שתף קטע נבחר

המשטרה על שייח ג'ראח: "לא עוסקים בזובורים"

ועדת הפנים של הכנסת דנה ביחס המשטרה למפגיני השמאל בשכונה, אחרי שבית המשפט מתח ביקורת על מעצרם. נציג המשטרה: "עומדים יהודים ומתפללים, ומולם חבר'ה מהשמאל, מעשנים סיגריות, מצלמים וצועקים - ותוך כך יוצרים פרובוקציות". על הטענות לאפליה השיב: "עצרנו גם מאות חרדים"

העימותים בשייח ג'ראח הגיעו לבית המחוקקים. ועדת הפנים של הכנסת דנה הבוקר (יום ב') בהתנהלות המשטרה כלפי פעילי השמאל המפגינים בימי שישי האחרונים בשכונה במזרח ירושלים, במחאה על השתלטות יהודים על בתים בשכונה. בשבוע שעבר קבע בית משפט השלום בירושלים כי ההפגנות השבועיות הנערכות בשכונה הן חוקיות ואינן דורשות רישיון, ונזף במשטרה על מעצר המפגינים. בעקבות זאת, בהפגנה ביום שישי האחרון, אכן לא נעצר איש. בשבועות שקדמו, נעצרו בסך הכול כ-90 מפגינים בהפגנות המדוברות. נגד איש מהם לא הוגש כתב אישום, ומעצרו של איש מהם לא הוארך.

 

הדיון בוועדה בראשות ח"כ דב חנין (חד"ש) נערך בעקבות טענותיהם של המפגינים ותומכיהם, כי המשטרה נוהגת כלפיהם ביד תקיפה באופן מיוחד, בניגוד ליחס לו זוכים מפגינים אחרים, ובין היתר עצרה עשרות מהם למשך כל סוף השבוע, אף שאין כל חשש שהם מסוכנים. אולם נציג משטרת מחוז ירושלים בדיון דחה מכל וכל את הטענות, וטען כי המשטרה מאפשרת חופש ביטוי, וכי לא ביצעה מעצרי מנע או הרתעה. "אנחנו לא עוסקים בזובורים. זה לא הסגנון שלנו", אמר תת-ניצב ברונו שטיין, סגן מפקד מרחב ציון. "יש זכות להפגין בירושלים, אבל עמדתה של המשטרה, בסופו של דבר, היא לא לסכן את הציבור".


המפגינים בשבוע שעבר. לא היו מעצרים (צילום: גיל יוחנן)

 

בדיון הציגה המשטרה סרטון וידיאו מהפגנה שנערכה לפני כשבועיים, בה נצפו מתפללים חרדים שניסו לעשות את דרכם למתחם "שמעון הצדיק",

ונאלצו לעבור בתוך המון מפגיני השמאל, שגידפו אותם. "גם בית המשפט המחוזי קבע שאסור למפגינים להיכנס לתוך השכונה, משום שזה יוצר עימותים ופרובוקציות", אמר תנ"צ שטיין. "העימותים הם יומיומיים, ובימי שישי עומדים שם יהודים ומתפללים, ומולם חבר'ה מהשמאל, מעשנים סיגריות, מצלמים וצועקים - ותוך כך יוצרים פרובוקציות".

 

עוד אמר סגן מפקד המחוז כי כאשר התקבלה בקשה לקיים הפגנה במקום - ניתן אישור. "הדברים נאמרים באחריות מלאה", טען. "עם זאת, בסמכותה של משטרת ישראל לקבוע סייגים לאישור הפגנה". לדבריו, מארגני ההפגנה לא קיבלו את הסייגים שהכניסה המשטרה, ובין היתר, לא יכלו להתחייב לשעת סיום ההפגנה.

 

לגבי הטענות כי מול מפגינים חרדים נוהגת המשטרה ביתר עדינות, אמר שטיין: "יש גם עשרות עצורים מהצד השני. מאות חרדים נעצרו בהפגנות, ועשרות כתבי אישום הוגשו".

 

"גורמים לפרובוקציה - ואז מיתממים"

במהלך הדיון התפרץ ח"כ אריה ביבי (קדימה) לדברים של חברי האגודה לזכויות האזרח, המעורבים בהפגנות השמאל, ואמר כי המפגינים הם "גיס חמישי במדינת ישראל. הם עושים בעיות וחוסמים, על מנת לגרום לפרובוקציה - ואחר כך מיתממים".

 

ח"כ חיים אורון (מרצ) הגיב לדברים: "השלב הבא הוא שגם בית המשפט יהיה גיס חמישי. אתה לא מבין מה קורה כאן בכנסת? בית המשפט קבע כבר פעמיים שמדובר בהפגנה חוקית".


שוטרי מג"ב עוצרים מפגינים. "מהלך חינוכי של המשטרה" (צילום: גיל יוחנן)

 

אורון הטיח: "יש כאן לדעתי מהלך חינוכי של המשטרה, שמנסה לערוך 'שעת מחנך' כדי שכולם יבינו את המסר ולא יהיו שם. אם מישהו אומר שיש אגרסיה של המפגינים, אז האגרסיה האמיתית היא הכניסה לבתים בשכונות ערביות הכוללות הצבת דגלים שמטרתם לנקר עיניים לפלסטינים. זה מבזה את דגל המדינה. המשטרה צריכה לגלות לא רגישות מקסימלית אלא רגישות מינימלית, ולתת להפגנה להמשיך ולמחאה להתקיים, לבטח בשבוע בו הכנסת מבטלת באופן גורף מכל וכל האשמות נגד קבוצה מסוימת". בשבוע שעבר אישרה הכנסת חנינה גורפת לעברייני ההתנתקות מהימין.

 

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) טען כי "יש כאן מעשה יומיומי של התנכלות מכוונת. מי שעובר יום יום על החוק ואחראי להצקות זה לא התושבים היהודים אלא הערבים". בן ארי הדגיש כי הוא בעד הפגנות, "אבל מדובר בקבוצה קיצונית אשר הניפה את דגל פלסטין. הם לא תמימים. המשטרה לא נוהגת בתקיפות הראויה".

 

היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עו"ד דן יקיר, תקף את המשטרה: "ישנה בורות מאוד גדולה בקרב השוטרים כלפי הדין. זוהי בעיה מערכתית כוללת. המשטרה מתכחשת לחובתה להגן בראש ובראשונה על הזכות להפגין, על אף ששבוע אחר שבוע בית המשפט אמר את דברו בצורה ברורה".

 

יקיר הוסיף כי מדובר ב"התנהגות שחותרת תחת שלטון החוק ובית המשפט. זוהי קביעה מסוכנת אשר מערערת על הבסיס היסודי ביותר במדינה דמוקרטית. לזכותה של המשטרה ייאמר שביום שישי האחרון התקיימה משמרת מחאה חוקית ללא מעצרים וללא פרובוקציה של המשטרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעצר מפגינים בשייח ג'ראח
צילום: AFP
"המפגינים - גיס חמישי". ביבי
צילום: בן פרג'
"רגישות מינימלית". אורון
צילום: ירון ברנר
"הם לא תמימים". בן ארי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים