שתף קטע נבחר

סרקוזי: לא להסס - אמצעים חריפים נגד איראן

נשיא צרפת הצטרף לעמדה האמריקנית שגורסת כי יש להטיל סנקציות חריפות על טהרן. הוא קרא לאיחוד האירופי ולאו"ם להפגין עמדה דומה: "היסוס בעניין הגרעין נושא אחריות רבה"

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי קרא לאו"ם לנקוט אמצעים חריפים נגד איראן, כדי לאלץ את מנהיגיה לקחת חלק בדיונים משמעותיים בנושא תוכנית הגרעין. "הסנקציות נועדו להוביל את איראן לשולחן המשא-ומתן", אמר.

 

בנואם שנשא הערב (ו') בפני דיפלומטים בפריז, קרא סרקוזי גם לאיחוד האירופי להפגין מעורבות רבה יותר ו"לממש את אחריותו" בהפעלת לחץ על טהרן. "היסוס או ניסיון לחמוק מדיון בנושא זה, נושא בחובו אחריות רבה", אמר. "מטרת הסנקציות היא להוביל את איראן לשולחן המשא ומתן".

 

השבוע מסרה איראן את תגובתה הרשמית להצעת הפשרה של המעצמות - חודשיים אחרי שזו הועברה לטהרן. דיפלומטים מערביים בווינה אמרו כי איראן מסרבת להוציא מתחומה את רוב האורניום שברשותה, כפי שהציעו המעצמות. זאת, למרות טיוטת ההסכם עליו חתמה בעבר, ולפיו תמסור איראן את מרבית האורניום שברשותה להעשרה מעבר לים.

 

תשובתה השלילית של איראן הובילה לתגובה תקיפה מצד המערב וארצות הברית. מזכירת

 המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, הצהירה כי המעצמות "לא יסוגו מעמדותיהן" והפצירה באיראן שלא "לנסות את נחישותן".

 

בשבועות האחרונים הבהיר הממשל האמריקני כי הסנקציות החדשות שיוטלו על איראן יתמקדו באליטות הפוליטיות ובמשמרות המהפכה, בניסיון להימנע מפגיעה באזרחי הרפובליקה האיסלאמית. קלינטון הצהירה כי הסנקציות שהוטלו בעבר על משטר האייתוללות היו יעילות ביותר: "הם מעורבים בקשרים פוליטיים ומסחריים, ואם נוכל ליצור מסלול סנקציות הפוגע במקבלי ההחלטות - זו תהיה הדרך החכמה ביותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לנקוט אמצעים חריפים. סרקוזי
צילום: AFP
סנקציות למען מו"מ. מנהיג איראן חמינאי
צילום: AFP
מומלצים