שתף קטע נבחר

פיגועים בחו"ל? חמאס אינו חיזבאללה

בהנהגת חמאס מתלבטים אם לנקום בחו"ל על חיסול מחמוד אל-מבחוח. לחמאס אין תשתית לביצוע פיגועים בחו"ל כמו לחיזבאללה ולאל-קאעידה. חצי האי סיני עלול להיות הבטן הרכה

בחמאס עדיין המומים ממותו של מחמוד אל-מבחוח, שלטענתם חוסל על-ידי המוסד הישראלי. כדרכם, מאיימים מנהיגי התנועה בדמשק וגם בעזה בנקמה בישראל. אבל באשר לשאלה איזה סוג של נקמה, מתקיים כבר ויכוח ער בתוך הנהגת חמאס. חלק מהמנהיגים כבר מאיימים בנקמה שתתבצע בחו"ל. מנהיגים אחרים, בעיקר בעזה, טוענים שהארגון צריך לדבוק במדיניות המסורתית של לחימה במה שהם קוראים "פלסטין הכבושה", כלומר בשטחים ובשטחה הריבוני של ישראל.

 

הוויכוח הזה מתנהל בתנועה שנים רבות, בעיקר מפני שתנועת חמאס יודעת שפיגועים בחוץ לארץ עלולים לגרום לפגיעה באיסוף התרומות ממדינות באירופה ואפילו מארצות הברית.

ארגוני צדקה מוסלמיים רבים אוספים כספים ומעבירים אותם למוסדות הרווחה האזרחיים של חמאס, המעניקים לארגון את כוחו הפוליטי וגם את יכולתו לממן את שליטתו בעזה ואת גיוס התמיכה בו. חמאס גם רוצה להפוך לגורם לגיטימי בזירה הבינלאומית, בעוד שישראל ניסתה והצליחה בכמה מקרים להביא לכך שמדינות באירופה וכמובן בארה"ב הגדירו את חמאס ארגון טרור שאינו זכאי לקבל תמיכה בינלאומית ושיש לעצור את התרומות המועברות אליו.

 

אך הקושי האמיתי של חמאס לבצע פיגועים בחו"ל נובע מהעובדה שלחמאס אין תשתית בינלאומית טרוריסטית כמו שיש לחיזבאללה ולאל-קאעידה. חמאס, שקם בתחילת האינתיפאדה הראשונה ב-1987, התמקד בעניין הפלסטיני וטען שאת המלחמה יש לנהל בישראל, במתנחלים, ולכן את מעט האמצעים והמאמץ הארגוני לא צריך לפזר בזירה הבינלאומית. עם זאת, לחמאס יש לא מעט תומכים מחוץ לשטחים, המרכזיים הם ארגוני האחים המוסלמים, שחמאס הוא מעין סניף רעיוני שלהם. לארגון האחים המוסלמים במצרים ולאחים המוסלמים בירדן יש יכולות טרוריסטיות מסויימות, אבל גם הם אינם פועלים מחוץ לארצותיהם.

 

תומכים נוספים של חמאס הם האיראנים, ליתר דיוק, האגף במשמרות המהפכה, העוסק בפעילות בחוץ לארץ. האגף הזה הוא שסייע לחיזבאללה להקים את התשתית הטרוריסטית שלו בדרום אמריקה ודיפלומטים איראנים גם השתתפו בפועל בייזום ובפיצוץ השגרירות הישראלית בארגנטינה ובית הקהילה היהודית בבואנוס איירס. האיראנים מסייעים כעת לחיזבאללה במאמציו לנקום את חיסול עימאד מורנייה, שאותו מייחסים בחיזבאללה ובאיראן לישראל. עד כה לא ידוע על פעילות טרוריסטית משותפת לאיראן ולחמאס בזירה הבינלאומית, אך יש שיתוף פעולה בהברחות נשק לרצועת עזה. תשתית זו של הברחות הנשק יכולה גם לשמש לביצוע פיגועים נגד ישראלים, בעיקר במדינות מזרח תיכוניות.

 

ההכרעה תיפול במוסדות הדת

לאור כל אלה, צריך לחכות ולראות איך יוכרע הוויכוח העקרוני בתוך חמאס ביחס לביצוע פיגועי נקמה נגד ישראל בחוץ לארץ. צריך להדגיש שעד כה נמנע הארגון מלהכריז וליזום פיגועים נגד ישראלים בחוץ לארץ, למרות שישראל, כך טוענים פעילי הארגון, חיסלה שניים ממנהיגיו בדמשק. אם ה"שורה", המועצה הדתית-פוליטית המנהיגה את חמאס, תחליט לבצע פיגוע נקמה בחו"ל, האזור הראשון שבו חמאס ינסה לפעול יהיה כנראה חצי האי סיני. אנשי חמאס יכולים להגיע ללא הפרעה מעזה לסיני ויש להם גם תשתית שם, המשמשת בעיקר להברחות, אבל יש שם גם מספיק נשק וחומרי חבלה שפעילי חמאס יוכלו להשתמש בהם.

 

לפי מקורות מצריים נתפסו בסיני מספר פעילי חמאס, שיצאו מעזה לבצע פעילות טרוריסטית בישראל.

המצרים גם חושדים שהם השתתפו בפיגועים שהיו בשארם א-שייח ובמקומות אחרים שבהם נפגעו ישראלים. זירה נוספת שבה לחמאס יש תשתית של תומכים היא ירדן. למרות שהאחים המוסלמים בירדן הם חלק מהממסד הפוליטי, יש ביניהם לא מעט קיצוניים שישמחו לסייע ל"אחים מפלסטין". גם נציגויות ישראל בטורקיה עלולות להיות מוקד לפגיעה, ואולי גם ישראלים המזדמנים לקטאר ולאבו דאבי.

 

כל אלה הן השערות בלבד. כרגע, אין שום התרעה קונקרטית או הוכחה שיש לחמאס תשתית טרוריסטית בשיתוף איראן או בשיתוף האחים המוסלמים, במקום כלשהו מחוץ לרצועת עזה ולדמשק. אם חמאס ירצה לבצע פיגוע בחו"ל ויהיה נחוש בהחלטתו לעשות זאת, הוא יצטרך להקים תשתית מתאימה וזה ייקח זמן רב וייתקל בקשיים לא מעטים. לכן האיום מצד חמאס אינו מיידי ולא ממשי בטווך הקצר. ומה בטווח הארוך? נחיה ונראה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בעקבות חיסולו של אל-מבחוח
צילום: AFP
איומי סרק? א-זהאר
צילום: AP
מומלצים