקלשטיין
הגן שהוצף בקיבוץ געתון
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים