שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מש' הבריאות ממליץ להומואים: אוראלי ולא אנאלי

  כדי להילחם במספר ההידבקויות הרב ב-HIV בקרב קהילת ההומואים, מורידים במשרד הבריאות את כפפות הפוליטקלי קורקט ויוצאים בקמפיין אקטיבי: בעלי סאונות יתבקשו לוותר על חדרי חושך סגורים, זוגות יתבקשו לעגן בהסכם קיום סקס מחוץ לקשר, מסרים בנושא מין בטוח יישלחו לאנשים שעל פי פרטי הכרטיס שלהם באתרי ההיכרויות נמצאים בסיכון גבוה. משרד הבריאות: המשרד אינו ממליץ על מין כזה או אחר

  משרד הבריאות נכנס לחדר המיטות של הקהילה הגאה, בניסיון להוריד את מספר הגברים הנדבקים ב-HIV. בין ההמלצות: חלוקת קונדומים בחדרי חושך ובסאונות, שליחת מסרים בנושאי מין בטוח דרך אתר ההיכרויות אטרף ובאמצעות הפייסבוק לאנשים שלפי הפרופיל שלהם נמצאים בסיכון גבוה למחלות מין, המלצות על פרקטיקות מיניות שנחשבות בטוחות יותר ועידוד לזוגיות שבה קיום יחסי מין מחוץ לקשר מעוגן בהסכם.

   

  "ישנה הבשלה שמשרד הבריאות צריך להוריד את הכפפות בכל הקשור למניעת תחלואה באיידס", אומר ד"ר זהר מור, יועץ ראש שירותי בריאות הציבור לנושא איידס במשרד הבריאות. הוא הציג את התוכניות יוצאות הדופן ואת הנתונים בנושא בכנס medical media בנושא רפואת עור ומין.

   

  "אין לנו עניין שיפוטי נגד יחסי מין, אבל אנחנו ממליצים על פרקטיקות יותר מוגנות. זה לא שבמין אוראלי אין סיכון להידבק במחלות מין, אבל מין אנאלי מסוכן יותר", אומר ד"ר מור.

   

  לבטל חדרי חושך - למניעת מין אנאלי

  כחלק מההתערבות הזו מציין ד"ר מור שבמקומות בילוי של הקהילה בסן פרנסיסקו כמו סאונות ומועדונים אין חדרי חושך סגורים בדלתות אלא רק "מבוכים". הוא מציין כי כאשר אין פרטיות מלאה, ישנה נטייה לקיים מין אוראלי במקום אנאלי, שהוא בטוח יותר בכל הקשור להידבקות מהנגיף. "אנחנו באים למועדונים ונכנסים לסאונות ומציגים את הנושא הזה. יש אינטרס משותף לנו ולהם", הוא מציין.

   

  משרד הבריאות מתכוון להיות פעיל יותר בזירת ההיכרויות של הקהילה ולהפיץ מסרים בריאותיים לאנשים שלפי הפרופיל שהם מציגים, נמצאים בסיכון גבוה לתחלואה. המשרד צפוי לפרסם מכרז לגוף שיפעל ברשת באתרים כמו אטרף, אתר ההיכרויות של הקהילה, ופייסבוק. כבר כיום נעשה שימוש באתרים אלו, כאשר יש צורך לאתר בני זוג של נשאים. "לעיתים האנשים שנמצאים נשאים לא יודעים לתת לנו מספרי טלפון של אנשים שאתם היו בקשר ונותנים לנו פרטים של כרטיס באטרף או בפייסבוק. כך אנחנו יוצרים קשר עם האנשים ומזמינים אותם להגיע למרפאה להיבדק".

   

  משרד הבריאות יעודד הסכמי מין מחוץ לקשר

  עוד ציין ד"ר מור כי במסגרת ייעוץ שניתן במרפאות משרד הבריאות מעודדים אנשים שלהם בני זוג קבועים לחתום על הסכמים בנוגע ליחסי מין מחוץ לקשר. זאת בשל העובדה שמחקר שנעשה על ידי משרד הבריאות בקרב אנשי הקהילה מצא ששיעור המקיימים יחסי מין מחוץ לקשר מגיע ל-60 עד 70 אחוזים, חמש שנים לאחר תחילת הקשר. "שמנו לב שיש מבוכה לדבר על מין מחוץ לקשר הקבוע ואנחנו מציפים את הנושא. חשוב לעודד הסכמים כאלו, שבני הזוג ידעו מה קורה אחד עם השני וידעו איך להגן על עצמם".

   

  בשנים האחרונות חלה עלייה בתחלואה באיידס ובמחלות מין אחרות בקרב הקהילה ההומוסקסואלית. בעשור האחרון גדל פי שלושה שיעור הנשאים החדשים מקרב הקהילה ההומוסקסואלית ובשנתיים האחרונות התגלו מדי שנה 120 נשאים חדשים.

   

  גם שכיחות העגבת עלתה בשנים האחרונות בקרב גברים, רוב החולים החדשים הם הומוסקסואלים. מנתוני לשכת הבריאות בתל-אביב עולה כי ב-2009 התגלו 40 חולי עגבת חדשים, כולם גברים ורובם הומוסקסואלים, בעוד שבקרב נשים המחלה כמעט לא קיימת.

   

  בקרוב בכל בתי החולים: בדיקת איידס מהירה

  נתונים אחרים, שנאספו במרפאת לוינסקי של משרד הבריאות בתחנה המרכזית בתל-אביב הראו כי איידס היה שכיח פי חמישה יותר בקרב גייז לעומת סטרייטים, תחלואה בזיבה בלוע היתה גבוהה פי חמישה בקרב חברי הקהילה וגם שיעור

  העגבת היה גבוה אצלם פי שניים, מאשר בקרב גברים הטרוסקסואלים. לעומת זאת מחלת המין כלמידיה היתה נפוצה יותר פי שניים בקרב סטרייטים.

   

  מור ציין כי חברי הקהילה נמצאים בסיכון גבוה יותר להידבקות בשל שימוש בסמים ואלכוהול, המפחית את כושר השיפוט בנוגע לשימוש בקונדום, קיום יחסי מין עם כמה שותפים במקביל ופרקטיקות מיניות שבהן הנגיף עובר בקלות רבה יותר.

   

  בשבוע הבא צפוי להחליט מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר איתן חי-עם על הכנסת בדיקות מהירות ואנונימיות לגילוי איידס לבתי החולים. הבדיקות המהירות, שנעשות כיום בכל חדרי המיון ובישראל על ידי הוועד למלחמה באיידס, נותנות תשובה תוך 20 עד 30 דקות. לעומת הבדיקות הקיימות שבהן משך ההמתנה הוא מספר ימים. בשלב הראשון מי שעובר את הבדיקות המהירות יידרש לעבור גם את הבדיקה הרגילה במקביל, במטרה לוודא את אמינות הבדיקה. עדיין לא נקבע האם הבדיקות המהירות יינתנו במרכזי האיידס בבתי החולים, בחדרי המיון או במסגרת אחרת.

   

  ממשרד הבריאות נמסר כי ההמלצה לקיום יחסי מין אוראלים על פני אנאליים אינה של משרד בריאות אלא המלצתו האישית של ד"ר מור.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נשיקה זה דווקא בטוח
  צילום: AP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים