שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  החזרת מתפשטת: מספר החולים הוכפל בינואר

  בנובמבר 2009 הכריז משרד הבריאות על התפרצות המחלה. 10 שבועות לאחר מכן, היא כבר התפשטה בכל רחבי הארץ ו-1,000 איש חולים בה. מרבית החולים מירושלים, תל אביב, פתח תקווה ורמלה. ההערכה: 60% מהחולים - התחסנו. משרד הבריאות: "נתנו הנחיה לזרז את מתן החיסון לילד כיתות א'. מדובר בהתפרצות עונתית, והיא תחלוף"

  החזרת מתפשטת וכבר מעל 1,000 בני אדם חלו בישראל. זאת, בתקופה של כחודשיים וחצי מאז הכריז משרד הבריאות על התפרצות המחלה.

   

  לפי נתוני המחלקה לאפדימיולוגיה במשרד הבריאות, עד לסוף דצמבר נדבקו כ-550 בני אדם ובמהלך ינואר נדבקו עוד כ-500 נוספים. בשבועות האחרונים עמד קצב ההדבקה על כ-100 חולים חדשים בשבוע. עם זאת, נרשמו רק כעשרה מקרים של סיבוכים שכללו דלקת באשכים. ברוב המכריע של המקרים מדובר היה במחלה קלה. 

   

  המחלה: בכל רחבי הארץ

  רוב החולים מתרכזים בירושלים (647 מקרים), אך גם בלשכות הבריאות האחרות ברחבי הארץ נרשמה תחלואה. בין היתר נמצאו מספרים גדולים של

  מספר חולים בחזרת נכון ל-1.2.2010
  אזור בארץ מספר חולים
  אשקלון 27
  באר שבע 13
  ירושלים 647
  תל אביב 128
  חדרה 2

  חיפה

  6
  כנרת 3
  נתניה 14
  עכו 2
  עפולה 2
  פתח תקווה 43
  צפת 6
  רחובות 4
  רמלה 121
  סה"כ 1018

  חולים באזר תל-אביב, רמלה ופתח-תקווה.  

   

   

  חלק גדול ממקרי ההדבקה אירעו במגזר החרדי, בישיבות ובסמינרים. "רוב מקרי התחלואה אירעו במגזר החרדי. בשל צפיפות המחלה מתפשטת יותר", העריך ד"ר איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות. עם זאת, ציין כי המחלה כבר התפשטה בכל רחבי הארץ. "לשכות הבריאות פועלות להשלים מתן של שתי מנות חיסון לאנשים שלא התחסנו במקומות שבהם יש התפרצות. כמו כן נתנו הנחיה לזרז את מתן מנת החיסון נגד חזרת לתלמידי כתה א' בכל הארץ. אחוז גדול של תלמידים מחוסנים בכיתה מקטין את הסיכון להידבקות ואילו בכיתה שבה מעט מחוסנים ומופיע הנגיף זו בעיה גדולה יותר".  

   

  ההערכה במשרד הבריאות היא כי בתוך כמה חודשים ההתפרצות תחלוף. "כמו במחלות מדבקות אחרות גם בחזרת יש עונתיות: המחלה יותר נפוצה בחורף. אנחנו מעריכים שעם בוא הקיץ ולאור מבצעי החיסון התחלואה תפחת".

   

  60% מהנדבקים חוסנו נגד המחלה

  החיסון נגד חזרת ניתן בישראל מאז שנת 1988, כך שבני 22 ומטה אמורים להיות מחוסנים. בנוסף, נחשבים מחוסנים מי שנולדו לפני 1957 וכמובן מי שנדבקו בעבר בחזרת.  

   

  מנתוני משרד הבריאות עולה כי 60% מהנדבקים בחזרת הם אנשים שחוסנו נגד המחלה. הנושא אף עלה לדיון בוועדה המייעצת למשרד הבריאות בנושא מחלות זיהומיות וחיסונים, שקבעה כי הדבר אינו מעיד על בעיה בחיסונים. "החסינות המושגת על ידי מנה או שתיים אף פעם אינה מושלמת", מסביר ד"ר גרוטו. "לחץ גדול של חשיפה גם הוא תורם להדבקה בקרב אנשים עם חינות חלקית. השיעור הגבוה אינו מעיד על בעייתיות בחסינות שמעניק החיסון לפרט".

    

  לדברי ד"ר גרוטו, "בסופו של דבר אותם 60% מהחולים שלא מחוסנים מהווים אחוז קטן של האוכלוסייה. אם לא היינו מחוסנים היו אלפי מקרים של תחלואה. החיסון לא מגן במאה אחוז אלא ב-85% או 90%. חשוב לזכור שלפני עידן החיסון היו חולים אלפים ועשרות אלפים בחזרת". 

   

  חזרת היא מחלה נגיפית הפוגעת בבלוטות הרוק. במרבית המקרים המחלה חולפת בצורה קלה, אולם באחוזים בודדים, כשהמחלה מסתבכת, היא עלולה לפגוע בבלוטות מפרישות נוספות ובהן הלבלב, השחלות והאשכים ולגרום לחוסר פוריות אצל גברים. הנגיף יכול לעבור מאדם לאדם בקלות יחסית על ידי שיעול או רוק.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  60% מהחולים - חוסנו
  צילום: Index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים