שתף קטע נבחר

ביניש התנגדה, פרידמן דחף: על כהונת משה גלעד

עד לפני שנתיים ייצג השופט, שמכוניתו הוצתה הלילה, עבריינים - חלקם כבדים מאוד. מינויו חולל סערה והוא נבחר לשופט, למרות התנגדות שופטי בית המשפט העליון, בשל עברו

המינוי שהצית אש: לפני שנתיים בדיוק מונה משה גלעד (58), עד אז עורך דין פלילי מוביל בצפון הארץ, לשופט בבית המשפט המחוזי בחיפה. המינוי עורר התנגדות, בשל קשריו עם עבריינים שחרגו לכאורה מקשרי עורך דין-לקוח. לפנות בוקר הוצתה מכוניתו בעכו ובמשטרה אומרים: "המציתים ידעו בדיוק באיזו מכונית לפגוע".

 

גלעד נולד ברומניה וכשהיה בן 9 עלה לארץ. לאחר שירותו הצבאי הוא למד לתואר במשפטים באוניברסיטת תל-אביב. לאחר שהוסמך הוא עבד כעורך דין עצמאי במשך 27 שנה - עד שמונה לשופט. בין היתר הוא ייצג את העבריין מיכאל מור מנהריה, ראש המאפיה הקווקזית בקריות שימי איסקוב, נאשמים ברצח ובעבירות חמורות נוספות.


רכבו של משה גלעד שהועלה באש (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

בחודש פברואר 2008 דנה הוועדה למינוי שופטים במועמדותו של גלעד. ראש אגף החקירות במשטרה דאז, ניצב יוחנן דנינו, הגיע במיוחד לשר המשפטים באותה תקופה, פרופ' דניאל פרידמן, במאמץ אחרון לסכל את המינוי. פרקליטת מחוז חיפה דאז, לילי בורישנסקי, טענה כי לעורך הדין החיפני קשרים מפוקפקים עם עבריינים, ואפילו נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, התנגדה למינוי.

 

באותה ישיבה דווח גם שוועדת המשנה לבחירת שופטים הקודמת, המליצה על הבחירה - אף שידעה מה דעתה של בורישנסקי על המינוי. בישיבה נאמר גם שנשיאת בית המשפט המחוזי בחיפה, בלהה גילאור, ושופטי בית המשפט בחיפה תומכים במינויו של עו"ד גלעד לשופט, ושגם גילאור סבורה שהמעשים שמיוחסים לו חסרי בסיס. 

 

ביניש סיפרה באותו חודש, כי מיד לאחר שגלעד נבחר כשופט מחוזי, בניגוד לדעתה, היא התקשרה לברכו. "מאוד הצטערתי שהמידע אודותיו יצא החוצה. ועדת הבחירה צריכה לבדוק כל מידע באורח ענייני ופתוח. לא אמרתי שגלעד פסול מלהיות שופט. השופטים לא אמרו שיש עליו מידע קונקרטי. דיברנו על צינון ולא על פסילה. חבל שלא ניתן לדון במועמדים באורח דיסקרטי, כי הברירה השנייה היא שאדם נפגע מפרסום הדברים".

 

יושב ב"תיקים הכבדים"

משה גלעד יושב בהרכבים שדנים בתיקים הפליליים הכבדים ביותר בחיפה. באחד ההרכבים יושב לצדו השופט כמאל סעב, שהיה מאוים בעבר, ואף זכה

 לאבטחה צמודה גם בתוך כותלי בית המשפט. בשבוע שעבר גזר הרכב שבו ישב 17 שנות מאסר על מוחמד מוסא מדיר אל-אסד, שהרג בנובמבר 2008 את איהאב אסעדי.

 

כשופט יושב משה גלעד בהרכבים שדנים בתיקים הפליליים הכבדים ביותר בחיפה. באחד ההרכבים יושב לצדו השופט כמאל סעב, שהיה מאוים בעבר, ואף זכה לאבטחה צמודה גם בתוך כותלי בית המשפט.

 

בין גזרי הדין האחרונים של גלעד: 46 חודשים מאסר לתושב הצפון, שהתעלל באשתו לשעבר לאורך שנות נישואיהם ואף דרס אותה בכוונה תחילה לאחר שהשניים כבר התגרשו, שלוש שנות מאסר לצעיר שחברו נהרג במירוץ מכוניות ו-35 ו-20 חודשי מאסר בפועל על שני צעירים מהגליל המערבי שחטפו ותקפו באכזריות צעירה שניהלה מערכת יחסים עם שניהם בתקופות שונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה גלעד כשופט
באדיבות אתר בתי המשפט
מומלצים