שתף קטע נבחר

ח"כים על המכרז לדוברי ועדות: בזבוז כספי ציבור

ח"כ אריה אלדד אמר בעקבות פרסום המכרז לדוברי ועדות, שעלותו 1.5 מיליון שקלים בשנה: "דוברים לוועדות לא יהיו אלא יצירה של כלי יח"צנות נוסף ליושבי ראש הוועדות". ח"כ אילן גילאון הוסיף: "את התקציב לדוברים ניתן לנתב לדברים בהולים והכרחיים יותר לרווחת האזרחים"

חברי כנסת נגד הצ'ופר החדש לראשי הוועדות: חברי כנסת ממספר סיעות יצאו היום (ג') נגד החלטת הנהלת הכנסת לגייס שמונה דוברים לוועדות הכנסת - מהלך שעלותו לקופה הציבורית 1.5 מיליון שקלים בשנה.

 

כפי שפורסם אמש ב-ynet, הכנסת פרסמה מכרז לשמונה משרות דובר לוועדות במשכן. בדיקת ynet העלתה כי עלות הדוברים החדשים תגיע למאות אלפי שקלים: העסקתו של כל דובר מסתכמת ב-190 אלף שקלים בשנה, ובסך הכול תעלה ההטבה למשלם המיסים כמיליון שקלים וחצי בשנה. זהו לא השדרוג הראשון לו זוכים יושבי ראש הוועדות בתקופה האחרונה: רק בחודש יולי האחרון אישרה ועדת הכנסת הוספת עוזר נוסף ליושבי ראש הוועדות הקבועות בכנסת - מהלך שנתקל בביקורת במשכן. ההטבה הזו כבר עולה לציבור 2.3 מיליון שקלים בשנה.

 

חבר הכנסת אריה ביבי (קדימה) אמר היום, כי "מדובר בהפקרות ובבזבוז כספי ציבור. ליושבי ראש הוועדות יש כבר דוברים ואם רוצים למנות דוברים מקצועיים, שיבטלו את התקן הקיים. אין שום סיבה להמציא וליצור עוד תקן רביעי או חמישי במקרים מסוימים, שעלותו מאות אלפי שקלים בשנה".

 

ח"כ ביבי מתח ביקורת גם על העובדה, כי תנאי ההשכלה הנדרשים במכרז שפורסם היום הנם 12 שנות לימוד בלבד. לדבריו, "אם רוצים לשדרג את מעמד ומקצועיות דוברי הוועדות, לא ייתכן שיוציאו מכרז עם תנאי סף נמוכים כל כך, כאשר אין אפילו דרישה לתואר ראשון. אין היום משרדים ממשלתיים או פרטיים שמפרסמים מכרזים עם תנאי סף נמוכים כל כך, במיוחד כאשר הרצון הוא לשדרג את מקצועיות הדוברים ואת המוסד שנקרא דוברי ועדות".

 

"כלי יח"צנות נוסף"

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר כי יש במהלך "כפילות בבזבוז". הוא הסביר: "גם היום מוציאה כל ועדה הודעה לתקשורת בתום כל דיון בו היא מסכמת את החלטותיה. גיוס דוברים לוועדות לא יהיו אלא יצירה של כלי יח"צנות נוסף ליושבי ראש הוועדות, שגם הם ממילא מצוידים בעוזר פרלמנטרי ודובר משלהם".

 

ח"כ אלדד הציע גם מה יש לעשות עם הכסף: "בכסף הזה ראוי היה שהכנסת תחזק למשל את מרכז המחקר המאפשר לה להתמודד, ברמת המידע, עם מה שמביאים בפניה נציגי הממשלה והרשויות. אין ספק כי תגבור מרכז המחקר והבאת ניירות העמדה שלו מבעוד מועד לידיעת חברי הכנסת המשתתפים בדיון, יחזק את הכנסת ותפקידי הפיקוח שלה על הרשות המבצעת - הרבה יותר מאשר מתוספת יחצנות לועדות".

 

גם במרצ יצאו נגד תוספת הדוברים. ח"כ אילן גילאון אמר: "יש מספיק דוברים בכנסת שיכולים לעשות את העבודה. קל וחומר כשמדובר בעלויות כה גבוהות ולא הכרחיות. את התקציב לכך ניתן לנתב לדברים בהולים והכרחיים יותר לרווחת האזרחים".

 

ביקורת נשמעה גם מהקואליציה. חבר הכנסת כרמל שאמה (ליכוד) אמר: "הצורך לחזק ולתגבר את מערך הדוברות של הכנסת וועדותיה קיים, אך העיתוי והדרך אינם מושלמים. החלטה על הוצאת מיליוני שקלים בתקופת משבר כלכלי תשיג את האפקט הנגדי בציבור. כמו כן, הדרך שנבחרה של מערך הסברה דו ראשי בכל ועדה - היא פתח להסברה סותרת, מתנגשת ומבולבלת. ראוי לקיים דיון מקדים עם ראשי הוועדות בעניין זה".

 

קבלת מועמדים צעירים? הנה קמה עוד מחלוקת

יש לציין כי אמש פנתה עמותת "ידיד" ועמותת "חמישים פלוס מינוס" למנכ"ל הכנסת דן לנדאו, בעקבות ציטוט שהופיע בתגובה שנמסרה על ידי הכנסת ל-ynet. הכנסת טענה בתגובה לשאלה מדוע רף ההשכלה הנדרש נמוך כל כך,

כי היא "מעוניינת לפנות בראש ובראשונה לבעלי הניסיון המקצועי הקונקרטי, לרבות עיתונאים ודוברים חרדים, בוגרי גל"צ ואנשי מקצוע צעירים נוספים, שאינם בהכרח בעלי השכלה גבוהה". העמותות הלינו על כך מדובר, לטענתם, "בהעדפת עובדים צעירים ואפליה דה פקטו של עובדים ותיקים". העמותות פנו גם לנציבת שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד התמ"ת בעניין וביקשו לבדוק בהקדם את תנאי המכרז.

 

מהכנסת נמסר בתגובה לטענות על דרישות המכרז: "המכרז פתוח לכל ללא מגבלות גיל. כל אחד ואחת העונים על דרישות המכרז, יכולים להגיש את מועמדותם. המשפט 'הכנסת מעוניינת לפנות בראש ובראשונה לבעלי הניסיון המקצועי הקונקרטי, לרבות עיתונאים ודוברים חרדים, בוגרי גל"צ ואנשי מקצוע צעירים נוספים, שאינם בהכרח בעלי השכלה גבוהה', היא תשובה לשאלת כתב ynet ששאל מדוע המכרז דורש רק 12 שנות לימוד. התשובה באה להדגיש שגם מועמדים צעירים שטרם רכשו השכלה אקדמית רשאים יהיו לגשת למכרז אם הם עונים לדרישותיו. אין כל פסילה או מגבלה למועמדים אחרים. הכנסת תבחר את המועמד הטוב ביותר למילוי התפקיד וגילו לא יהווה מחסום לבחירתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ ביבי. הפקרות
צילום: בן פרג'
ח"כ אלדד. כפילות בבזבוז
צילום: דודי ועקנין
צילום: ירון ברנר
ח"כ גילאון. יש מספיק דוברים
צילום: ירון ברנר
דן לנדאו. חתום על המכרז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים