שתף קטע נבחר

שדולה בכנסת נגד 2 מדינות; מקדימה באו לשמוע

נתניהו הודיע על תמיכה במדינה פלסטינית, אבל שרים וחברי כנסת מהליכוד באו לכנס הייסוד של "שדולת ארץ ישראל", שעיקרה לפעול נגד אותה המדיניות בדיוק. הפתיעו בנוכחותם חברי כנסת מקדימה

"אפשר היה לצפות שהשדולה הזו תהיה כיום מיותרת". בנימה עגומה זו פתח היום (ג') חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי) את ישיבתה הראשונה של "שדולת ארץ ישראל" החדשה בכנסת, שבראשה הוא עומד. הצהרתו של ראש הממשלה נתניהו בנאום בר אילן באשר לתמיכתו בעקרון שתי המדינות לא הפריעה לחלק מחברי הליכוד להתייצב באירוע, שבו נרשמה נוכחות אף מקרב חברי הכנסת של קדימה.

 

"אחרי ההתנתקות אפשר היה לצפות שהדיבורים על הקמת מדינה פלסטינית יירדו מהפרק ושאיש לא ינסה יותר להוריד ישובים", אמר אלדד והוסיף: "הנה שוב נשמעים הדיבורים על שתי המדינות ויש גזירת הקפאה. אני משוכנע שבאחדות הזאת נצליח להציל את ארץ ישראל".

 

אלדד הוסיף: "החשש שאנו עדיין על תנאי ולא בטוחים, שיש איומים על עצם קיומה של ההתיישבות, הופכות את התפקיד שלנו לשמש חומת מגן נגד כל אלה".

 

את הקמת השדולה, מלבד אלדד, יזם גם חבר הכנסת זאב אלקין (ליכוד). באירוע הפתיחה השתתפו גם השרים בגין וכחלון, חברי הכנסת מהליכוד כרמל שאמה וציפי חוטובלי, ואפילו חברי קדימה - עתניאל שנלר, זאב בילסקי ויואל חסון.

 

"האפשרות של הקמת מדינה עצמאית ריבונית זרה אחרת ברשות אש"ף או חמאס מנוגדת גם לזכותנו על ארץ ישראל וגם לזכותנו לחיות בביטחון", אמר השר בגין, שהביע בעבר תמיכה בהחלטה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות. הוא הוסיף: "אין הבדל ב'דברים שרואים משם' ל'דברים שרואים מכאן'. אמרתי זאת כחבר ממשלה ב-1996, חזרתי על כך בשנים שלא הייתי בכנסת ואני אומר זאת היום, כחבר בממשלה, בקבינט ובאותה הקבוצה הידועה כ'שביעייה'". בגין הוסיף: "יש ידיעות שמצויות בידי שרי הממשלה ולא ידועות לציבור. בתנאים האלה, מתוך ההכרה של המציאות והעמידה על זכויותינו, נצטרך בחודשים ובשנים הקרובות לעמוד ולעמול יחד".

 

ח"כ חסון ניסה לקשור בדרך עקלקלה בין שמירה על ארץ ישראל לוויתורים טריטוריאליים. מדיניות ההקפאה של הממשלה, לדבריו, "גורמת נזק ללגיטמיות של השמירה על גושי ההתיישבות כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל". עוד הוסיף כי "זכות העם היהודי על ארץ ישראל היא עובדה שאינה ניתנת לערעור, ומתוך המקום הזה - אני חושב שיש לעשות ויתור על חלקים בארץ ישראל כדי לשמר את הרוב היהודי בישראל קטנה יותר, אך יהודית".

 

השר הרשקוביץ: "אי אפשר לבטל את דבר התורה"

יושב-ראש הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, אמר באירוע כי "אחת ממטרות השדולה היא קידום החקיקה לחיזוק ההתיישבות שקיימת כבר בתורה, ובשונה מחקיקה פרלמנטרית, לא ניתן לבטלה. היא גם ברורה ללא-יהודים שעימם אני נפגש".

 

לדבריו, מקור הבעיות שעמן נאלץ מפעל ההתנחלות להתמודד "אינו בחקיקה, אלא בתודעה ובהסברה הלאומית, ובכך צריך להתרכז". הוא הדגיש: "בכל אחד מרגבי אדמתנו יש לכל יהודי זכות בסיסית ובלתי ניתנת לערעור לגור. אני מקווה שהבשורה שיוצאת מכאן היא שיש קונצנזוס רחב בקרב סיעות הבית בנושא. אם נשכיל להעביר את המסר לכל שדרות העם, נחזור לראות את הארץ פורחת בכל חלקיה".

 

השר מיכאל איתן שיגר מכתב ליוזמי הקמת השדולה, אלקין ואלדד, בו כתב: "עיינתי בהזמנה ששלחתם ומצאתי כי מטרת השדולה היא 'חיזוק האחיזה של מדינת ישראל בכל רחבי ארץ ישראל ובפרט ביהודה ושומרון'. מטרה זו תואמת יותר את עמדות האיחוד הלאומי מאשר את עמדות הליכוד והקואליציה... מטרה זו עומדת בסתירה לתוכנית המדינית שהוביל הליכוד, בעת קבלת מפת הדרכים בממשלת שרון, שבה השתתף גם האיחוד הלאומי, ובסתירה רועמת לא פחות למדיניות שמוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו בממשלה הנוכחית, ולה מחויבים השותפים הקואליציוניים... דומני שהדרך בה אתם מבקשים להוביל את השדולה שגויה, ואני מציע לכם לחפש נוסחאות שיכולות לאחד תחת קורת גג אחת את כל המפלגות הציוניות התומכות בחיזוק אחיזתה של מדינת ישראל באזורי ביטחון ובגושי ההתיישבות, ובסיוע לכלל המתיישבים ביהודה ושומרון".

 

אלקין השיב לו: "מטרת השדולה היא תמיכה בהתיישבות ביהודה ושומרון, עיקרון המחבר בין חברי כנסת רבים מסיעות שונות, מהקואליציה והאופוזיציה ומשותף לשרי ממשלה רבים. כחצי מחברי הממשלה דאגו לשלוח לשדולה את ברכתם. מטרות השדולה תואמות גם את מצע הליכוד, ולכן כמעט כל שרי הליכוד נמנים על מברכי השדולה. נישאר נאמנים להתיישבות", אמר.

 

יושב-ראש מועצת יש"ע, דני דיין, שהשתתף גם הוא באירוע, חזר על הדברים שנשא שלשום, בטקס חנוכת בתי שכונה חדשה בהתנחלות בית חגי שבדרום הר חברון. "אלו ימים של מבוכה ובלבול, שבהם, מצד אחד, נוטעים עץ ונשבעים אמונים לאותה אדמה ממש שבה אוסרים להקים בית יהודי חדש אחד", אמר.

 

הוא פנה לחברי השדולה ואמר: "אם תרשו לי לייעץ, תפקידה העיקרי של השדולה צריך להסיר את אותו הבלבול ולהחליף אותו בהבטחה שניתנה על נצחיות אחיזתנו. הבנייה תחליף את ההקפאה. בימים שבהם אני שומע מקרית הממשלה והכנסת התלבטויות בדרך שבה צריך לנהל משא ומתן להקמת מדינה פלסטינית, צריך להיות תפקידה של השדולה להביא לכל תושבי ישראל ציונות מלמטה למעלה, דרך התרחבות, כדי שמשם תצמח ריבונות יהודית על ארץ ישראל כולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלדד. "ההתנחלויות עדיין על תנאי"
צילום: גיל יוחנן
בגין. עקבי או לא?
צילום: עדי ששתיאל
דני דיין. ימים של בלבול
צילום: דנה קופל
מומלצים