שתף קטע נבחר

פיילין ב"מסיבת התה" נגד אובמה: היכונו למהפכה

התנועה השמרנית החדשה נעלה את הכינוס בנשוויל בנאום של מי שמסתמנת כמובילת האופוזיציה - לפחות בזירה התקשורתית. פיילין תקפה בכל החזיתות, והזכירה גם את ישראל

"המפלגה הרפובליקנית תעשה בחוכמה אם תקלוט את 'מסיבת התה' לתוכה, היא לא תצליח בלי זה", אמרה הלילה (יום א') שרה פיילין, בהופעתה בכינוס הראשון של ההתארגנות השמרנית החדשה נגד הממשל הדמוקרטי של הנשיא ברק אובמה. מושלת אלסקה והמועמדת לסגנות לשעבר אמרה ל-600 הנוכחים הצוהלים: "אמריקה מוכנה לעוד מהפכה, ואתם חלק ממנה".

 

אחרי המחלוקת סביב התשלום עבור הופעתה, פיילן הודיעה שתוותר על 100 אלף הדולרים. ארוחת הערב לסיכום שלושת ימי "מסיבת התה" בנשוויל שבמדינת טנסי, היו כן השיגור הפוליטי שלה בדרך למועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות בשנת 2012, או לכל הפחות להפיכתה לממליכת המלכים במפלגה.


פיילין, אמש. "לא מספיק לקרוא מטלפרומפטר", היא עקצה (צילום: AP)

 

"מנסים לצייר אותנו כקיצונים מטורפים", היא אמרה, "הבוחרים שלנו רוצים שנסיר את הכפפות.

 יש לנו חזון לעתיד המדינה הזו - החוקה שלנו נותנת לנו את מפת הדרכים".

 

פיילין הלמה בנשיא אובמה ללא הפסקה. "כשאתה אפס משלוש אתה צריך להפסיק להרצות ולדבר מטלפרומפטר, ולהתחיל להקשיב", אמרה, בהתייחס לשלושה הפסדים של הדמוקרטים - בבחירות לסנאט במסצ'וסטס ולמושלי וירג'יניה וניו-ג'רזי. "העתיד נראה טוב. כי אם יש תקווה במסצ'סוטס - אז יש תקווה בכל מקום", הצהירה פיילין.

 

"הגיע הזמן למעשים מול איראן"

"יש לנו בעיות קשות לפתור. כדי לנצח במלחמה בטרור אנחנו זקוקים למפקד עליון לא לפרופסור אינטלקטואל", הטיחה פיילין בנשיא, והאשימה את אובמה שבזבז שנה בהתחנפות למשטרים רודניים: "אנחנו צריכים מדיניות חוץ שמבדילה בין ידידינו לבין אויבינו ומגדירה את אופי האיום".

 

היא ציינה את ישראל והגדירה אותה כ"בת ברית ומדינה ידידה", וקבעה כי "צריך מדיניות כדי לעמוד מול אויבים דוגמת איראן וצפון קוריאה. אנחנו עייפים מדיבורים. הגיע הזמן למעשים, כמו סנקציות על איראן".

 

פיילין האשימה עוד את הממשל הדמוקרטי בכך שהוא משקיע את ארה"ב בחובות לדורות הבאים.

 "זה הופך אותנו ליותר תלויים במדינות אחרות ופחות עצמאים", אמרה מושלת אלסקה לשעבר והציעה: "במקום לשלוח מיליארדי דולרים למשטרים עויינים אנחנו צריכים להתחיל לקדוח נפט וגז כאן".

 

המועמדת הרפובליקנית לסגנית הנשיא ב-2008 אמרה לנוכחים בנאום הסיכום של הכינוס "לא לפחד לומר, במיוחד בזמן של צרות, שאין לנו את כל התשובות, ולבקש עזרה מבורא העולם". למי שהכתיר אותה כמנהיגת "מסיבת התה" אמרה פיילין: "אסור שהתנועה הזו תאופיין במנהיג אחד. התנועה הזו גדולה יותר מכל מנהיג. הנשמה של התנועה הזו אלה אתם, האנשים". אבל היא זו שיצאה משם כמנהיגה הבלתי מעורערת שלהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרה פיילין. אובמה עומד על 0 מ-3
צילום: רויטרס
מומלצים