שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  השבוע בבורסה: מגמה מעורבת עם סיום שלילי

  למרות העליות בחלק מימי המסחר, בסיכום שבוע ירדה הבורסה בתל אביב, אם כי באחוז נמוך. מדד הנדל"ן דווקא הוסיף לערכו כ-2%. מניות חיפושי הנפט וגז בלטו בירידות חדות השבוע

  המסחר בבורסה התנהל השבוע במגמה מעורבת, עם סיום שלילי. בסיכום שבועי ירד מדד ת"א 25 בחמש מאיות, ונסגר ברמה של כ-1,135 נקודות, כשמדד ת"א 100 ירד השבוע בכשתי עשיריות לרמה של 1,071 נקודות. מדד הנדל"ן נסחר במגמה חיובית השבוע, כאשר הוסיף לערכו כ-2%. לעומת זאת, מדד הבנקים המשיך במגמה השלילית המאפיינת אותו מאז תחילת השנה, והשיל השבוע כ-0.9%. בנוסף, מניות חיפושי הנפט וגז בלטו בירידות חדות השבוע, ועל כך נרחיב בהמשך.

   

   

  מדדי אגרות החוב נסחרו במגמה חיובית השבוע, מלבד אגרות החוב צמודות המט"ח. בתחום הקונצרני בלט גם השבוע, בהמשך לשבועות האחרונים בהן ירדו הציפיות האינפלציוניות, מדד התל בונד השקלי, שעלה בשיעור של כ-0.9%. מדד זה הניב תשואה יפה של 4.2% מתחילת השנה. מדדי אגרות החוב הקונצרניות הצמודות ממשיכים גם הם לעלות, הוביל מדד התל בונד 40, עלה גם כן בשיעור של 0.95%.

   

  השבוע הסתיים חודש המסחר הראשון של השנה, חודש ינואר, באופן צולע למדי. מדד המעו"ף לדוגמא, השיל בינואר כ-2.1% מערכו ומדד הבנקים איבד כ-6.2%. מנגד, המניות הקטנות הצליחו לפתוח את השנה במגמה חיובית, כאשר מדד היתר קפץ בכ-8.2%.

   

  חברות בכותרת

  מניות הגז, כאמור, שותפויות חיפוש הגז ונפט נסחרו השבוע במגמה שלילית ביותר. ככל הנראה מדובר ברצון המשקיעים להביא חלק מהרווחים הנאים הביתה. בין הירידות הבולטות ניתן לציין את השותפויות מודיעין ולפידות חלץ אשר ירדו השבוע בשיעור דו ספרתי. מנגד, מניית רציו רשמה בתחילת השבוע עליה מרשימה של כ-11%. קשה לדעת מהי הסיבה לעליית המניה ביום א' בשיעור זה, אך ככל הנראה יש לכך קשר לכנס שחברת נובל אנרג'י, השותפה הבכירה בקידוח לוויתן, תערוך בשבוע הבא.

   

  בנוסף, היום (ה') הודיעה החברה כי קיבלה מהממונה על הנפט במשרד התשתיות היתר מוקדם לקידוח ברישיון "גל" הנמצא בקרבה ל"לוויתן".

   

  השבוע התפרסמו עוד כמה ידיעות הנוגעות לחברות בתחום, לדוגמא, השותפות בקידוח צוק תמרור הודיעו כי יחלו בביצוע מבחני הפקה. דוגמא נוספת הינה ההודעה של זרח ומודיעין כי הן נערכות לביצוע קידוח נפט ברישיון צורים בים המלח במחצית השנייה של השנה. אין ספק כי מניות אלו ימשיכו לרכז את עניין המשקיעים בתקופה הקרובה.

   

  תהל, חברה בת בבעלות מלאה של קרדן אן וי, הודיעה השבוע כי חתמה על הסכם עם ממשלת אנגולה בהיקף של כ-143 מיליון אירו. מדובר בהסכם הגדול ביותר בתולדות החברה. במסגרת ההסכם החברה תבצע עבודות פיתוח תשתיות בתחום המים והביוב במדינה. העבודות צפויות להתחיל במהלך המחצית הראשונה של שנת 2010.

   

  סרגון פרסמה תוצאות חזקות לרבעון הרביעי לשנת 2009. החברה הכתה את תחזיות השוק עם הכנסות בסך 53 מיליון דולר (התחזית הייתה ל-50 מיליון דולר) ורווח למניה Non-GAAP בסך 0.09 דולר (לעומת תחזית של 0.07 דורל).החברה צמחה בכ-19% לעומת הרבעון השלישי והציגה שיפור ברווחיות הגולמית . כמו כן, החברה הציגה יעד צמיחה אגרסיבי ל-2010.

   

  אלווריון, העוסקת בפתרונות תקשורת אלחוטיים, פרסמה השבוע את דוחותיה הכספים. הדוחות היו אומנם טובים מהציפיות בשוק, אך החברה סיפקה תחזיות פחות אופטימיות מציפיות האנליסטים למחצית הראשונה של 2010. בתגובה לדוחות המניה נסחרה במגמה שלילית, וביום חמישי לבד השילה מעל 6% מערכה.

   

  פריגו, מניית החברה נסחרה השבוע במגמה חיובית לאחר שפרסמה דוחות כספיים טובים בהתאם לציפיות. כך למשל סעיף ההכנסות צמח בכ-9% לעומת הרבעון המקביל אשתקד והרווח הנקי זינק לכ-53 מיליון דולר, גידול של כ-121% לעומת הרבעון המקביל. בנוסף, החברה פרסמה תחזיות חיוביות ל-2010. תחזית זו הייתה גבוהה יותר מקונצנזוס האנליסטים. המניה עלתה בסיכום שבועי בשיעור של מעל 7%.

   

  טבע נסחרה השבוע על רקע פרסומים בנוגע למכרז לרכישת ענקית התרופות הגנריות הגרמנית רציופארם. השבוע פורסם כי ענקית התרופות האמריקנית פייזר פרשה מההתמודדות על פי רכישת החברה, אך היום דווח כי החברה עדיין מתמודדת עם 3 מתמודדות נוספות - טבע, אקטוויס ו-EQT. על פי הפרסומים המחיר נאמד בכ-2.8 מיליארד אירו. כמו כן פורסם כי ההצעות הסופיות יוגשו בקרוב ותוצאות המכרז יפורסמו בשבועות הקרובים.  

   

  דלק נדלן, הודיעה השבוע על צעד נוסף לקראת השגת המזומנים הדרושים לצורך התשלום הקרוב לבעלי איגרות החוב. הפעם - מימוש אחזקות נוסף של מניותיה בחברת מבני תעשיה. עד לפני מספר חודשים החזיקה דלק נדל"ן בכ-16% מהון המניות של חברת מבני תעשיה. המימושים החלו בחודש דצמבר בו מכרה כ-2.1% מאחזקותיה בחברה, בתמורה לכ-40 מיליון שקל. השבוע הודיעה כי מכרה עוד כ-2.75% בתמורה לכ-55 מילון שקל. המשקיעים הגיבו בשביעות רצון לנוכח הגידול בקופת החברה, ואיגרות החוב נסחרו בעליות נאות.

   

  השבוע פורסם דוח מסירות רכבים חדשים לחודש ינואר 2010. על פי הדוח, מסירות הרכבים נותרו בקצב דומה לחודשים האחרונים, קצב המעיד על מסירות של כ-200 אלף מכוניות בשנה. חברת דלק רכב המשיכה להוביל את טבלת מסירות הרכבים עם המאזדה, למרות שהפער בינה לבאה אחריה אינו גדול. מאזדה מסרה בחודש ינואר כ-2,529 רכבים לעומת כ-2,437 מכוניות מסוג יונדאי. מניית דלק רכב נסחרה השבוע בירידות.

   

  יסמין אורנשטיין היא אנליסטית בבית ההשקעות כלל פיננסים. טל חודארה היא יועצת השקעות בכלל פיננסים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בורסה. מדד הבנקים המשיך במגמה השלילית
  צילום: AP
  מומלצים