שתף קטע נבחר

אטיאס לאיציק: איך ספרדי מצביע נגד בית כנסת?

הכנסת סערה בצהריים בעקבות הצעת חוק שהעלתה ש"ס, בנוגע לפטור מארנונה למבנים המשמשים לתפילה ולפעילויות תורניות. ח"כ זאב: "למתנגדי הצעת החוק אין דבר עם היהדות". סגן השר פרוש: "אדם דתי לא יכול להיות בקדימה"

סערה בכנסת בעקבות הצעת חוק של ש"ס שנועדה "להסיר ספק בעניין פטור מארנונה של בית כנסת, כאשר בנוסף לתפילות משמש המבנה גם כבית מדרש או כשמתקיימות בו פעולות לקידום תרבות תורנית". חברי כנסת מקדימה וממרצ תקפו את הצעת החוק בחריפות, אך זו אושרה לבסוף בקריאה טרומית, ברוב של 60 מול 24.

 

בסביבתה של לבני טענו כי השר אריאל אטיאס (ש"ס) פנה לח"כים מקדימה ותהה "איך ספרדים בסיעה מצביעים נגד החוק?". לדבריהם, כשלבני שאלה אותו מה העניין קשור לספרדים, ענה "אשכנזים לא הולכים לבית כנסת". חברי כנסת נוספים בקדימה מספרים ששמעו את אטיאס אומר לדליה איציק: "תני לאשכנזים בקדימה להצביע נגד, אבל איך אתם הספרדים יכולים לעשות זאת?". 

 

בתגובה לטענות הבהיר אטיאס בשיחה עם ynet כי לא אמר דבר על אשכנזים, אך אישר שפנה לאיציק ושאל: "את כספרדייה, איך את יכולה להצביע נגד החוק שפוטר בתי כנסת מארנונה?".  

 

בסיעת קדימה התרגזו במיוחד מכך שסגן השר מאיר פרוש (יהדות התורה) צעק לעברם "אדם דתי לא יכול להיות בקדימה", ואף טענו שמדובר בהסתה. פרוש מצדו הכחיש שאמר את הדברים, אך בפרוטוקול הישיבה הדברים אכן מוזכרים. בשיחה עם ynet טען פרוש כי אמר ש"לאדם מאמין קשה להיות בקדימה" והוסיף שהדברים נאמרו לאחר שהבחין בחברת הכנסת איציק לוחצת על ח"כ ווהבה להצביע נגד.

 

כשנשאל כיצד זה שחברי כנסת דתיים חברים בקדימה אם אינה מתאימה להם, השיב: "עתניאל שנלר לא הצביע איתם וכך גם מגלי ווהבה, וזה מה שמוכיח שאדם מאמין קשה לו להיות איתם. למה שנלר עוזב? כי קשה לו עם זה".

 

ח"כ הורוביץ: "קומבינה מלוכלכת"

חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) תקף במליאה את הצעת החוק וציין כי כבר כיום יש פטור מארנונה לבתי הכנסת. "החוק הזה נועד להכניס אולמי שמחות ולתת להם פטור מארנונה", טען, "את הקומבינות הקטנות והמלוכלכות הציבור מבין טוב מאוד".

 

חבר הכנסת יואל חסון (קדימה) ניצל את העלאת הצעת החוק להצבעה כדי לתקוף את ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "החוק הזה הוא ההוכחה

הניצחת לכך שראש הממשלה הוא בובה על חוט בידיהם של אנשי ש"ס, שללא שום מצמוץ מעבירים כל חוק בזבזני ומושחת - וראש הממשלה משותק. כמו חוק הג'ובים, גם חוק זה סופו יהיה ליפול". למרות שדוברי סיעת קדימה התבטאו נגד החוק, חלק מחברי הסיעה לא נשתתפו בהצבעה.

 

בצד של ש"ס התרעם חבר הכנסת ניסים זאב ואמר: "צריך להוציא את הדיבוק מהכנסת. יש פה רוח רעה. אנשים לא קראו את החוק, זה עיוורון מוחלט. מה כתוב בעצם בחוק? מדובר פה בפעילות תורנית בלבד, לא במועדון, לא באולמים, מנסים לשקר ולתעתע בחברי הכנסת". הוא תקף את המתנגדים, וטען כלפיהם: "שום דבר ליהדות אין לכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר אטיאס. פנה לאיציק
צילום: אהוד קינן
צילום: דודי וקנין
איציק. ספרדייה מצביעה נגד?
צילום: דודי וקנין
מומלצים