שתף קטע נבחר

"לא עמדתי בהמנון - והודחתי ממועצת התלמידים"

נציג המגזר הערבי טוען כי לאחר שהצהיר על כוונתו שלא לעמוד בעת שירת התקווה, החלה נגדו "מתקפת התעלמות" עד להדחתו. במשרד החינוך מסבירים שהוא דווקא לא עמד בדרישות אחרות, בכך שנעדר מפעילויות רבות. ומה אמר השופט?

האם סירובו של יו"ר מועצת התלמידים במגזר הערבי לעמוד בעת שירת המנון המדינה, הוביל להדחתו מהתפקיד? כך טוען הצעיר, מועאד ביאדסי, אך במשרד החינוך טוענים שהוא הודח מכיוון שלא הופיע לפעילויות רבות.

 

ביאדסי נבחר לתפקיד, בגוף שתחת פיקוחו של משרד החינוך, בחודש אוקטובר 2008, לכהונה שאמורה הייתה להימשך שנה. כחצי שנה לאחר מכן נערכה במודיעין הועידה הארצית של מועצות הנוער והתלמידים ברחבי הארץ, שבה שימש נציג המגזר הערבי - המהווה מחוז.

 

שבועיים לפני הכנס, נערך למשתתפים יום הדרכה, שבו עלתה לראשונה סוגיית ההמנון. "אני אמנם לא הייתי באותו האירוע, אבל סיפרו לי שכשאר נוגן ההמנון היו תלמידים מהמגזר הערבי שסירבו לקום", אמר ביאדסי בשיחה עם ynet. לדבריו, "הודיעו לתלמידים הערבים שמי שלא יקום לשירת ההמנון לא יוכל להשתתף בוועידה".


ביאדסי. הדחה או התנהלות לקויה? (צילום: באדיבות אתר panet)

 

שבועיים אחר כך, בעת שנציגי המועצות נסעו באוטובוס לקראת הכינוס, התפתח בין התלמידים דיון בפרשת ההמנון. "פניתי אל התלמידים במיקרופון ואמרתי להם שזה עניין אישי, ולכן כל אחד יכול לפעול לפי מה שהוא מרגיש", אמר ביאדסי והוסיף: "אמרתי גם שההמנון לא מייצג אותי ולכן אני לא מתכוון לקום. אני לא נפש יהודי הומייה, לכן כאזרח ערבי, שירת ההמנון אינה מייצגת אותי".

 

לדברי ביאדסי, בעקבות דבריו הוא הורד מהאוטובוס והועבר למיניבוס אחר, "כדי שלא ישפיע על התלמידים" שעמם נסע. מאז, לטענתו, החלה נגדו "מתקפת התעלמות", שהסתיימה בהדחתו בפועל מהתפקיד.

 

ביאדסי סיפר כי לאחר האירוע, שמו לא צוין עוד במכתבים ששלחה המועצה לתלמידים, ובנוסף הוא לא שותף במתרחש בפעילות בה. לטענתו, כשביקש לברר את פשר אותה התנהלות, נאמר לו כי מדובר בטעות - אלא שזו חזרה על עצמה בכל אותם מכתבים, עד לבחירת ממלא מקום שיחליף אותו.

 

משרד החינוך: ביאדסי הודח כי נעדר מפעילויות רבות

אבל במשרד החינוך תיארו סיטואציה שונה לגמרי. "התלמיד הודח מתפקידו בגלל היעדרויותיו הרבות מפעילויות המחוז ומייצוגו בפורומים שונים, ארציים ומחוזיים, ולא בגלל עמידה או אי עמידה בשירת ההמנון", מסר דובר המשרד למגזר הלא יהודי.

לדבריו, "במסגרת תקנון הוועידה הארצית למועצות התלמידים, העמידה בהמנון היא חלק מהכבוד שרוחשים הצירים בוועידה לסמלי המדינה. במסגרת התקנון, עומדים הצירים בשירת התקווה בעוד שהחברים מהמגזר הערבי לא ישירו שרים את מילותיו". במשרד הדגישו כי ביאדסי "לא נכנס לוועידה מלכתחילה, כדי לא לעמוד בשירת ההמנון".

 

בעקבות הדברים, הגיש ביאדסי עתירה נגד משרד החינוך בבית המשפט המחוזי בנצרת. עורך דינו, ג'רייס בולוס, נימק כי "בחירת המחליף הוכיחה שכוונה זדונית עמדה מאחורי אותה התעלמות".

 

העתירה מפרטת כי בסמינר שערכה מועצת התלמידים המחוזית בפקיעין נבחר לתפקיד ממלא מקום לביאדסי, מבלי שהוא עצמו דווח על כך. "מהעותר נגזלו כל הסמכויות, הוא הודח מתפקידו בדלת האחורית", כתב עו"ד בולוס בעתירה - תוך שהוא דורש לאפשר למרשו לסיים את כהונתו בתקופה הזהה לפרק הזמן שבו הורחק, "בדרך לא חוקית", כלשונו.

 

בתשובתה דחתה המדינה את הטענות ואמרה כי העובדה שביאדסי לא השתתף בוועידה המדוברת נבעה מהחלטה שקבל ביוזמתו, ולא בעקבות החלטה שאסרה עליו לעשות זאת. עוד הוסיפה המדינה, כי הסוגייה אינה שפיטה וכי ביאדסי, שהספיק לסיים את לימודיו בתיכון, ממילא אינו עומד עוד בקריטריונים לכהן כיו"ר המועצה.

 

בדיון בבית המשפט, הביע השופט שאהר אטרש את עמדתו, שלפיה צריכים הצדדים לפתור את הסוגייה ביניהם ולא באמצעים משפטיים. בעקבות כך, החליט ביאדסי למשוך את העתירה, ועל פי החלטת השופט, יוכל לנמק בכתב בתוך עשרים יום את פרטי האירוע לפני המפקחת הארצית על מועצות התלמידים והנוער במשרד החינוך.

 

יחד עם זאת, הודיע עו"ד בולוס על כוונתו להגיש עתירה נגד מינויו של יו"ר מועצת התלמידים שנבחר כהגדרתו כ"חותמת גומי". ביאדסי עצמו אמר: "במשרד החינוך צריכים להבין שהם אינם יכולים למנות יושב-ראש שמתאים לתפיסה שלהם ובכך לסתום לנו את הפה".

 

לדבריו, "ואני והתלמידים שאני מייצג, בני המגזר הערבי, כולם אזרחים שווים, ועל המדינה להתייחס אלינו בהתאם. איש לא יכול להכריח לקום ולשיר המנון שלא מייצג אותנו, וגם לא לקבל סמלים שאינם שלנו". הוא הוסיף כי "הפתרון לדברים צריך להתחיל דווקא בחינוך, ואני קורא לשר החינוך להתייחס לעניין בכובד ראש", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבד מג'אדלה
מועאד ביאדסי. סמל לא שלי
צילום: אבד מג'אדלה
עו"ד בולוס. מייצג את הנער
באדיבות panet
מומלצים