שתף קטע נבחר

ברק לבכירי צה"ל: דוחה את גולדסטון, צריך לבדוק

ביום שבו נודע כי מפקד אוגדת עזה נשפט בעקבות "עופרת יצוקה" - התייצב שר הביטחון מול הקצינים הבכירים: "אין לי ספק שדרכי החקירה עומדות בנורמות הבינלאומיות, וצוות משפטנים יכול לבדוק זאת". הוא התריע כי "בלי הסדר, אפשר להגיע עד למלחמה כוללת עם סוריה. אחריה נשב למשא ומתן"

בעוד תשובת ישראל לדו"ח גולדסטון על הפרק - שר הביטחון נותן גב לקצינים הבכירים בצה"ל. שעות לאחר שנודע כי מפקד אוגדת עזה ומפקד חטיבה בצה"ל הובאו להליך משמעתי בעקבות ההתקפה על מתחם אונר"א במהלך "עופרת יצוקה" - השר אהוד ברק נפגש היום (א') עם כל קציני צה"ל מדרגת אלוף-משנה ומעלה.

 

  • חמאס: שפיטת הקצינים - הוכחה לפשעי מלחמה

 

מדובר בפגישה שעורך שר הביטחון באופן שגרתי עם פורום ספ"כ (המפקדים הבכירים - ח.ג.), אך התייחסותו בעת הזו לעניין הדו"ח מעוררת עניין. "אין עוד צבא בעולם שמקיים נורמות בדיקה ותחקיר כמו צה"ל, אפשר לבדוק האם הוראות הממשלה לפיקוד הבכיר של צה"ל עומדות בנורמות החוק הבינלאומי,

 והאם דרכי הבדיקה והחקירה של צה"ל עומדות בנורמות החוק הבינלאומי", אמר ברק. "אין לי ספק ששתי התשובות הללו חיוביות, ולכן לדעתי לא צריך להקים ועדת בדיקה או חקירה, אלא להסתפק בצוות משפטנים שיבדוק זאת".

 

ברק שב וגינה את המסמך שחיבר השופט גולדסטון: "זה דו"ח מגמתי, שקרי, חד צדדי ואני דוחה אותו מהיסוד". לדבריו, מבצע עופרת יצוקה היה אתגר לא פשוט לאחר שבע שנים של ירי לעבר ישובים ישראלים. "המשימות בוצעו במלואן", אמר וציין כי תשובת ישראל לדו"ח שנשלחה בסוף השבוע האחרון - חשובה מאוד.


הפצצה ברפיח. "בשם מדינת ישראל ובשליחותה" (צילום ארכיון: AP)

 

"מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, התרשם מאוד מהפרזנטציות שהציג באו"ם הפרקליט הצבאי הראשי, ואף ציין זאת באוזניי", טען ברק. "הדרג המדיני מורה לפיקוד העליון לפעול, והפיקוד העליון נותן פקודות ללוחמים, הלוחמים עושים זאת בשם מדינת ישראל ובשליחותה". לדבריו, "הצורך לקיים בסיום הפעילות דו"חות ותחקירים נועד לבצע את המשימות טוב יותר בפעם הבאה".

 

עימות ארה"ב-סין מקשה על הסנקציות

ברק התייחס גם לאתגרים המדיניים והביטחוניים העומדים בפני ישראל, ובנושא הסורי ציין כי "בהיעדר הסדרים עם סוריה אנו עלולים להגיע עמה לעימות כוחני שיגיע עד למלחמה כוללת.

 כמו במציאות המוכרת במזרח התיכון, נשב מיד לאחר מלחמה כזאת למשא ומתן ונדון בדיוק על אותם דברים שאנו דנים עם הסורים כבר 15 שנים.

 

"המזרח התיכון זו שכונה קשה. אין פה חסד לחלשים ואין הזדמנות שנייה, הסדר מדיני לא יתממש כל עוד הצד השני חושב שישראל חלשה, שאפשר להתיש אותה או שאפשר לפתות אותה למלכודות דבש דיפלומטיות", אמר ברק.

 

לגבי איראן, הוא אמר ש"אין לנו יכולת לחזות את אפקטיביות הסנקציות", והטיל ספק ביכולתה של ארצות הברית לרתום את הסינים ואחרים לסנקציות - "לאור ההתרחשויות בין סין לארצות הברית בימים האחרונים. אני חוזר ואומר - מבחינתנו כל האופציות על השולחן ואנחנו מתכוונים לזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד ברק. אין לו ספק
צילום: ירון ברנר
ברק ובאן קי מון. "התרשם מאוד"
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים