שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אחרי 15 ימים: נערה חולצה מההריסות בהאיטי

דרלין אטינה, סטודנטית בת 17, ניצלה בזכות גישה לברז המים ומעט קוקה-קולה שמצאה בביתה ההרוס. "היינו בטוחים שהיא מתה", אמרה דודתה. מחלציה העריכו שהייתה שורדת רק עוד כמה שעות

כשבועיים חלפו מאז רעידת האדמה, ועדיין מצליחים לחלץ ניצולים בהאיטי. משלחת צרפתית חילצה הלילה (ה') נערה בת 17 שהייתה קבורה תחת הריסות ביתה - 15 ימים אחרי רעידת האדמה הקטלנית. הנערה הצליחה לשרוד בזכות ברז מים בחדר האמבטיה של ביתה ההרוס. היא סיפרה למחלצים כי מעט קוקה-קולה סיפקה לה כוחות.

 

לראשונה זה חמישה ימים, הצליח כוחות החילוץ לאתר ניצולים תחת הריסות הבירה פורט-או-פרינס. בשבת האחרונה חילצה משלחת אחרת אדם שנקבר תחת חנות מכולת בבירה. אדם שחולץ אתמול, כך התברר, נלכד ברעידת משנה - ולא ברעש האדמה המקורי ב-12 בינואר. ברשויות מעריכים כי אפסו הסיכויים לאתר ניצולים בחורבות העיר שנחרבה.


מחלצים מהמשלחת הצרפתית בהאיטי (צילום: AP)

 

דרלין אטינה, הנערה שחולצה הלילה, הצליחה לשרוד בזכות גישה לברז מים בחדר האמבטיה של ביתה ההרוס. מחלציה סיפרו שהיא מלמלה חלושות כי היה ברשותה מעט קוקה-קולה, שסייעה לה להחזיק מעמד. ללא מים, נדיר שאדם ישרוד יותר מ-72 שעות - כל שכן במשך שבועיים.

 

בני משפחתה סיפרו שהנערה החלה לאחרונה את לימודיה באוניברסיטת סנט ג'ראר הסמוכה. כמה עשרות תלמידים ואנשי סגל במוסד נהרגו ברעידת האדמה, שמוטטה מבנים רבים בקמפוס ובסביבתו. "חשבנו שהיא מתה", אמרה דודתה ג'סלין סנט ג'ול. אמש הם שמעו קול חרישי הקורא לעזרה. הם הזעיקו את הרשויות, ואלו זימנו למקום משלחת צרפתית אזרחית, שאנשיה סירבו לעזוב את האיטי עם יתר המשלחות.

 

קלוד פויה, אחד המחלצים, צעד לאורך גג הבית ההרוס, שמע את קול הנערה והבחין בפיסת

 שיער מאובקת. הוא פינה חלק מההריסות והצליח להגיע אל האישה הצעירה. "קשה לי להאמין שהיא הייתה מצליחה לשרוד, אפילו עוד כמה שעות", אמר. לפחות 135 בני אדם חולצו מאז רעידת האדמה, שגבתה את חייהם של כ-200 אלף איש, אולם מרביתם חולצו מיד לאחר הרעש.

 

בינתיים נמשכות פעולות הסיוע והשיקום במדינה הענייה. תוכנית המזון של האו"ם מספקת מזון ומים לכ-450 אלף ניצולים, בעוד המחסור באספקה נמשך. באו"ם אומרים כי יש צורך ב-800 מיליון דולר כדי לספק אוכל לנזקקים עד סוף השנה – אולם עד כה גויסו כ-196 מיליון דולרים בלבד. השבוע סיפרו ארגונים בינלאומיים כי הצורך העיקרי בקרב רבים מתושבי המדינה ההרוסה הוא מחסה למחוסרי הבתים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנערה שחולצה, דרלין אטינה
צילום: AP
שורדים בחורבות (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים