שתף קטע נבחר

הזהיר מאינתיפאדה בראיון ל-ynet - ונעצר

מוחמד חטיב, אחד מיוזמי ההפגנות באזור בילעין, אמר ל-ynet כי המאבק בשטחים יתפשט ויגיע למימדים של אינתיפאדה עממית. הלילה, טוענים בני משפחתו, הגיעו חיילים לביתו - עצרו אותו והחרימו מכשיר טלפון נייד ומסמכים רבים

כמה שעות לאחר פרסום הראיון ב-ynet, בו חזה מוחמד חטיב, כי המאבק העממי בשטחים יתפשט ויגיע למימדים של אינתיפאדה עממית - בדומה לזו של 1987 - הוא נעצר. חטיב הוא חבר הוועדה העממית נגד גדר ההפרדה בבלעין וראש הוועדה המתאמת של המאבק העממי ביישובים הפלסטינים בגדה.

 

חטיב, שנחשב ל"אבי המחאה" באזור בילעין ונחשב לאחד מיוזמי ההפגנות, נעצר הלילה (יום ה') על-ידי כוח של צה"ל. בני משפחתו סיפרו הם התעוררו בשעה 1:45 בלילה, לקול הרעש של החיילים שהגיעו לבית. החיילים עצרו את חטיב ולאחר חיפוש עזבו את הבית. קרוביו סיפרו, כי לאחר שנעצר הגיעו חיילים נוספים לבית, ומבלי שהציגו צו ערכו חיפוש במקום והחרימו מכשיר טלפון נייד ומסמכים רבים. החיילים השאירו מזכר בבית, בו נכתב כי המסמכים הוחרמו, שכן הם חשודים כחומר הסתה.

 

גם לפני כמה חודשים נעצר חטיב, ולאחר שבועיים במעצר הוא שוחרר על-ידי שופט צבאי. בדיון טענה התביעה כי חטיב צולם זורק אבנים, אך פרקליטתו גבי לסקי הוכיחה כי בתקופה שבה יוחסה לו האשמה הוא שהה בחו"ל.

 

חברי הוועדות העממיות בגדה, בדומה לחטיב, טוענים כי בחודשים האחרונים "גבר הדיכוי של המאבק העממי וההפגנות נגד הגדר וההתנחלויות". לדבריהם, "צה"ל החל לרדוף את פעילי המאבק העממי ולדרוש להטיל עליהם עונשי מאסר, במטרה לשבור את המאבק העממי, שברשות הפלסטינית נוטים לאמץ כמודל רחב לנוכח אפשרות כשלון המאמצים לחידוש המשא ומתן".

 

צה"ל: הוא לא עמד בתנאי השחרור

פעיל השמאל יונתן פולק סבור שהמעצר התבצע בגלל הראיון של חטיב ל-ynet והדברים שנאמרו שם. חטיב אמר בין היתר: "אנו משקיעים מאמץ רב לגרום ללחץ על ישראל בחו"ל. הפעילים שלנו הביסו את התעמולה הישראלית בזכות

התמונות שבהן הם נראים מוכים ופצועים כשהם נעצרים בהפגנות. כבר בקרוב צפוי המאבק להתפשט לאזורים נוספים, גם בשל התסכול מהקיפאון המדיני, אך בעיקר בגלל התנכלויות המתנחלים והעובדה ששלטונות צה"ל לא עושים דבר כדי לעצור אותן".

 

מצה"ל נמסר בתגובה: "מוחמד חטיב נעצר בחודש אוגוסט 2009, ובסיום החקירה הוגש נגדו כתב אישום, המייחס לו עבירות של הסתה, הפרעה לחייל, ביצוע שירות עבור התאחדות בלתי מותרת וידויי אבנים. בעקבות כתב האישום, הורה בית המשפט הצבאי ביהודה על שחרור הנאשם בתנאים מגבילים, לפיהם עליו להתייצב מידי יום שישי בין השעות 12:00-17:00 בתחנת משטרה. לאחר שנתברר כי הנאשם לא עמד בתנאי השחרור, הוא נעצר פעם נוספת, והוא צפוי להיות מובא היום לדיון בבית המשפט הצבאי ביהודה לעיון חוזר בשאלת מעצרו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנות בבילעין. ארכיון
צילום: AP
מומלצים