שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אפשר גם בבית: הכל על הבהרת שיניים

  למה חשוב ללכת לשיננית לפני שעושים הבהרה, מהם היתרונות של הבהרה במרפאה, ואיך תוכלו להבהיר שיניים בעצמכם, בנוחיות הבית? ד"ר גדעון הכט מבהיר כמה סוגיות, ועונה על שאלות נפוצות הקשורות להבהרה

  חיוך רחב שחושף שיניים צחורות הוא יפה, צעיר, וחלומו של כל אדם כמעט. בנוסף, הבהרת שיניים היא תהליך אסתטי שמתאים כמעט לכל אחד.

   

  הבהרת שינים היא אחד הטיפולים האסתטיים המבוקשים ביותר בארץ ובעולם. חומרי ההבהרה התגלו במקרה, כאשר התברר שהחומר המשמש לטיפול בבעיות חניכיים גורם גם להבהרת השיניים. אך גם היום, למרות כל הניסיון שהצטבר בתחום הבהרת השיניים, אין דרך לחזות במדויק מה יהיה צבע השן בסוף תהליך ההבהרה. 

   

  תהליך הבהרת השיניים הוא בטוח, ללא פגיעה בחומר השן, כמעט ללא תופעות לוואי ומתאים לרוב האוכלוסייה. יש לתחזק הבהרה המבוצעת אצל רופא שיניים ולחזור עליה כל שנה-שנתיים, או בעת הצורך לפי הוראות הרופא. לפני ההבהרה יש לבדוק שכל השיניים תקינות ושאין בעיה הדורשת טיפול דנטאלי, כגון עששת.

   

  מתי כדאי לעבור הבהרה?

  ישנן כמה שיטות להבהרת שיניים: הבהרה במרפאת השיניים על-ידי מקור אור כמו נורות לד ,הלוגן, ו/או לייזר, והבהרה ביתית.

   

  החומרים הנפוצים להבהרת שיניים הם מי חמצן או קרבמיד פרוקסיד שמתפרק

  למי חמצן בריכוז של 35%. רופאי שיניים רבים מציעים ללקוחות המעוניינים בהלבנה לשלב בין הלבנה מקדימה במרפאה ותחזוקה ביתית בעזרת סד.

   

  לכל אחת מן השיטות יש את היתרונות והחסרונות שלה, אך בכולן חשוב להתחיל קודם כל מישיבה על כסא השיננית וניקוי יסודי של השיניים מכתמי קפה, ניקוטין,יין וצבעי מאכל שונים. לא מומלץ לבצע את הבהרת השיניים לאחר השלמת טיפול עם כתרים, אלא בדיוק להיפך. זאת, מכיוון שההבהרה משפיעה רק על חומר השן הטבעי. יש לבצע את כל השחזורים, אם כן, רק לאחר תהליך ההבהרה על מנת להגיע לצבע אחיד ויפה.

   

  כתרים וסתימות שכבר קיימים בפה יישארו בצבעם המקורי וייתכן צורך בהחלפתם. יש לקחת בחשבון כי בתקופה הראשונה ייתכנו מספר תופעות לוואי כמו רגישות יתר בשיניים, תחושת צריבה בחניכיים, שינויים בחוש הטעם ואי נוחות בחך. זכרו שמדובר בתופעות שחולפות לאחר זמן קצר.

   

  הבהרה במרפאה 

  בטיפול הנעשה במרפאת השיניים, הרופא מניח חומר הבהרה על גבי השן ומתשמש בתאורה מסוג LED, הלוגן או לייזר. המנורה מופעלת ממרחק קצר, למשך שלושה סבבים של חמש דקות כל אחד, כאשר במהלך פעולת חימום זו מואצת פעילות החומר המבהיר. הטיפול נמשך בין שעה לשלוש שעות ולעיתים יש לחזור עליו יותר מפעם אחת.

   

  יתרון: מדובר בשיטה היעילה והמהירה ביותר להבהרת השיניים.

   

  חסרונות: השיטה יקרה יחסית. בנוסף, כשהרופא משתמש בקרינה אולטרא-סגולה בזמן ההבהרה, קיימת סכנה של חשיפה לאור, שפגיעתו בעור ובעיניים זהה לזו של כמה שעות שיזוף בשמש יוקדת. מלבד זאת, ניתן להגיע לתוצאות טובות גם על ידי שימוש בחומרים כימיים בלבד וללא חימום. יש לציין גם שהשימוש בלייזר לא הוכח כבטוח.

   

  מחיר: בין 1,000 ל-3,000 שקלים, תלוי ברופא.

   

  הבהרה ביתית 

  בשיטת ההבהרה הביתית התהליך הוא ארוך הרבה יותר, אך התוצאות נשמרות היטב לאורך זמן. תהליך זה מיועד להבהרה בינונית או קלה וההבהרה מתקדמת

  ביחס ישר לאורך הזמן שנושאים את המתקן. גם תהליך זה מתחיל במרפאת השיניים, כשהרופא מכין סד מחומר פלסטיק המותאם לשיניו של המטופל, ומצייד אותו בחומרי הבהרה, שאותם יש להניח בתוך הסד.

   

  מומלץ להרכיב את הסד עם חומר ההבהרה לפחות שעתיים במשך היום, שבמהלכן לא שותים ולא אוכלים. חשוב לשים בסד כמות חומר קטנה, כשם שהדריך הרופא, לנגב את העודפים ולתת לחומר לפעול. ניתן להגיע לתוצאה מרשימה כעבור שבועיים של שימוש לסירוגין: שבוע שלם, הפסקה של יום והמשך השימוש לשבוע נוסף.

   

  יתרונות: תהליך ההבהרה נעשה בזמנו החופשי של המטופל ובהתאם ללוח הזמנים האישי המתאים לו. מלבד הביקור הראשון, אין צורך להגיע למרפאה ואין צורך לפנות עבור זה זמן מיוחד.

   

  חסרונות: הטיפול יכול להימשך גם שישה שבועות כשבמהלך פרק הזמן הזה צפויה רגישות של השיניים והחניכיים. יש להימנע מעישון ושתיית מיצים, יין, קפה, תה ואכילת כל דבר המכיל צבע מאכל. 

   

  מחיר: התאמת סד, הצטיידות בערכת הבהרה מרופא השיניים ומעקב של רופא השיניים: בין 1,000 ל-3,000 שקלים.

   

  הבהרת שיניים באמצעות משחות שיניים - זה עובד?

  בתי המרקחת בארץ ובחו"ל מלאים במשחות שיניים המבטיחות הבהרה של השיניים, אולם יש לזכור כי ריכוז החומר הפעיל במשחות אלה הוא נמוך מאוד ולכן יעילותן היא מינימלית. לצידן של המשחות ניתן למצוא על מדפי בתי המרקחת מגוון של ערכות ביתיות להבהרת שיניים. ערכות אלה מגיעות בדרך כלל או בבקבוקון קטן, דומה לזה של הלק לציפורניים, המכיל נוזל הבהרה שאותו יש למרוח באמצעות מכחול קטן, או כערכה של פסי הדבקה שקופים שאותם יש להניח על השיניים למספר שעות. פסים אלה מכילים חומר הבהרה במינון נמוך יחסית וגם יעילותן לטווח ארוך מוטלת בספק.

    

  יתרונות: משחות שיניים ותכשירים לשימוש ביתי הם זמינים מאד, מחיריהם זולים בדרך כלל ואין צורך לפנות לרופא על מנת לרכוש אותן.

   

  חסרון: הריכוז הנמוך של החומר הפעיל הופך אותם לבעלי אפקט מוגבל.

   

  מעישון ועד רגישות: שאלות נפוצות

  האם הבהרת השיניים פוגעת בשיניים והחניכיים?

  מחקרים רבים בדקו את הנושא לעומק וסיכמו כי אין תופעות בלתי הפיכות היכולות לסכן את בריאות השיניים או החניכיים. בשימוש עם חומרי ההבהרה המודרניים, תוך ביצוע של הוראות הרופא המטפל, אין שום סיבה שיוסב נזק בלתי הפיך, אם בכלל. חומרי ההבהרה בהם משתמש הרופא הם לרוב ניטראלים מבחינת רמת החומציות. 

   

  עישון והבהרה. האם זה אפשרי?

  זה בהחלט לא מומלץ. הכי טוב יהיה להפסיק לעשן כשלושה שבועות בטרם תחילת התהליך, בזמן ההבהרה ומספר שבועות אחריה. העישון יפגע בתוצאות ויכתים מאוד את השיניים, שכן אלה הופכות "קלות" יותר להכתמה בעת ההבהרה.

   

  מה לא כדאי לשתות ולאכול?

  במשך תקופת הטיפול מומלץ מאוד להימנע ממשקאות כדוגמת קפה, תה, יין אדום ומיצי הדרים באופן כללי. בעת הטיפול, השיניים הופכות לרגישות יותר להכתמה ולכן הדבר קריטי להשגת תוצאה מרשימה. מומלץ לא לחזור למשקאות הללו גם מספר שבועות בסיום ההבהרה. מים הם התשובה. 

   

  האם הבהרה תמיד עובדת?

  יש צבעים שמגיבים טוב יותר להבהרה, אלו הן השיניים בגווני הצהוב. שיניים אפורות או מוכתמות בפסים חומים יהיה קשה יותר להבהיר. הרופא יחליט האם

  הבהרה היא הטיפול המומלץ במקרה זה.

   

  למה יש רגישות?

  תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא רגישות בשיניים המולבנות, אך היא חולפת כעבור כשלושה ימים. אם הרגישות בלתי נסבלת, ניתן לעשות הפסקה של יום בטיפול ולחזור להבהרה לאחר מכן. כמו כן, ניתן לקבל חומר הבהרה בריכוז נמוך יותר. הרגישות, יש לציין, היא לרוב לקור.

   

  הופיעו כתמים לבנים, מה לעשות?

  לא לדאוג. מדובר בכתמים לבנים שהיו עוד קודם לכן על גבי השיניים והם מגיבים ראשונים. כששאר השן תתבהר, הם לא ייראו בשנית. זה ייקח כשבוע. אם בסיום ההבהרה נותר כתם לבן ועדין, רופא השיניים יכול להציע הסרה במהירות של הכתם בהליך הנקרא "מיקרואברזיה" - מהיר ולא כואב. 

   

  ד"ר גדעון הכט הוא רופא שיניים וכותב בפורטל אינפודנט

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יפה וצעיר. חיוך לבן
  צילום: index open
  לאתר אינפודנט לחצו כאן
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים