שתף קטע נבחר

אתר ההדלפות WikiLeaks נסגר

פורטל ההדלפות שנועד לחשוף שחיתויות ואי סדרים נסגר זמנית עקב חוסר בכספים הדרושים להפעלתו

אתר ההדלפות השנוי במחלוקת, WikiLeaks, נאלץ להפסיק את פעולתו עקב מחסור בתקציב לאחזקת האתר.

 

אתר WikiLeaks הוקם בשנת 2007 והיווה  מלשינון אוניברסלי אליו ניתן היה לשלוח באופן אנונימי לחלוטין מסמכים, תמונות ועדויות לסקופים, אי-סדרים פנימיים בחברות ועוד. האתר מנוהל על ידי קבוצה בשם סאנשיין פרס, המורכבת, על פי הדיווחים, מפעילים אנונימיים מתחומי זכויות האדם והאזרח, עיתונאים חוקרים, טכנולוגים ואנשים פרטיים ברחבי העולם. האתר זכה למספר פרסים, לרבות אות הוקרה מארגון אמנסטי.

 

בדצמבר האחרון הודיעה הנהלת האתר שהיא מתכננת סגירה זמנית של האתראם לא יאספו הכספים הדרושים על מנת המשך הפעלתו. אך הנהלת האתר נכשלה בגיוס הכספים הדרושים.

 

בעוד העלות השנתית המינימלית לאירוח ותחזוקה של אתר בסדר גודל זה הינה 200,000 דולר, האנשים מאחורי ויקיליקס הצליחו לגייס רק 130,000 דולר. אם בעלי האתר מעוניינים לשלם גם לצוות המפעיל אותו, עולה הסכום ל-600,000 דורים בשנה. באתר מופיעה כרגע הודעה על מצבו הכלכלי של האתר וכן דרכים שניתן לסייע לשם המשך פעולתו.

 

האתר היווה מקור למידע בלעדי רב וסקופים למכביר שנבררו על ידי צוות הנהלת האתר. ב-2008 ניסה שופט לגרום לסגירת האתר בטענה שזה פרסם חומרים מוגנים בזכויות, אך חזר בו מכוונתו לאחר שהואשם על ידי קבוצות לזכויות אזרח בניסיון להפר את הסעיף הראשון לחוקה האמריקנית.

 

האתר היה הראשון לפרסם מסמכים כמו דו"ח הפעילות של צבא ארצות הברית במפרץ גוונטנמו בקובה, מסמכים פנימיים של כנסיית הסיינטולוגיה והודעותיה האישיות של שרה פיילין מחשבון המייל שלה שנפרץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים