שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פרס בברלין: מכחיש השואה מאיראן מונע שלום

  בארוחת ערב עם נשיא גרמניה, אמר שמעון פרס כי האיראנים שואפים להשתלט על המזרח התיכון ופועלים לערער את המשטרים הקיימים. הוא הדגיש כי ישראל רוצה בשלום, אך חמאס מונע הקמת מדינה פלסטינית

  גם בארוחת הערב המשותפת עם נשיא גרמניה, הורסט קוהלר, העלה נשיא המדינה, שמעון פרס, את האיום האיראני. פרס אמר הערב (יום ג'): "השלטון של אחמדינג'אד קורא בגלוי להשמיד את ישראל. מכחיש את השואה. מונע שלום עם הפלסטינים. מערער את המצב בלבנון ובתימן, ומנסה להשתלט על עיראק".

   

  פרס, שנפגש מוקדם יותר עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שאמרה כי ייתכן שכבר בחודש הבא יוטלו סנקציות נוספות על איראן, נאם במהלך ארוחת ערב ממלכתית עם נשיא גרמניה. "מרכז הטרור בימינו מצוי באיראן. הטרור הוא הזרוע הצבאית של האמביציה הפוליטית של איראן. האיראנים שואפים להשתלט על המזרח התיכון. הם פועלים לערער את המשטרים הקיימים".


  פרס על השטיח האדום עם נשיא גרמניה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

   

  על המשא-ומתן עם הפלסטינים, הוא אמר: "המאבק בטרור לא יחליש את מאמציה של ישראל להגיע לשלום. ישראל מושיטה את ידה לחידוש מיידי של המשא ומתן. אני פונה לשכנינו הפלסטינים שיענו בהקדם. העם בישראל תומך בהקמת שתי מדינות. מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל שיחיו בשלום ובכבוד הדדי. שלום זקוק לרוב. ואסור שמיעוט חמוש יסכל אותו. חמאס מונע שלום ומונע את הקמתה של המדינה הפלסטינית". הדברים נאמרו שעות לפני יציאתו של שר הביטחון לפגישה עם נשיא מצרים, בניסיון לגבש הסכמה שתאפשר חידוש המו"מ מול הפלסטינים.

   

  הנשיא פרס התייחס גם לאיומים האחרים על ישראל. "חיזבאללה מאיים על שלומה ושלמותה של לבנון", אמר הנשיא. "הוא אסף רבבות טילים מכוונים לישראל. טילים אלה מהווים סכנה ללבנון, לא רק לישראל. האייתולות באיראן, ראשי החמאס בעזה, מנהיגי החיזבאללה בלבנון עוטים גלימות דתיות, משל האלוהים הוא אלוהי הטילים, לא אלוהי השלום. הולכת ונוצרת שחיתות רוחנית. ומי שמתייחס אליה בסלחנות, מסכן את הערכים היסודיים של האנושות. התגייסות מוסרית של העולם החופשי נגד מגמה זו אינה נופלת בחשיבותה מסנקציות כלכליות".

   

  מחר ינאם פרס בעברית, בישיבת מליאה מיוחדת בבונדסטאג לציון יום השואה הבינלאומי. בארוחת הערב, הוא התייחס לשואה: "זיכרון השואה ילווה אותנו לאורך כל דרכנו.

   איתי נמצאים כאן ניצולי שואה, הם עדים עצובים לשואה ושותפים נחושים לתקווה. סבי שנרצח בידי הנאצים ואבי שנפל בשבי הגרמנים ובנס ניצל ממוות, חינכו אותי שלא להיכנע. ובוודאי שלא להיכנע לאיבה. הם לימדו אותי להיאבק למען הערכים שהם תמצית קיומנו. גרמניה החדשה נושאת אחריות מוסרית. אוזנה קשובה כבר לצלצול הראשון של קול גזעני, כבר לסימן הראשון של שאיפת עליונות, לאות המזהירה בפני אלימות".

   

  בזמן שהנשיא נמצא בגרמניה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, מבקר בפולין ומחר הוא ישתתף בטקס לציון 65 שנים לשיחרור מחנה ההשמדה באושוויץ. היום הוא כתב בעברית בספר מבקרים במוזיאון להנצחת השואה בוורשה כי "אזרחי ישראל למדו את הלקח". ראש הממשלה עומד בראש המשלחת הישראלית לפולין לארועי יום השואה הבינלאומי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים