שתף קטע נבחר

קלטת לא הועברה - ומשפט רצח קרפ הופסק

בצילומי אבטחה נראה לכאורה קורבן הלינץ' בורח, 20 דקות אחרי שאחד הנאשמים עזב. הסניגורים דרשו להפסיק את הדיונים והשופטת נענתה: "זה חמור, שוטר אמר שאין כלום ומסתבר שיש קלטת". התביעה: "זו אכן תקלה". גורמים בפרקליטות: לא רואים שם כלום, קרפ בכלל ברח לכיוון השני. שרה קרפ: "לא צריכה לראות את הקלטת כדי לדעת שהם הרוצחים"

רצח אריק קרפ - תיק פתוח? בית המשפט המחוזי בתל-אביב החליט הבוקר (יום א') להפסיק את הדיונים במשפט הלינץ' בחוף תל ברוך בתל-אביב, בעקבות ראיה חדשה בדמות צילומי אבטחה. השופטת מתחה ביקורת קשה על התנהלות המשטרה בעניין. עם זאת, בפרקליטות מתעקשים שבצילומים אין כל ערך לחקירה. שרה קרפ, אלמנתו של הקורבן, אמרה לאחר ההחלטה: "אני לא צריכה לראות את הקלטת כדי לדעת שהם הרוצחים. הייתי שם, ראיתי אותם רוצחים את אריק וזיהיתי אותם במו עיניי".

 

עורכי דינם של הנאשמים - ג'מיל עדס (25), עבד אל-רחמן עדס (21) וצעיר נוסף (18), שהיה קטין בעת ביצוע המעשים - דרשו להפסיק את המשפט לאלתר ולהורות למשטרה לחדש את חקירתה, לאור הממצאים החדשים - תיעוד וידאו ממצלמות האבטחה של שדה התעופה דב, הסמוך לזירת האירוע.  


שרה קרפ ועו"ד טלי אייזנברג במרכז האקדמי נגה לנפגעי עבירה (צילום: ירון ברנר)

 

לטענת עורכת הדין שירה מרוז, המייצגת את ג'מיל עדס, בקלטת ניתן לראות כי 20 דקות לאחר שהסתיימה תקיפתו של קרפ על ידי הנאשמים, ולאחר שעדס עזב את המקום,

רודפים אחרי קרפ שלושה אנשים - והוא נמלט מהם.

 

בפרקליטות אומרים שהטענות מופרכות, אולם עו"ד מרוז סבורה אחרת: "המשמעות מבחינתנו היא עצומה. נבקש להחזיר את עדי הראייה שהעידו כבר בבית המשפט לאפשר להם לצפות בקלטת, ומאחר שהיו בחוף עוד הרבה מאוד אנשים שהמשטרה לא עצרה לחקירה, נבקש שיזמנו אותם ויגבו מהם עדות".

 

ראש ההרכב נורית אחיטוב החליטה להפסיק את הדיונים ולא לשמוע בינתיים עוד עדים. "מדובר במקרה חמור", היא אמרה הבוקר. "זה עצוב ששוטר אומר שאין כלום ומסתבר שיש קלטת. עוד יותר חמור שלא ניתנה הוראה לשמור את ההקלטות עד אותו בוקר (שלאחר הרצח)". ההקלטות לא נשמרו במיוחד, ותיעדו את המתרחש רק אחרי 1:00 באותו הלילה. התובע מנחם מזרחי הודה: "אני מסכים שמדובר בתקלה", בהתייחס לכך שההקלטה לא הועברה לסניגורים.

 

בתוך כך, בית המשפט הוציא צו המורה לחברת החשמל, שמפעילה מתקן במעגן שבסוף הטיילת, וכן לרשות שדות התעופה - האחראית על החלק האזרחי בשדה דב - להעביר להגנה הקלטות מליל הרצח, אם יש עוד כאלו. הוצא גם צו לשדה התעופה הצבאי, שנדרש להודיע לבית המשפט האם יש ברשותם תיעוד המתרחש מ-1 בלילה עד 6 בבוקר.

 

גורמים בפרקליטות אמרו הבוקר כי מדובר בקלטת שלא ניתן לזהות בה איש. "אין ויכוח על כך שקרפ ברח לכיוון דרום, ואילו המצלמה מתעדת אזור צפוני למקום התקיפה", הסבירו, והוסיפו כי שוטר צפה בקלטת בהליכי החקירה הראשוניים, לא ראה בה כל פרט משמעותי, ולכן לא העביר אותה לסניגורים. "זה כנראה בכלל הורה שרדף אחרי ילד שלו. היו שם הרבה אנשים על הטייילת", אמרו הגורמים.

 

"זה לא היה נשיונל ג'אוגרפיק, זה אבא"

בדיונים במשפטם טענו הצעירים כי המכות שהנחיתו בקרפ לינץ' בטיילת לא גרמו לו לפגיעה קשה והדגישו כי "הוא רץ כמו ספורטאי" כשברח. אך פתולוג שבדק את הגופה העיד וקבע חד-משמעית כי מותו נגרם באופן ישיר מהמכות הקשות שהלמו בו.

 

באישום, שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, נכתב כי "הנאשמים המטירו

על קרפ סדרת אגרופים חזקים, אל עבר פניו, חלקי ראשו, פלג גופו העליון, ובעטו בו בעוצמה, בראשו ובצלעותיו. עקב כך נפל לאדמה. גם לאחר שנפל המשיכו הנאשמים בתקיפה ולא שעו לבקשתו לחדול מהמעשים".

 

בשבועות האחרונים העידו במשפט בתו ואשתו של קרפ, שהיו עמו באותו ערב. האלמנה שרה סיפרה ש"אני לא ישנה בלילות", וגם התפרצה לעבר אחד הסניגורים. הבת אוטיליה אמרה: "הם היו כמו חיה המשחרת לטרף, רק שזה לא היה נשיונל ג'אוגרפיק, זה היה אבא שלי. הוא התחנן על חייו. זה לא הזיז להם, נהפוך הוא, זה דירבן אותם".


פורסם לראשונה 24/01/2010 10:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרה קרפ במרכז נגה
צילום: ירון ברנר
עבד אל-רחמן עדס וג'מיל עדס
צילום: ירון ברנר
אריק קרפ
מומלצים