שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נתניהו שיגר הבהרה לדמשק, והורה לשריו לשתוק

  אחרי איומי אסד ואיומי הנגד של ליברמן, שוחח ראש הממשלה עם שר החוץ. בתום השיחה, פרסמו השניים הודעת הבהרה, ובה נאמר כי "פניה של ישראל למו"מ. בד בבד, ישראל תנהג בתקיפות מול כל איום עליה". נתניהו פנה למזכיר הממשלה וביקש שיורה לשרים לא לדבר על סוריה

  לשכת נתניהו מנסה לכבות את האש: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח בצהריים (יום ה') עם שר החוץ, אביגדור ליברמן, בנושא הסורי, בעקבות איומיו האחרונים של ליברמן על שלטונו של בשאר אל-אסד. נתניהו וליברמן הבהירו כי מדיניות הממשלה ברורה: "פניה של ישראל לשלום ולניהול משא-ומתן מדיני עם סוריה, ללא תנאים מקדימים. בד בבד, ישראל תמשיך לנהוג בנחישות ובתקיפות מול כל איום עליה".

   

  אחרי ההתבטאות הפומבית של ליברמן, הורה נתניהו למזכיר הממשלה, צבי האוזר, לערוך סבב טלפוני בין כל השרים ולהורות להם להימנע מהתבטאויות הקשורות לסוריה.

    

  בכך תמה שרשרת של התבטאויות לוחמניות משני הצדדים בתוך 24 שעות, שהגיעה לשיאה בצהריים, עם דבריו של ראש ועדת החוץ בפרלמנט הסורי, סולימאן חדד, שהזהיר כי "כל מלחמה שבה תפתח ישראל לא תהיה כמו מלחמותיה הקודמות. עליה להבין היטב כי היא תהיה המפסידה הראשונה במעלה. המלחמות הללו יהיו מלחמות הרס ומלחמות כוללות. כל הסלמה לא תביא לפתיחת משא-ומתן, אלא תסגור את שערי המשא-ומתן לצמיתות". 

   

  עוד אמר חדד, בראיון ל"רדיו מונטה קרלו", כי "סוריה השתכנעה באופן מוחלט שישראל אינה רוצה שלום ואינה פועלת להשיג אותו. אנחנו אומרים לישראל, לעולם, לאירופה ולארצות הברית: אנחנו מוכנים להשיג שלום וביטחון - שלום צודק וכולל באזור, אם ישראל תיסוג מהאדמות הערביות הכבושות".

   

  הפינג-פונג הלוחמני בין ירושלים לדמשק החל בדבריו של שר הביטחון אהוד ברק, בתחילת השבוע, לפיהם "בהעדר הסדרים עם סוריה, אנו עלולים להגיע עמה לעימות כוחני שיגיע עד למלחמה כוללת". אתמול הגיב הנשיא הסורי, בשאר אל-אסד, ואמר כי "ישראל אינה רצינית בהשגת שלום" וכי היא "דוחפת את האזור לקראת מלחמה". שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, הוסיף: "ישראל יודעת שאם הם יכריזו מלחמה על סוריה, מלחמה שכזאת תגיע גם לעריהם. ישראל זורעת אווירה של מלחמה באזור". בלשכת ראש הממשלה נתניהו הגיבו אמש על הדברים בפליאה: "מצער לשמוע את הדברים מסוריה, בשעה שהמציאות הפוכה לחלוטין".

   

  הבוקר שיגר ליברמן, מסר מאיים לדמשק: "אסד חייב לדעת שאם יתגרה בישראל, הוא יאבד השלטון. אני מקווה שהמסר ייקלט היטב בדמשק".

   

  "שמענו את הקריאה הנרגשת של ברק לסוריה לשלום, וקיבלנו כעת תשובה מסוריה. מי שחושב שוויתורים טריטוריאליים ינתקו את סוריה מציר הרשע - טועה", אמר ליברמן, והפנה מסר ישיר לאסד: "לא רק שאתם תפסידו. אתם תפסידו את המלחמה ואתה תפסיד את השלטון, אתה ומשפחתך. זה הערך היחיד שהוא מבין. הוא חייב לדעת שאם הוא מתגרה, זה ייגמר לא רק בהפסד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הודעת הבהרה. נתניהו
  צילום: רויטרס
  "ישראל לא רצינית". אסד
  צילום: רויטרס
  "מקווה שהמסר ייקלט". ליברמן
  צילום: יוני המנחם
  מומלצים