שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בגלל עישון: בקשה לייצוגית על 100 מיליון נגד אגד

  בבקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה היום נגד החברה, נטען כי אגד לא אוכפת את חוק איסור העישון במקומות ציבוריים בתחנה המרכזית בירושלים - ולכן עליה לשלם לנפגעי העישון במקום. התובע דורש 100 מיליון שקל מהחברה כפיצוי. תגובת אגד: אנחנו לא מחזיקים במתחם התחנה מרכזית, רק שוכרים שם

  לבאי התחנה המרכזית בירושלים נמאס מעשן הסיגריות. בבקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה היום (ב') בבית המשפט המחוזי בירושלים, טוען התובע, אייל ולנר, כי המבקרים בתחנה המרכזית בירושלים חשופים לחומרים רעילים הנפלטים מסיגריות בשל העובדה שחברת אגד, האחראית על התחנה, אינה אוכפת את החוק למניעת עישון. התביעה הוגשה באמצעות עו"ד עמוס האוזנר, ובשם נפגעי העישון בתחנה המרכזית. התובע דורשים פיצוי כספי בסך 100 מיליון שקל.

   

  השלטים קטנים, פקחים אין

  מהתביעה עולה כי במתחם התחנה המרכזית בירושלים נרשמו מקרים רבים של עישון: "העישון במקום רב מאוד ולמעשה בכל פעם שהתובע וכל אדם אחר מגיע

  לתחנה לצורך שימוש בשירותי התחבורה הציבורית, הוא נתקל בו, נחשף אליו ונאלץ לנשום עשן סיגריות בניגוד לרצונו". עוד נכתב כי כל השומר על בריאותו חייב לוותר על הבריאות ולהיחשף לרעלי הסיגריות שבו, או פשוט להימנע מלהשתמש בשירותי התחבורה הציבורית. 

   

  עוד נטען בתביעה כי בניגוד לחובה לשלט ולסמן כי העישון אסור, בכל אולם הרציפים שבו עשרים דלתות בשטח של עשרות מטרים מצויות רק שלוש מדבקות קטנות באורך 8 סנטימטרים ובהם נכתב "נא לא לעשן".

   

  לטענת התובע, כשפנה לסדרנית או למנהל המשמרת בנושא, נאמר לו כי הדבר אינו באחריות חברת אגד וכי עליו לפנות לעירייה. בזמן שהתלונן בפני הסדרנית, טוען התובע כי ראה שלושה נהגי אגד נכנסים למתחם התחנה כשבידיהם סיגריות. 

   

  אגד: אנחנו רק שוכרים שם

  לפי התיקון לחוק העישון משנת 2007 למחזיק במקום ציבורי יש חובה לאכוף ולמנוע עישון וכן להעיר למעשנים במקום ולהציב שילוט מתאים. לפי התביעה, העובדה שחברת אגד שוכרת את המקום מטילה עליה את הפיקוח ואכיפת החוק. אין זו הבקשה לתביעה הייצוגית הראשונה שמוגשת נגד מקום ציבורי על שעישנו בתחומו: לפני כשנה הכיר בית המשפט בבקשה לתביעה ייצוגית נגד מועדון הבלה שלומקינס בתל-אביב.

   

  לפי ההערכה הניתנת בתביעה נגד חברת אגד, מספר העוברים בתחנה המרכזית מדי יום עומד

  על 30 אלף. כ-20 אלף מהם, נטען, אינם מעשנים ונחשפו לעישון. פרק הזמן אליו מתייחסת התביעה היא מאז נובמבר 2007 - זמן שינוי החוק. הפיצוי המבוקש לכל נפגע הוא כאלף שקלים, ולבסך הכל - כ-100 מיליון שקלים. בתביעה הוזכר כי "חשיפה לעישון גורמת לנכות לתחלואה ולמוות". 

   

  דובר אגד, רון רטנר, מסר בתגובה כי "חברת אגד אינה מחזיקה במתחם התחנה מרכזית, אלא מפעיל בקווים מוגדרים ומשלמת שכר חודשי. המתחם מנוהל על ידי חברת ניהול. בטוחני שהיועצים משפטים של אגד יעמידו את הדברים על דיוקם". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מי אחראי על חוק העישון בתחנה המרכזית?
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים