שתף קטע נבחר

אובמה: נתניהו מנסה להתקדם, הימין עוצר בעדו

שבוע אחרי שהתפכח מאשליית הפיוס המהיר במזרח התיכון, נשיא ארצות הברית מוסיף להתייחס למכשולים בתהליך: "נתניהו מתקדם מעבר למה שהקואליציה שלו רוצה, אבו מאזן רוצה שלום אבל צריך להתמודד עם חמאס. על הצדדים להפסיק לייחס זה לזה תכונות שטניות"

הימין הישראלי וחמאס הם שמונעים את חידוש תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים - כך סבור נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. במפגש עם תושבים בעיר טמפה שבפלורידה, הוא הסביר הערב (יום ה') שהמכשולים בפני ההתקדמות נעוצים בקשיים הפנימיים של מנהיגי שני הצדדים.

 

 

אובמה נשאל על העיכובים בהתקדמות התהליך הישראלי-פלסטיני, והסביר כי "ראש הממשלה נתניהו מנסה להתקדם מעבר למה שהקואליציה שלו רוצה שהוא יתקדם.

 אני סבור שהנשיא עבאס, שלדעתי באמת רוצה שלום, צריך להתמודד עם חמאס - ארגון שלא מכיר בישראל ואינו מתנער מהאלימות".

 

בעקבות ביקורו האחרון של השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל באזור, הבהיר אובמה כי "אנחנו פועלים לחזק את שני הצדדים כדי שיוכלו לשבת ליד השולחן ולהתחיל במשא ומתן רציני".


אובמה וסגנו ג'ו ביידן, היום בטמפה (צילום: AP)

 

ל-ynet נודע כי במהלך ביקורו של מיטשל בישראל בסוף השבוע שעבר, הוא העביר לראש הממשלה נתניהו שורת בקשות מצד אבו מאזן כתנאי לחידוש המשא ומתן, ובהן הקפאת הבניה במזרח ירושלים. נתניהו דחה את התנאי הזה בתוקף.

 

הערב, הנשיא האמריקני הסביר כי "עלינו להכיר בכך שלשני הצדדים, לפלסטינים ולישראלים, יש שאיפות לגיטימיות והדרך הטובה ביותר מבחינתם היא שארצות הברית תסייע להם להבין יותר טוב את הצרכים של הצד השני, במקום לנסות לייחס לצד השני תכונות שטניות".

 

"לא מתכוון להיכנס לתלונות של כל צד"

בהופעה בטמפה, שבה עסק בעיקר בבעיות הכלכליות שמטרידות את אזרחי ארצות הברית, נשאל הנשיא מדוע אמריקה ממשיכה בסיוע השנתי הגדול לישראל ולמצרים. "ישראל היא אחת מבנות בריתנו החזקות ביותר", הוא השיב, "היא דמוקרטיה חיונית שחולקת איתנו קשרים בדרכים שונות. היא קריטית לנו. אני לעולם לא אוותר על בטחון ישראל ואעזור לה להגן על עצמה באיזור שהוא מאוד עוין - ואני לא מתנצל על זה".

 

מצד שני, אובמה הסביר שעל ארצות הברית לשים לב לבעיות של הפלסטינים, "כי זה לא טוב לבטחוננו ולא טוב לבטחון ישראל, שישנם מיליוני אנשים שמרגישים מיואשים, שאין להם הזדמנות לקבל חינוך או מקומות עבודה.

 יש לזה היסטוריה ארוכה ואני לא מתכוון להיכנס לתלונות של כל צד".

 

הנשיא הסביר כי יזם מאז כניסתו לבית הלבן קידום פתרון של שתי מדינות - ישראל ופלסטין - "שיוכלו לחיות זה לצד זה בשלום וביטחון. כדי לעשות זאת שני הצדדים צריכים לעשות ויתורים. הצעד הראשון של הפלסטינים הוא לוותר חד משמעית על אלימות ולהכיר בישראל. ישראל צריכה להכיר בתלונות ובאינטרס של הפלסטינים".

 

ביום ראשון, אחרי פגישתו עם מיטשל, נתניהו אמר שהשליח האמריקני העלה "רעיונות", אך לא פירט. למחרת פורסם מפי בכירים פלסטינים כי אבו מאזן אמור להשיב להצעה לפתוח במשא ומתן בדרג של שרים, שבו יוצעו לו הקלות לאוכלוסייה בגדה המערבית - כמו הסרת מחסומים - ושחרור אסירים פלסטינים. אך בינתיים, חידוש המגעים ממשיך להתמהמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה, הערב. לחזק את שני הצדדים
צילום: AP
נתניהו ומיטשל. יש רעיונות
צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב
אבו מאזן ומיטשל. מסרב למו"מ בלי הקפאת בנייה כללית
צילום: רויטרס
מומלצים