שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  ביהמ"ש: מאגר הנדל"ן של ישראל יונגש לציבור
  בתוך שלושה חודשים יעלה לרשת מאגר מידע הכולל את עסקאות הנדל"ן בישראל, ויכלול מידע אודות נתונים פיזיים רלוונטים על כל נכס בארץ

  בשורה לבעלי הנדל"ן ולציבור הרחב. בחודשים הקרובים יונגש באינטרנט מאגר מידע הכולל נתונים על עסקאות הנדל"ן בישראל. זאת בעקבות פסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים.

   

  מאז שנת 2003 קיים בנציבות מס הכנסה ומיסוי מקרקעין מאגר מידע הכולל נתונים אודות עסקאות נדל"ן בישראל, אשר היה לכאורה פתוח לעיון הציבור. לטענת העותרים, מכון חיים כצמן גזית גלוב לנדל"ן מהפקולטה לניהול ע"ש רקנאטי באוניברסיטת ת"א, אדם מן השורה היה מתקשה להגיע למידע המבוקש. כל מבקש מידע נדרש בהתקשרות חוזית עם הרשות ותקשורת ממוחשבת, הדורשת ציוד יקר.

   

  בנוסף הוחלט כי המאגר יכלול נתונים שעד כה היו חסויים לעין ציבור, וכוללים נתונים פיזיים אודות הנכס כגון שטח, מספר החדרים, קומת הנכס, מספר הקומות במבנה, הזכויות הנמכרות, הצמדות, גיל הבניין, כתובת הנכס המדויקת והאם מדובר בבעלות של חברה או אדם פרטי.  העותרים, שיוצגו ע"י עו"ד אורה בלום מהקליניקה לדיור, קהילה והתחדשות אורבאנית מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, הסתמכו על חוק חופש המידע.

   

  בהתאם להחלטת נשיאת בית המשפט המחוזי השופטת מוסיה ארד, הודיעה רשות המיסים כי מאגר המידע יהיה זמין לשימוש הציבור באמצעות האינטרנט בתוך שלושה חודשים ואילו מאגר נתוני הכרמ"ן, הכולל נתונים פיזיים אודות הנכס יהיה זמין באמצעות האינטרנט בתוך תקופה של בין 6-9 חודשים.

   

  בעתירה טענו העותרים כי גילוי המידע והנגשתו יגביר את הבקרה על עסקאות נדל"ן, ימנע אפשרות לשימוש במידע פנים וליצירת תחרות בלתי הוגנת, יגביר את השקיפות וישפר את אמינות ביצוע עסקאות הנדל"ן. כמו כן יסייע בקידום תחומי המחקר הנוגעים לעסקאות נדל"ן בישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ביהמ"ש: מאגר הנדל"ן של ישראל יונגש לציבור"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פסגת אונו. כעת נוכל לדעת מה גודל הדירה באמצעות הרשת
  צילום: תומי הרפז
  מומלצים