שתף קטע נבחר

ZX1 של פנסוניק: יקרה ועשירה בתכונות

פנסוניק Lumix ZX1 היא מצלמה קומפקטית מהירה וקלה לשימוש, המייצרת תמונות חדות ועשירות. מומלצת למי שמחפש תכונות רבות ומוכן לשלם. בדקנו

ה -Lumix ZX1 או כפי שהיא נקראת בארה"ב ZR1, היא מצלמה קומפקטית מבית פנסוניק, שהוציאה לשוק מספר דגמים מוצלחים בעבר. הZX-1 היא בעלת זום X8, רזולוצייה מקסימלית של 12 מגה פיקסל ועדשה איכותית.

 

 

עיצוב ומבנה

עיצובה של המצלמה ממשיך את קו העיצוב הדי שמרני אך אלגנטי של מצלמות ה-Lumix הקומפקטיות. מימדיה קטנים משל רוב מתחרותיה: רוחב 98 מ"מ, גובה 55 מ"מ ועובי 26 מ"מ. משקלה קל יחסית, ועומד על 160 גרם כולל הסוללה וכרטיס זכרון.

 

ה- ZX בנויה היטב ומרגישה מוצקה. אחיזת המצלמה בשתי ידיים נוחה למדי, אם כי נוחות הצילום ביד אחת סביר אך לא מאוד נוח, שכן העיבוי בצידה הימני של המצלמה לשיפור האחיזה קטן מדי.

 

בחלקה העליון של המצלמה ניתן למצוא את כפתור הצילום, ולידו בורר מצבי הצילום. הם ממוקמים כך, שבורר מצבי הצילום הוא הקרוב יותר אל האצבע הלוחצת על כפתור הצילום, וכך האצבע צריכה להגיע רחוק יותר בכדי לצלם ולשלוט על הזום, המופעל על ידי הזזת טבעת קפיצית הממוקמת מסביב לכפתור הצילום. באופן אינסטיקטיבי האצבע מחפשת את כפתור הצילום במקום בו נמצא בורר המצבים.

 

 

בחלקה העליון של המצלמה ניתן למצוא גם את מתג הפעלת המצלמה, בשונה מרוב המצלמות הקומפקטיות שם ההפעלה נעשית על ידי כפתור לחיץ. המצאות המתג אינה משפיעה על הכיבוי האוטומטי של המצלמה לאחר זמן מוגדר.

בחלקה האחורי ניתן למצוא את שאר כפתורי השליטה.

 

הכפתורים נוחים ללחיצה ומאפשרים גישה נוחה לממשק המצלמה ושליטה על פונקציות הצילום. בצידה הימני ניתן למצוא דלתית פלסטיק המכסה על שקע חיבור אודיו/וידאו ((mini HDMI ושקע חיבור למחשב. פתח הסוללה וכרטיס נמצאים כנהוג בתחתית המצלמה.

 

  • עוד ב-tigo: סקירה  SAMSUNG LA40B530

 

פונקציות, ממשק ותפעול

תפעול המצלמה נוח מאוד בעזרת הכפתורים הנמצאים בגב המכשיר. לחיצה על כפתור ה- Menu מעבירה לתפריט הראשי, שם ניתן להגדיר מגוון רחב של הגדרות כלליות כמו: תאריך, צלילים, שפה וגם הגדרות זמן ומקום עבור טיול בחו"ל, לשם תיוג כשהתמונה נשמרת.

 

הגדרות הצילום נעשות בהתאם למצב בו נמצא בורר מצבי הצילום. אפשר להגיע אליהן דרך התפריט הראשי, או בצורה נוחה יותר בעזרת כפתור ה-Quick Menu שבגב המצלמה, הפותח תפריט נוח לניווט בחלק העליון של המסך, שם ניתן לשנות במהירות את הגדרות הצילום הרלוונטיות.

 

בורר מצבי הצילום כולל 6 מצבים: צילום אוטומטי, צילום בהגדרה ידנית, מצב מוגדר מראש, מצב צילום מועדף לגישה מהירה, צילום וידאו וצילום ברזולוציה נמוכה (לשליחה ושימוש בדפי אינטרנט).

