שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "ישראל חייבת 3 מיליארד ש' לעובדים פלסטינים"

  לפי דו"ח שפרסמה קו לעובד, 92% מן הכספים שנוכו כביכול לביטוח הלאומי עבור קצבת זיקנה, נכות, דמי אבטלה וקצבת ילדים הועברו למשרד האוצר

  ישראל חייבת יותר מ-3 מיליארד שקל לעובדים פלסטינים שהועסקו בישראל מאז שנת 1970, כך טוענים אנשי עמותת קו לעובד בדו"ח מיוחד שפרסמו. מדובר בכספים שניכה מדור התשלומים (היום במשרד הפנים) משכרם של עובדים פלסטינים מהשטחים שהועסקו בישראל, או גבה עבורם ממעסיקיהם. עם חישוב ריבית של 5% לשנה, הסכום מגיע לכדי יותר מ-8 מיליארד שקל.

   

  על-פי החוק, מדור התשלומים גובה סכומים אלו כדי לממן זכויות סוציאליות שונות לעובדים באמצעות הביטוח הלאומי, אך לטענת קו לעובד רוב הכסף הועבר בפועל למשרד האוצר ולקרן לעידוד ענף הבנייה, ששותפים לה התאחדות הקבלנים וההסתדרות. בנוסף, ההסתדרות קיבלה דמי אירגון בסך של 132 מיליון שקל.

   

  חנה זוהר, מנכ"ל עמותת קו לעובד, אמרה, כי "המדינה צריכה להשיב את החוב הזה לעובדים עצמם או ליורשיהם, בהתאם לרישומים המלאים והמפורטים של מדור התשלומים".

   

  מהדו"ח עולה, כי 92% מן הכספים שנוכו כביכול לביטוח הלאומי עבור קצבת זיקנה, נכות, דמי אבטלה וקצבת ילדים הועברו למשרד האוצר. לביטוח הלאומי הועברו כספים רק עבור ביטוח במקרים של תאונות עבודה ופשיטת רגל של המעסיק. זוהר אומרת, כי "זוהי הדוגמה הבוטה ביותר, אך לא היחידה, לגזל מתמשך של כבשת הרש בחסות החלטת ממשלה".  

   

  בתגובה שמופיעה בדו"ח כותב משרד האוצר, כי "טענות שעולות מדו"ח עמותת קו לעובד כלפי משרד האוצר מוטעות ומטעות ועיקרן בבלבול תפקידי גורמים שונים בממשלה".

   

  מההסתדרות נמסר, כי "הדו"ח הוא מגמתי שקרי ומשולל כל יסוד ושחר. ההסתדרות חתמה לפני שנה וחצי על הסכם עם פדרציית האיגודים המקצועיים הפלסטינים בה סוכמו כל ההתחשבנויות בין הצדדים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים