שתף קטע נבחר

האם יאושרו הקלות במס גם לתושבי הגולן?

לפי הצעת חוק של ח"כ אלי אפללו, יוקנה זיכוי במס הכנסה בשיעור של 13% לתושבי הגולן. ועדת השרים מתלבטת אם לתמוך בהצעה, נוכח התסבוכת המשפטית סביב הוספה קודמת של ערד, בית שאן, חצור הגלילית וישובי הערבה התיכונה לרשימת היישובים שישילמו פחות מס

בוועדת השרים לחקיקה של הכנסת מתלבטים אם לאשר את תמיכת הממשלה להצעת חוק פרטית למתן הטבה במס הכנסה לתושבי 33 ישובים ברמת הגולן. זאת, לפי הצעת חוק פרטית של ח"כ אלי אפללו (קדימה), המקנה זיכוי במס בשיעור של 13% על הכנסה מיגיעה אישית.

 

 

זיכוי זהה ניתן כמחווה יוצאת דופן ליישובי עוטף עזה בנגב המערבי, בערבה התיכונה וכן בערד, בבית שאן ובחצור הגלילית. אפללו מבקש להוסיף את 33 יישובי הגולן ל-51 היישובים שנכללים בהצעת החוק למתן ההטבה.  

 

התלבטות ועדת השרים נובעת מהיעדר עמדה חד משמעית של האוצר והתסבוכת המשפטית שהגיעה לבג"ץ סביב הוספה קודמת של ערד, בית שאן, חצור הגלילית וישובי הערבה התיכונה לרשימת היישובים שבהצעת החוק המקורית למתן ההטבה. במקור, ההטבה אושרה לפי קריטריון ייחודי כפיצוי על הלחץ הביטחוני שבו עמדו יישובי עוטף עזה והנגב המערבי ערב מבצע עופרת יצוקה.

 

מאידך, החליטה הנהלת הקואליציה בכנסת לתמוך בהצעת החוק של ח"כ אפללו, לא מעט כדי לעודד את תוכניתו לפרוש מסיעת קדימה ולהקים סיעת יחיד.

 

היום עמדה ועדת השרים להחליט על עמדתה כלפי הצעת אפללו וועדת הכנסת התבקשה לאשר את הגשתה לקריאה טרומית במליאת הכנסת עוד השבוע בהליך מקוצר. ואולם, ברגע האחרון נדחו כל ההכרעות בשבוע. יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד) הופיע הבוקר בוועדת הכנסת וביקש את הדחייה בנימוק ש"הצעת החוק טרם הבשילה לקידום". זאת לבקשת ח"כ אפללו שמקיים מגעים עם ועדת השרים וביקש לתת לה את הארכה כדי לגבש את עמדתה, בתקווה שערפל אי הוודאות לגבי עמדת הממשלה כלפי החוק יפוזר בימים הקרובים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמת הגולן
צילום: אביהו שפירא
ח"כ אלי אפללו, יוזם החוק
צילום: מתי אלמליח
מומלצים