 

מצבי הצילום המוגדרים מראש כוללים 29 מצבים וביניהם: צילומי נוף, ספורט, סקי, תמונות באפקטים שונים וכו'. לא קיים מצב לצילום טקסט, אך מצב הצילום האוטומטי עושה עבודה טובה בתחום זה.

 

לא ניתן לשלוט בצורה רחבה על הצילום הידני. ניתן לשלוט רק על הרגישות, שיטת המיקוד ועל איזון הלבן ולא על זמן פתיחת התריס והצמצם.

 

בשיטות המיקוד ניתן להגדיר מגוון אפשרויות, כמו מיקוד נקודה ועד אחת עשרה נקודות, עצמים נעים, עצם נע במהירות גבוהה, זיהוי של עד שישה פנים ועוד. ניתן להפעיל מנגנון הנקרא "חשיפה חכמה", העוזר בהתאמת זמן החשיפה לתנאי הצילום ומשפר את איכות התמונות.

 

באופן כללי ניתן לומר, שממשק ה- ZX1 נוח מאוד לשימוש ופשוט להפעלה, גם עבור משתמשים לא מנוסים. פונקציות הצילום יספקו את המשתמש הממוצע, המעוניין בצילום פשוט עם תוצאות טובות.

 

מסך

מסך המצלמה בגודל 2.7 אינץ' הסטנדרטי לקטגוריה, ומציג ברזולוציה של 230 אלף נקודות. התמונה המתקבלת על גבי המסך חדה וברורה. במבחן תחת אור שמש ישיר מצאנו, שקיימת השתקפות קלה מאוד בהתבוננות ישירה, אך במבט מהצד היא כבר די מפריעה. סימני אצבעות נראים בבירור תחת השתקפות אור השמש.

 

זמני תגובה

  • מרגע הדלקת המצלמה ועד האפשרות לצלם תמונה ראשונה מדדנו זמן מהיר של 1.3 שניות.
  • מרווח הזמן בין צילום לבין האפשרות לצלם תמונה נוספת: עם פלאש מדדנו 3.2 שניות, וללא פלאש 2.1 שניות, זמנים מהירים למדי.
  • Shutter lag -הזמן שעובר בין הלחיצה ועד שהמצלמה שומרת את התמונה הוא 0.2שניות עם פוקוס מקדים - מהיר מאוד לקטגוריה.

 

לסיכום ביצועי המהירות של הZX1- הם מעולים למצלמה קומפקטית.

 

איכות תמונה

איכות התמונה שמייצרת הZX1- טובה מאוד. קל לייצר עם המצלמה תמונות חדות וברורות כמעט בכל מצב, והצבעים נאמנים למציאות, במיוחד בהגדרת מצב הצבע כ-Natural . איזון הלבן גם הוא טוב מאוד במצב אוטומטי.

 

בתנאי תאורה חשוכים ללא שימוש בפלאש נוצר רעש מפריע, כאשר טווח הרגישות גדול מ- ISO 400, אך ניתן להבחין גם ברעש קל מאוד בתמונות בטווחי הרגישות הנמוכים יותר.

 

המצלמה מאפשרת הגדרת רגישות עד ISO 1600, אם כי החל מISO 800- הרעש כבר חזק. במצב הרגישות האוטומטי המצלמה יכולה להגדיר גם רגישויות גבוהות יותר עד ISO 6400.

 

צילום במצב מאקרו הפיק תוצאות איכותיות ומרשימות:


 

 

צילום וידאו

צילום הוידאו יכול להעשות ברזולוצית HD ((1280x720 וכן ברזולוציות נמוכות יותר של 640x480 וכן 320x240. איכות הוידאו טובה מאוד, ומאפשרת הקלטה של 8.5 דקות לערך באיכות HD על גבי כרטיס זכרון של 4 ג"ב. הקלטת הקול בוידאו חלשה באופן יחסי למקורות הנמצאים מעט רחוק מהמצלמה.

 

ניתן לחבר את המצלמה ישירות לטלויזית HD בעזרת חיבור miniHD הנמצא תחת מעטה פלסטיק בצד המכשיר.

 

עדשה וזום

זום העדשה, המקביל לטווח של 25-200 מ"מ במונחי פילם 35 מ"מ, יחסית גדול למצלמות קומפקטיות בגודל פיזי קטן כמו של ה-ZX1 שבדרך כלל לא מצוידות בזום העולה על 5X. יציאת העדשה וכניסתה תוך שימוש בזום נעשית בצורה שקטה מאוד ביחס למצלמות אחרות.

 

למצלמה עדשה עם זווית רחבה של חברת Leica האיכותית. העדשה די איטית, עם מפתח צמצם מקסימלי קטן יחסית שלF/3.3 – F/5.9 המאפשר להכניס כמות אור קטנה מזו של מצלמות עם עדשה מהירה יותר, מה שיכול לבוא לידי ביטוי בצילום בתנאי אור נמוכים.

 

העדשה כוללת בתוכה מייצב תמונה איכותי, וניתן אף להגדיר שתופיע תצוגה של מידת הפעולה של המייצב ביחס למצב המצלמה בכל רגע נתון.

 

העיוות הגלילי (Barrel Distortion) במצב הרחב של העדשה הינו זניח.

 

סוללה וזיכרון

סוללת המצלמה הינה סוללת Li-ion יעודית, הנטענת על ידי מטען חיצוני המצורף לערכת המכשיר. הצהרת היצרן היא להספק צילום של 330 תמונות עד שתתרוקן הסוללה, הודות למעבד התמונה החסכוני באנרגיה. לכן נאלצנו לעבוד קצת יותר קשה מאשר בדרך כלל, כדי לסחוט את הסוללה עד סופה, והיא לבסוף התרוקנה אחרי 312 תמונות על כרטיס הזכרון ועוד כ- 4 סרטוני וידאו.

 

המצלמה כוללת זכרון פנימני של כ- 50 מ"ב, ותומכת בכרטיסי SD ו-SDHC לקיבולות זכרון גדולות במיוחד. על גבי כרטיס זכרון של 4 ג"ב ניתן לאכסן בקירוב 570 תמונות, ברזולוציה המקסימלית של 12 מגה פיקסל.

 

לסיכום

פנסוניק Lumix ZX1 היא מצלמה קומפקטית וקלה לשימוש, המייצרת תמונות חדות ועשירות, וביצועי המהירות שלה הם מהטובים בשוק הקומפקטיות. היא מומלצת למי שמחפש מצלמה שכוללת הרבה תכונות בגוף קטן, ומוכן לשלם מחיר גבוה, יחסית.

 

Panasonic Lumix ZX1

ציון:  


מחיר: 1,899 שקלים כולל אחריות  של יורוקום.

 

בעד: איכות תמונה טובה מאוד, מהירה, זום גדול ביחס למימדי המצלמה, פשוטה לשימוש, חיי סוללה ארוכים

נגד: יקרה לקטגוריה, אין שליטה ידנית רחבה, תמונות יוצאות רועשות יחסית בתנאי תאורה נמוכים ללא פלאש

שורה תחתונה: יקרה ועשירה בתכונות

 

מפרט טכני

סוג: קומפקטית

חישן: 1/2.33" Type CCD

וידאו: HD 1280x720 פיקסלים כמו כן 640 x 480 ו- 320 x 240

זום אופטי: 8x

עדשה: 25 - 200mm (35mm equiv.)

מפתח צמצם: F3.3 - 5.9

מסך: LCD 2.7 אינשט, 230,000 פיקסלים

חיבורים: AV Output (NTSC/PAL), USB2.0 High speed , miniHDMI, DC Input 

זיכרון: 50 מגה בייט פנימי, כרטיסים מסוג: SD ו- SDHC

סוללה: ליתיום איון נטענת

משקל: 138 גרם ללא סוללה וכרטיס זכרון

ממדים: רוחב 98 מ"מ, גובה 55 מ"מ ועובי 26 מ"מ

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יקרה ואיכותית. לומיקס zx1
צילום: tigo
בשיתוף tigo
מומלצים