שתף קטע נבחר

המדינה התקפלה: ישוחררו הפעילות הזרות

בדיון שנערך בבג"ץ התברר כי שתי פעילות השמאל מספרד ומאוסטרליה נעצרו ליד רמאללה בהליך לא-תקין, משום שהועברו ליחידת "עוז" מחוץ לקו הירוק. נציגת הפרקליטות ביקשה תחילה להמשיך במעצר, ואחר כך הסכימה לשחררן בערבות. השופטים החליטו לשחררן בערבות של 3,000 שקלים בלבד, ובתנאי שלא ייכנסו לשטחים

המעצר המתוקשר הסתיים בקול ענות חלושה. בית המשפט העליון שחרר בצהריים (יום ב') את שתי פעילות השמאל הזרות שנעצרו אתמול ליד רמאללה, בעקבות הודאת הפרקליטות כי הליך מעצרן והעברתן לפקחי יחידת "עוז" לא היה תקין.

 

השתיים, אדריאנה ג'ובה מארטי מספרד ובריג'ט צ'אפל מאוסטליה, עתרו לבג"ץ בטענה שמעצרן לא היה חוקי, בשל העובדה שבוצע בשטחי A המצויים בשליטה פלסטינית מלאה, מחוץ לתחום סמכותה של משטרת ישראל.


הפעילות בדיון בבית המשפט (צילום: נועם מושקוביץ)

 

תחילה הסכימה נציגת הפרקליטות לאפשר את שחרורן בערבות של 25 אלף שקלים, אך בסופו של דבר, החליטו השופטים לדרוש מהן סכום של 3,000 שקלים כל אחת בלבד, תוך הטלת איסור עליהן להיכנס לשטחים. עוד הוחלט כי על השתיים להגיש בתוך חמישה ימים עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בעניין שהותן בישראל.

 

נוסף על כך, קבעו השופטים כי על המדינה להגיש תצהירים בדבר סמכויותיהם של פקחי יחידת "עוז" בשטחים.

 

בתשובת הפרקליטות התברר כי השתיים אכן הועברו מידי צה"ל לטיפול יחידת "עוז" בשטחים ולא בשטחה הריבוני של ישראל, כפי שהיה צריך להיעשות. יחד עם זאת, אמרה נציגת הפרקליטות, עו"ד אילאיל אמיר, כי למרות התקלה - היא אינה סבורה שיש לשחרר את השתיים, שלדבריה כניסתן לאותם השטחים הייתה אסורה בכל מקרה. אחרי שהדיון הופסק, חזרה בה נציגת הפרקליטות ואמרה שניתן לשחרר את העצורות.

 

במהלך הדיון הטיחו השופטים ביקורת בהליך המעצר. השופט אשר גרוניס שאל את נציגת הפרקליטות האם אנשיה נקטו בפעולה כלשהי שמטרתה להסדיר את סוגיית הסמכויות, וזו השיבה כי "התברר שלא כל הגורמים הבינו את כל ההנחיות".

 

השופט גרוניס הוסיף: "אם שהותן של השתיים בישראל היא בלתי חוקית, יש לפעול על פי חוק הכניסה לישראל. מדוע להשאירן במעצר? לאור הנסיבות ראוי לשקול לשחרר אותן בכפוף לתנאים". לדבריו הצטרף השופט פוגלמן ששאל את נציגת הפרקליטות: "אם נחליט לשחרר אותן, האם יש תנאים מיוחדים שאתם רוצים לשחרר אותם בכפוף אליהם?"

 

לאחר התייעצות שערכה הפרקליטות עם משרד הפנים, אמרה נציגת הפרקליטות לשופטים כי אין בעיה לשחרר את שתי העותרות לתחומי ישראל בלבד ובערבות עצמית של 25 אלף שקלים.

 

פרקליטן של העותרות, עו"ד עומר שץ: "אנו שואלים את עצמנו מה המוטיבציה של הצבא לעצור דווקא את שתי פעילות השלום הללו. המוטיבציה של הצבא היא לרדוף אנשים על בסיס פוליטי. אני מבקש מבית המשפט שלא ייתן יד לאי החוקיות". לדבריו, שר החוץ הספרדי, מיגל מורטינוס, התערב בעניין וביקש מהשגריר בספרד שלא לגרש את מארטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פעילות השמאל, הבוקר בבית המשפט
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים