שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פרופ' זיסר: "דברי ליברמן רק פוגעים בהרתעה"

  לדברי פרופ' אייל זיסר, מומחה לסוריה, "ברגע ששומעים מיריב איומים כאלה - לוקחים אותו פחות ברצינות". הוא מתקשה להאמין שחילופי המהלומות המילוליות בין דמשק לירושלים יובילו למלחמה: "בשני הצדדים לא רוצים עימות". ומה אתם חושבים? הבמה שלכם

  "דבריו של שר החוץ נתפשים בצד הסורי כאיומים ברוטאליים, אך בשורה התחתונה - אין להם משמעות רבה". בניגוד לעמדתו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, פרופ' אייל זיסר, מומחה בעל שם לסוריה וללבנון, אינו סבור שדבריו תורמים להרתעה הישראלית. למעשה, הוא טוען, המצב הפוך. 

   

  פרופ' זיסר, ראש מרכז דיין באוניברסיטת תל-אביב, אמר בעקבות דבריו של אביגדור ליברמן, שאיים למוטט את המשטר בדמשק: "יש מאזן אימה בין הצדדים, והצהרות מהסוג הזה אינן תורמות להרתעה הישראלית אלא רק מחלישות אותה", מסביר פרופ' זיסר. "ברגע שנראה כי מולך ניצב יריב שקול והגיוני, אז לוקחים אותו ברצינות, אולם ברגע ששומעים מאותו היריב איומים שכאלה - לוקחים אותו פחות ברצינות. הדברים הללו נשמעים יותר כמו ימי 'קול קהיר' (רדיו התעמולה שהפעיל נשיא מצרים נאצר בשנות ה-60 מול ישראל). ליברמן לא יכול להפיל את המשטר הסורי. ישראל ניסתה להפיל את חיזבאללה, שהוא חלש משמעותית, במלחמת לבנון השנייה - ותראה איך זה נגמר".

   

  דמשק וירושלים מתכתשות - עדכונים אחרונים ב-ynet:

   

  אז איך הסורים רואים את הצהרותיו של שר החוץ? "הם בטח אומרים לעצמם: 'מישהו שם ירד מהפסים. לא צריך לקחת את הדברים ברצינות'. ההצהרות שלו אינן תורמות לכושר ההרתעה של ישראל. כמה שפחות נדבר כך, כן ייטב".

   

  פרופ' זיסר אינו חושש שחילופי המהלומות המילוליות ביממה האחרונה בין דמשק לירושלים יובילו את האזור למלחמה: "שני הצדדים מודעים ליכולות שלהם ושל הצד השני, והם אינם מעוניינים להגיע לעימות. אמירות כמו זו של ליברמן לא ישנו את התמונה. אם הסורים מורתעים מישראל, זה בגלל שהם מודעים ליכולותיהם - ולא בגלל איומים כלשהם". הוא גם מסתייג מהקביעה שהתקשורת אשמה בליבוי האש: "התקשורת לא אשמה בזה שהיא מביאה את דבריו של שר החוץ". 

   

  "הסורים לוחצים על האמריקנים - רוצים אותם כמתווכים"

  גם אורי סביר, שהיה ראש משלחת ישראל למשא ומתן עם סוריה בוואי פלנטיישן בשנות התשעים, סבור כי אמירתו של ליברמן הייתה מיותרת. "אני לא חושב שליברמן בכלל היה צריך לעסוק במשטר אסד", הוא אומר. "זו אמירה לא במקום, כמו יתר האמירות ששני הצדדים שיחררו לאחרונה. אלו אמירות לא נבונות".

   

  לדעתו של סביר, איומי הסורים מגיעים על רקע מינוי השגריר האמריקני בסוריה. הוא מאמין כי פניה של סוריה אינם למלחמה: "הסורים מנסים ללחוץ על האמריקנים תוך תזכורות לכך שיש להם אופציה מלחמתית, אך למעשה זה לא נכון.

  לדעתי, הצבא הסורי חלש, ואין לסורים כל כוונה לצאת באמת למלחמה. הכול עניין של לחץ על האמריקנים, שאותם רוצים הסורים כמתווכים במשא-ומתן".

   

  סביר מסביר שעל אף ההתבטאויות, הוא "משוכנע" שניתן להיכנס למשא-ומתן עם סוריה: "על ישראל להביא את העבר בחשבון, לתאם עמדות עם ארצות-הברית ולהיכנס למשא-ומתן ללא תנאים מוקדמים. ההתבטאויות לא יובילו למהלך צבאי, אך הן לא מועילות לאף אחד מהצדדים". הוא מביע תקווה ש"ממשלת נתניהו תאזור אומץ ותיכנס למשא-ומתן - כפי שכל קודמיו של נתניהו עשו".

   

  • ומה אתם חושבים? האם דבריו של שר החוץ היו במקומם, או שמא פגעו באינטרס הישראלי?

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "הם בטח אומרים לעצמם: 'מישהו שם ירד מהפסים'". בשאר אסד
  צילום: AFP
  "הוא לא יכול להפיל את המשטר הסורי". ליברמן
  צילום: יוני המנחם
  צילום: ניב קלדרון
  פרופ' זיסר. "התקשורת לא אשמה"
  צילום: ניב קלדרון
  צילום: דודו פריד
  סביר. "אין לסורים כל כוונה לצאת באמת למלחמה"
  צילום: דודו פריד
  מומלצים