שתף קטע נבחר

פרס, נתניהו ולבני לתלמידים: היכנסו לפוליטיקה

בישיבה לציון 61 שנים לכינון הכנסת קראו הנשיא, רה"מ ויו"ר האופוזיציה לבני הנוער שהגיעו למשכן להיכנס לחיים הציבוריים. "טוב שאתם מבקרים את הכנסת. אולי תבואו לתקן אותה", אמר פרס, ואילו נתניהו העריך: "לפחות אחד או אחת מכם יגיע לבית הזה". לבני קראה "לא להרים ידיים, לא לומר 'כולם אותו דבר'"

בני הנוער הגיעו לבקר בכנסת - וקיבלו הצעת עבודה: במהלך ישיבה מיוחדת בהשתתפות בני נוער, שהתקיימה היום (ב') בכנסת לציון 61 שנים לכינונה, קראו להם הנשיא שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני להצטרף לחיים הפוליטיים.

 

"טוב שאתם מבקרים את הכנסת. אולי תבואו לתקן אותה", אמר הנשיא פרס והוסיף: "זה מוסד נהדר,

הכנסת מפוצלת ויש בה יותר מידי מפלגות - אבל אין הרבה כנסות בעולם שקיבלו כל כך הרבה הכרעות היסטוריות. אנחנו שואפים לתקן ולשפר".

 

"רציתי לדבר על נושא אחד: תיכנסו לחיים הפוליטיים", המשיך הנשיא, "אין דבר מרתק מזה. מדינת ישראל מדינה מרתקת. כל דבר קשה. זה מותח ביקורת - כל דבר שמתקנים מותח ביקורת. אבל אל תזניחו את זה. מניסיון החיים שלי אני יודע שכל אדם הוא קטן, והוא יכול להיות גדול אם הוא משרת עניין גדול, שרתו את העניין הגדול ביותר".


בני הנוער במליאת הכנסת (צילום: גיל יוחנן)

 

"אני יודע שיש הרבה ביקורת על הכנסת, אבל זה תפקיד מרתק. כאן לא מחלקים הרבה מחמאות, אבל בכל זאת מחמאה אחת מובטחת לכם: אחרי שאתם נואמים את הנאום הראשון בכנסת מי שנואם אחריכם חייב להחמיא לכם".

 

הנשיא התייחס גם לתוכנית הגרעין והאיראנית ואמר: "האויב הגדול ביותר שיש לנו היום זה האיראנים. אבל יש גם דבר אחר, זה שהם בחרו ביהודים כאויב הגדול שלהם זה מחמאה הכי גדולה לנו. אין דבר שיותר נוגד את כל הרשעות והטמטום שבהם יותר מאיתנו. אצלנו לא תולים אנשים ברחובות, אצלנו לא יורים במפגינים חסרי נשק, אצלנו לא רוצים לכבוש את העולם, אצלנו לא שונאים אף אחד".


61 לכינון המליאה. מליאת הכנסת עם בני הנוער, היום (צילום: גיל יוחנן) 

 

נתניהו: המבחן אינו במספר החוקים 

אחרי הנשיא נשא דברים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאמר: "לפעמים נדמה לי שהמבחן האמיתי של הכנסות בישראל אינו נמדד במספר החוקים שמחוקקת כנסת זו או אחרת. המבחן האמיתי הוא בטיב החוקים, בחכמתם ובהתאמתם לצרכי חיינו. החוק חייב לשקף את צרכי החיים ולא להיפך, והחוק חייב להתאים עצמו למהלך החיים, לצד שימור מסורות ויסודות של הקיום הלאומי שלנו ושל הדמוקרטיה שלנו".

 

"עליכם, תלמידי ישראל הנמצאים פה, בעוד מספר שנים, אני מוכן להמר שאחד או אחת מכם, לפחות אחד או אחת, יגיע לבית הזה", הוסיף ראש הממשלה, "זה לא מקרי שאתם פה ובסך הכל, הביקור הזה נותן דחיפה. היכנסו לחיים הציבוריים, השפיעו, בואו הנה - תחוקקו, תחליטו ותזכרו שגם ברגעים של מחלוקות וסערות אידיאולוגיות מה שנותן לנו את הכוח ואת הזכות להיאבק על דעתנו זו הדמוקרטיה שיצרנו פה. לב לבה של הדמוקרטיה הישראלים פועם כאן בכנסת ישראל".


נתניהו נואם בפני בני הנוער. בואו להשפיע (צילום: גיל יוחנן)

 

לבני: "יש במה להתגאות" 

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, קראה לבני הנוער "לא להרים ידיים. לא לומר 'כולם אותו דבר',  אלא לשפוט כל אחד מהח"כים על פי אמות מידה ערכיות. ואני מצטרפת לקריאתם של נשיא המדינה וראש הממשלה - כן, תצטרפו לפוליטיקה, תצטרפו אלינו ותחליפו אותנו בבוא הזמן. הרמת ידים מהפוליטיקה של הערכים היא הבעת אי אמון בערכיה של החברה כולה". 

 

תלמידה בשם דנה התייחסה לתופעת ההשתמטות מצה"ל. "כנסת נכבדה, הצבא אינו שדה המערכה לעימותים פוליטיים, הדיון הפוליטי ראוי שייעשה בבית הזה, לא בצבא. עלינו להגן על הצבא על מנת לזכות בהגנתו. אי אפשר לתת לגיטמציה לסרבנות. יש לומר זאת בקול רם וברור: סרבן הוא עבריין הגורם לערעור יסודות הדמוקרטיה". היא זכתה למחיאות כפיים והנשיא פרס קם ללחוץ את ידה.

 

מנגד, תלמיד בשם דניאל אמר: "במגילת העצמאות נכתב ששראל תהיה מושתתת גם על חופש דת ומצפון. איפהו אותו חופש מצפון מובטח? מדוע הוא אינו מיושם בפועל? ידוע שלכל כלל יש יוצא מן הכלל. אנחנו בחברה הישראלית נדרשים לעוצמה זו על רקע פינוי המאחזים והיישובים".

 

לאחר מכן נאם ח"כ אילן גילאון ביחד עם תלמידה רתוקה לכסא גלגלים,

 שאמרה: "אני רוצה להיות חלק מהחברה, באתי להגיד - אל תדחו אותי, אל תדחו אותי ועוד רבים כמוני". ח"כ עפו אגבאריה נאם עם התלמידה הייא בשארה. "אנחנו, בני הנוער הערבים, מבקשים הזדמנות שווה", אמרה התלמידה, "אנחנו רוצים להשתלב במדינה כאזרחים שווים". 

 

בפתח הישיבה דיבר יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שהביע כאב לנוכח מעמדה של הכנסת. הוא ציין שורה של יוזמות שנקטה הכנסת כדי להיות נגישה יותר לציבור. "נערות ונערים יקרים, השנה באופן חד פעמי, לאחר שקיימתי התייעצות ממושכת עם עשרות חברי כנסת, פתחנו את קודש הקודשים של הדמוקרטיה הישראלית: את מליאת הכנסת, בפניכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס. מגייס את הדור הבא
צילום: לע"מ
נתניהו. "לב לבה של הדמוקרטיה פועם כאן"
צילום: רויטרס
צילום: ערוץ הכנסת
לבני. "תחליפו אותנו בבוא הזמן"
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים