שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הוכרזו זוכי אקו"ם בתחום הספרות

  צבי עצמון, יואב חייק, אשר רייך וציפורה דולן הם הזוכים בפרסי אקו"ם בתחום הספרות. חבר השופטים השנה כלל את חנה גולדברג, עמרי הרצוג ודורית רביניאן

  הוכרזו הזוכים בפרסי אקו"ם בתחום הספרות; פרס עידוד פרסום היצירה ע"ש שלמה טנאי יוענק השנה לצבי עצמון על יצירתו "חלקת"; פרס עידוד פרסום היצירה לספרות נוער יוענק ליואב חייק על "מיומן המסעות של לורי"; הפרס ליצירה המוגשת בעילום שם בתחום השירה ע"ש נתן יונתן יוענק לאשר רייך על יצירתו "אגדות למבוגרים", ופרס ליצירה המוגשת בעילום שם בתחום הסיפורת יוענק לציפורה דולן על יצירתה "אנחנו ננוח".  

   

  הפרסים יוענקו בטקס שייערך ב-24 במרץ בבית ציוני אמריקה. חבר השופטים לל השנה את חנה גולדברג, עמרי הרצוג ודורית רביניאן.

   

  בנימוקיהם למתן הפרס לעצמון כתבו השופטים: "מדובר בשירה רהוטה, פוגעת ופוצעת, בלי אף מלה מיותרת, בלי אף טון מזויף, וכל זאת, בלי סימני זיעה כתוצאה ממאמץ יתר. צבי עצמון אינו מתקשר במלים במטרה להרשים את הקורא או 'ליפייף' את הפואטיקה שלו, ההיפך, הוא משתמש במילותיו במשורה ובאכזריות והופך אותן לחיצים רעילים ומחודדים שמטרתם לפגוע. וכן, השירים שלו אכן מכאיבים".

   

  על יואב חייק כתבו השופטים: "הוא מצייר ביד רגישה ובלשון בהירה, מסע רב קסם של ילד וסבתו המפליגים בארצות הדמיון. עלילת הרפתקאותיהם של לורי וסבתא ננה, ניחנת בכוח המצאה ותאוות בדיון, שבאים לידי ביטוי ברעיונות מופשטים 'גדולים' כמו אמת, צדק מוחלט, זהות עצמית ומושגי מרחב".

   

  על "אגדות למבוגרים" של אשר רייך נימקו בין היתר: "הקובץ משקף סגנון משוכלל, מפוכח וחף מגינונים מיותרים. השירים שהוא מכיל מציירים את היחסים שבין זמן לבין כתיבה, בין בגרות הגוף לבין מעשה השירה, ויחסים אלו נבחנים מעמדה

  של קירבה אינטימית ודיוק כמו-כירורגי. קובץ השירים מתאר את מהלכי הנפש והגוף לנוכח חותמו המצטבר של הזמן על הזיכרון והחלום, ומפליא לתרגם את התנועה הזו למעשה פואטי צלול ומעודן".

   

  על "אנחנו ננוח" של דולן כתבו: "על הרומן נסוך חוט של חסד, עדינות ונחמה על אף שהוא עוסק בהגירה, תלישות ואובדן. הוא מספר את סיפור מאבקן של שתי דמויות נשיות על הזכות לקרוא למקום מסוים בשם 'בית' וגם להכיר במחיר שכרוך בכך. הקריאה ברומן מסינה התמסרות מלאה בשל המארג העלילתי ועומקי הרגש הנטועים בו. בשל העברית שלו, שמזדהרת בשלל קולות של 'בעלי בית' ושל פליטים ומפני שהוא מאיר את המציאות הישראלי על תלישותה וכאבה, באורח מורכב ומעודן".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רייך. פרס ע"ש נתן יונתן
  באדיבות הוצאת עם עובד
  לאתר ההטבות
  מומלצים