שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הצעת חוק: לא ימכרו סלולריים חסומים
  חבר הכנסת מאיר שטרית מבקש להגביל את חברות הסלולר בכבילת לקוחות לגלישה, וכן לא לחייב לקוחות לקחת אפליקציות מהרשת הסלולרית

  חבר הכנסת מאיר שטרית הודיע כי הגיש אתמול (ד') מספר הצעות חוק שיגבילו את חברות הסלולר. זאת על מנת לסייע לצרכנים ולהתיר את הכבילה בין הצרכנים לחברות במכשירים, ובשירותי הגלישה.

   

  משרד התקשורת מנסה באמצעות תקנות והנחיות לחברות הסלולר להגביל את הכוח של חברות התקשורת מול הצרכנים, אולם לא תמיד מצליח למנוע כריכה של שירותים ומכשירים. שטרית מבקש לתקן מספר סעיפים בחוק התקשורת על מנת לפתור את הבעיה.

   

  מה זה מכשיר מנוון?

  בהצעה אחת, "ניטרליות במכשיר הנייד", מבקש שטרית לאסור על מכירת מכשירים נעולים לכרטיס SIM מסויים. כיום רשתות הסלולר מוכרות מכשירים שנעולים רק לרשת שלהם, ואדם שרוצה לעבור מרשת לרשת צריך לרכוש מכשיר חדש או לפרוץ את המכשיר הקיים. חקיקה כזו למעשה תפריד בין שוק המכשירים לשוק שירותי הסלולר.

   

  עוד מבקש שטרית לאסור מכירת מכשירים בהם "פותחה אפליקציה ייחודית שמתאימה לחברת סלולר אחת, ותמנע מעבר של הלקוח" בין חברות. שטרית מבקש גם לאסור על מכירה של מכשירים "שבוצע בהם ניוון, בארץ או בחו"ל", אך הצעת החוק לא מפרטת או מגדירה כלל מה הוא ניוון של מכשיר.

   

  שטרית מבקש למנוע מכירה של מכשיר שבו בוצעה חסימה של אפליקציה מסויימת - זאת על מנת לאפשר למשתמשי הסלולר להעזר בתוכנות VOiP כמו סקייפ שעוקפות את הרשת הסלולרית ומתחרות בה. אולם ההצעות לא דנות בחסימה של היישומים בצד הרשת הסלולרית, או בהתערבות של הרשת בתעבורה. כך, חברות הסלולר יוכלו לנסות ולמנוע גישה לרשת על ידי התוכנות, על אף שהן פועלות ללא הפרעה על המכשיר עצמו.

   

  די ל"גן הסגור" של היישומים

  בהצעה שניה של שטרית "שירותי האינטרנט הסלולרים", מבקש שטרית להסדיר את נושאי היישומים הסלולרים והגלישה באינטרנט הסלולרי. שטרית מבקש שאם "לקוח סלולרי בחר לא לקבל תכנים ואפליקציות מספק תוכן הסלולרי ("הגן הסגור"), הלקוח הסלולרי לא יחויב בתשלום עבור שירות זה", ומבקש כי הלקוח לא ישלם על "הגן הסגור", אך לא מרחיב על הגדרה של "גן סגור" - כאשר "גן סגור" בדרך כלל משמש להגדרת הגלישה, ולא היישומים.

   

  על פי ההצעה, "חברות הסלולר יאפשרו ללקוח הסלולרי לבחור את ספק התכנים והאפליקציות ללא תשלום". שטרית מבקש לאפשר ללקוחות לרכוש טלפון סלולרי ללא חבילת גלישה, ללא תוכנית "גן סגור", שלא מפורט מה היא, ולא לחייב לקוחות לקוחות לקחת אפליקציות ותכנים רק מחברת הסלולר - כלומר קיומו של פורטל סלולרי על פי החוק.

   

  יש לציין כי אפליקציות או יישומים סלולרים ניתנים להורדה בתשלום או בחינם בהתאם למכשיר ולמערכת ההפעלה שלו, ולא תמיד יש קשר למפעיל הסלולרי. כמו כן, מעבר לתכנים של הפורטלים הסלולרים, ניתן לגלוש באמצעות המכשירים לאינטרנט ולהגיע לכל תוכן שהוא דרך הדפדפן.

   

  ביטול דמי יציאה

  עוד דורש שטרית בחוק כי "אם מנוי הסלולרי בחר לקבל את התכנים מחברת הסלולר, חברת הסלולר תידרש לקבל מהלקוח אישור חודשי מחודש להמשך קבלת התכנים". שטרית מציע כי האישור יעשה בטלפון, ב-SMS או באמצעות הפורטל הסלולרי.

   

  בהצעה שלישית שהגיש שטרית, הוא מבקש לבטל "דמי יציאה" מהחברות הסלולר, וכן לתת ללקוחות להמשיך במסלול בו נכנסו לחברה, וללא התחייבות. החוק

  מתיר לחייב לקוחות שעוזבים את החברה ומתניידים לאחרת בשארית התוכנית (שזה בעצם המצב כיום). כמו כן, מבקש החוק לחייב את חברות הסלולר לפנות ללקוחות שלושה חודשים לפני תום ההתחייבות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים