שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סיכום הפשיעה 2009: פחות פריצות, יותר רציחות
  נתונים שהציגה המשטרה הציגו כי המלחמה בארגוני הפשיעה הולכת וצוברת תאוצה. אזורים שבהם נרשמו שיאי הפריצות לבתים: נתניה, כפר סבא, ומרחבי חוף ואיילון. המפכ"ל: "זו הייתה שנה טובה, אבל לא השגנו מספיק בהורדת האלימות". נקודת אור משמעותית: ירידה במספר ההרוגים בכבישים

  פחות פריצות לדירות, יותר מקרי רצח, יותר מעצרים, פחות כתבי אישום - ושחיתות ציבורית גבוהה. זו התמונה המצטיירת מנתוני המשטרה לסיכום שנת 2009, שהציג היום (ג') המפכ"ל, רב-ניצב דודי כהן. "זו הייתה שנה טובה, אבל לא השגנו מספיק הישגים בהורדת האלימות. שנת 2010 צריכה להיות שנה טובה יותר", אמר.

   

  הנתונים שמציגה המשטרה מבוססים רק על מקרי הפשיעה שנחשפים - ואולם לפי סקרים מהעשור האחרון עולה כי רק 43 אחוזים ממשקי הבית מדווחים על פשע כלשהו שנפגעו ממנו.

   כך שלמעשה יותר מחצי מהעבירות כלל לא מדווחות.

   

  מהנתונים עולה כי נרשמה ירידה כללית של שלושה אחוזים בפשיעה, אך היו יותר מקרי רצח: 135 קורבנות ב-126 אירועים, לעומת 128 קורבנות ב-122 אירועים ב-2008.

   

  מניין המעצרים השנתי של המשטרה עמד ב-2009 על כ-60 אלף, יותר מ-58,500 שבוצעו בשנה שלפניה. עלייה בשיעור דומה נרשמה במקרי המעצר עד תום ההליכים בתיקים פליליים. עם זאת, מספר התיקים שבהם הוגש כתב אישום ירד מכ-50 אלף לכ-45 אלף ב-2009.

   

  גרים בשרון? שימרו על הבית

  בהמשך לירידה הבולטת שניכרה אשתקד בפריצות לדירות, המגמה נמשכה - ובממוצע שבועי נרשמו 565 מקרים, בהשוואה ל-565 בשנת 2006. האזורים ה"מועדים" ביותר הם סביב תחנת נתניה, תחנת כפר סבא, מרחב חוף, מרחב איילון (בת ים וחולון) ורחובות.

   

  עוד, ביחס לארבע השנים הקודמות, נרשמה ירידה של 34% בגניבות כלי רכב ומקרי האלימות פחתו ב-17%. אך המפכ"ל אמר שאינו מרוצה מכך לאור יעד ההפחתה של 40 האחוזים. לדבריו, "מה שמעניין את הציבור הוא בעיקר נושא האלימות".

   

  בהתייחסו למלחמה בהברחות דרך גבולות המדינה הפרוצים, ציין המפכ"ל כי יחידות המשטרה המיוחדות, הפועלות בין היתר לאורך הגבול עם סוריה, הצליחו להניב הישגים משמעותיים. בנושא תיקי הברחה וסחר בסמים נרשמה עלייה של 57% בארבע השנים האחרונות, אך לפי המשטרה הסיבה נעוצה בפעילות המוגברת והחשיפה. לדברי המפכ"ל, נמשכים הניסיונות להבריח סמים מסוגי הרואין, קוקאין, חשיש ומריחואנה דרך כל הגבולות.

   

  נקודת אור: פחות הרוגים בכבישים

  למרות גל הקטל בכבישים, הצביעו נתוני המשטרה על נקודה לאופטימיות זהירה. בשנה שעברה חלה ירידה של 98 הרוגים בתאונות הדרכים בכבישי ישראל לעומת המצב ב-2008, תוך שהיקף תאונות הדרכים הקטלניות הצטמצם גם הוא. בסך הכל, רשמה המשטרה בשנה החולפת 1,263,036 דו"חות בגין עבירות תנועה וחניה, וביצעה 630,291 בדיקות שכרות. 11,612 כלי רכב הושבתו ו-25,179 רשיונות נהיגה נפסלו מנהלית.

   

  באשר ללחימה בארגוני הפשיעה, אחד הנושאים שהציב המפכ"ל דודי כהן ביעדיו המרכזיים, מתכוונת המשטרה להחמיר את המאמצים למיגורם גם בשנים הקרובות.

  מהנתונים עולה כי 11 מתוך 18 עבריינים בכירים, המוגדרים כראשי ארגוני הפשע, כבר נתונים במאסר או מעצר ואליהם מצטרפים 30 הנמנים על הרובד הבכיר בארגונים ו-66 מבין חברי ממה שמגדירה המשטרה כ"מעמד הביניים" שלהם. באשר למלחמה בהלבנות ההון, חולטו כ-60 מיליון שקלים ב-2009.

   

  המפכ"ל הצביע על תופעה חדשה, שהחלה לדבריו בשנתיים האחרונות, שבה הולכות ומתרבות כנופיות העוסקות בעבירות רכוש, המורכבות מחוליות שבהן חברים בין שמונה לעשרה בני אדם.

   

  "ישראל - אחת המושחתות במערב"

  נתוניו החמורים של מדד השחיתות העולמי לשנת 2009, שדירג את ישראל במקום ה-32 בעולם מבין המדינות המושחתות ביותר, הציב את ישראל במקום מפוקפק כאחת המדינות המושחתות ביותר בקרב מדינות המערב. במשטרה אמרו כי הדבר מקרין על מעמדה הבינלאומי של ישראל, כמו גם על חוסנה החברתי. בשלוש השנים האחרונות פתחה המשטרה 160 תיקים נגד נבחרי ציבור ועובדי ציבור בכירים, כאשר הרשויות המקומיות והמכרזים נחשבים למוקדיה העיקריים של השחיתות.

   

  הנתונים הצביעו על עלייה של 18 אחוזים במספר התיקים שפתחה בגין עבירות הקשורות בסחר באמצעי לחימה, ועל עלייה של 30 אחוזים באירועי הירי - רובם התרחשו במגזר הערבי במחוז הצפוני. באשר להיקף העבריינות בקרב בני נוער, אמר המפכ"ל המשטרה כי לא חל כל שינוי.

   

  החלטות הממשלה להסרת מחסומים ביהודה ושומרון גרמו, לדברי המפכ"ל, לעלייה בפשיעה ביישובים ובתאונות הדרכים, וכן בהתגברות ידויי האבנים בכבישי יהודה ושומרון.

  לדברי המפכ"ל, גם בשנתיים הבאות יישמר השקט הביטחוני בזכות שיתוף הפעולה עם הצבא והשב"כ. הוא העריך כי מדיניות "תג המחיר" של המתנחלים תדרוש את החמרת הטיפול ואכיפת החוק בשטחים. "מי שאחראי לכך הוא שר הביטחון אך המשטרה תצטרך לטפל בהפרות סדר", אמר המפכ"ל - תוך שציין גם את מוקדי החיכוך עם פעילי השמאל סביב גדר ההפרדה ובשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים. שם, כפי שפורסם ב-ynet נוקטת המשטרה קו תקיף ואף לעיתים אלים.

   

  כהן העריך כי הר הבית ימשיך להוות נקודה רגישה וכי העימותים עם החרדים יימשכו. הוא ציין כי 120 שוטרים ואישי ציבור נתונים כיום לאיומים שונים, כאשר לכל אחד מהם מותאמים סידורי אבטחה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כהן. "השחיתות משפיעה על מעמדה של ישראל"
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים