שתף קטע נבחר

הפלסטינים: ישראל הציעה "שטחים תמורת מו"מ"

גורם פלסטיני אמר בשיחה עם ynet כי ישראל העבירה לשליח האמריקני מיטשל מסר שלפיו תסכים להעביר שטחים נוספים בגדה לשליטה פלסטינית, בניסיון לשכנע את יו"ר הרשות לשוב אל שולחן המשא ומתן. "צריך לבדוק את זה ברצינות, אבל לא בטוח שזה מה שיגרום לאבו מאזן לשוב לדבר", אמר הגורם

שטחים תמורת מגעים? גורמים פלסטינים התייחסו הבוקר (יום א') למאמציו של השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, להביא לחידוש המשא ומתן בין ישראל לרשות - ואמרו כי ירושלים הסכימה להעביר לידי הפלסטינים שטחים נוספים בגדה, כצעד בונה אמון. לטענה אין לפי שעה אישור מצד גורמים בישראל.

 

בשיחה עם ynet אמר גורם פלסטיני כי ההצעה שהעבירה ישראל

למיטשל ולמצרים כוללת בין היתר שורה של הקלות, ובראשן העברה לפלסטינים של אזורים המוגדרים היום שטחי C (בשליטה ישראלית מלאה) ושינוי מעמדם לכאלה הנתונים לשליטה פלסטינית מלאה (שטחי A) או חלקית (שטחי B).

 

"הישראלים הביעו נכונות לסייע באופן רציני לבצע הקלות אמיתיות ולא פיקטיביות, שיתרמו לכלכלה הפלסטינית", אמר הגורם והוסיף: "אנחנו נראה כיצד מתייחסים לרעיונות של מיטשל במדינות ערב לפני שנעביר את תשובתנו לצד האמריקני".

 

הגורם הוסיף כי על פי הצעותיו האחרונות של מיטשל, יחודש המשא ומתן בין ישראל לרשות בשלבים ובשתי רמות שונות. לדבריו, תחילה יבהירו הצדדים את קווי היסוד של המגעים באפיק בלתי ישיר, שאם יוכתר בהצלחה - יימשך אל שיחות של גורמים רמי דרג. "כך או כך זה צריך להסתיים במדינה פלסטינית בקווי 1967", אמר הגורם.

 

יחד עם זאת, ברשות התקשו להעריך לפי שעה האם בכוונתו של אבו מאזן לשוב אל שולחן המשא ומתן, אך אמרו כי הצעותיו של מיטשל מבטיחות בדיקה אמיתית של מסגרת המשא ומתן והצורך של כל אחד מהצדדים לקיים את התחייבויותיו.

 

"נשארה אותה שאלה של האם הישראלים רציניים או לא", אמר הגורם והוסיף: "אנחנו לא רוצים דיבורים על מוכנות לצעדים מרחיקי לכת, אלא פעולות בשטח - ובראש ובראשונה הפסקת ההתנחלויות".

 

צמרת הרשות ממשיכה לפי שעה בסדרת התייעצויות עם גורמים בינלאומיים וערביים באשר להצעותיו החדשות של מיטשל, המתרכזות במאמצים להשיב את הצדדים אל שולחן המשא ומתן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטשל ונתניהו. הצעות חדשות
צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב
מומלצים