שתף קטע נבחר

שנה נוספת לאשכנזי? מהומה בצמרת הביטחונית

הערב פורסם דיווח על כוונה להאריך את כהונת הרמטכ"ל - מבלי ששר הביטחון ברק לא ידע על כך דבר. במשרד הביטחון עלו להתקפה: "הפרסום, כפי שיוצר בבית מדרשו של דובר צה"ל אבי בניהו, גורם לזילות במעמד הרמטכ"ל". דובר צה"ל בתגובה: "צה"ל לא היה מעורב בפרסום; לא ניגרר להשמצות אישיות"

מה שהחל כידיעה דרמטית, בצל האיום האיראני - נראה שמתפתח למלחמה בין לשכות בכירי מערכת הביטחון. במשרד הביטחון מתחו הערב (יום ג') ביקורת קשה על דובר צה"ל, תת-אלוף אבי בניהו, בעקבות פרסום ידיעה כי נשקלת הארכת כהונתו של הרמטכ"ל לשנה חמישית, בשל איום הגרעין האיראני. 

 

תחילת הסערה בידיעה שפורסמה הערב בערוץ 1, שם נאמר כי לאחרונה נשקלת אפשרות להאריך את כהונתו של רב-אלוף גבי אשכנזי בשנה נוספת, על רקע המתיחות עם איראן. שר הביטחון אהוד ברק לא ידע על כל כוונה או דיון שכזה, ובסביבתו מתחו ביקורת קשה על הפרסום.

 

בכירים במשרד הביטחון אמרו כי "במערכת הביטחון ובממשלה יש הערכה רבה לרמטכ"ל גבי אשכנזי, אולם נושא הארכת כהונתו בשנה נוספת מעולם לא נדון בשום מקום".

 

"פרסום הידיעה, כפי שהיא יוצרה הערב בבית מדרשו של דובר צה"ל, תת-אלוף אבי בניהו, גורמת לזילות במעמד הרמטכ"ל ומוסד הרמטכ"לות", הוסיפו במשרד.

 

בניהו עצמו סירב להגיב אישית לדברים, אך בהמשך נמסרה הודעה רשמית מטעם דובר צה"ל, לפיה "סוגיית שנת כהונה חמישית לרמטכ"ל איננה רלוונטית בשלב זה ואיננה מתחום עיסוקו של צה"ל. צה"ל לא היה מעורב בפרסום הידיעה, ומעבר לכך איננו עוסקים בנושא, ולא ניגרר להשמצות אישיות נטולות כל בסיס".

 

"יש מספיק קצינים - החלטה תתקבל בבוא העת"

הרמטכ"ל אשכנזי סוגר החודש את שנתו השלישית בתפקיד, ואמור להתחיל את השנה הרביעית והאחרונה, כאשר ברקע כבר ניתן לשמוע ולחוש את המאבק סביב מינוי מחליפו. בחודשים האחרונים עלו לא מעט אמירות מצד גורמים ביטחוניים שונים, בדבר האפשרות שתקופת כהונתו של אשכנזי תוארך בשנה נוספת. עם זאת, ספק עד כמה העיסוק בנושא זה עומד כעת על הפרק, כאשר ישנה עוד שנה שלמה עד לסיום הכהונה.

 

גורמים ביטחוניים הבהירו הערב כי הנושא כלל לא עלה לדיון בשלב הזה: "ישראל נמצאת בשנים האחרונות במצב ביטחוני מתוח, וכך גם יהיה בשנים הבאות", אמר גורם ביטחוני. "צה"ל נמצא כל העת בתהליך של התכוננות למצב של לחימה, ואם זו תפרוץ בכל זירה, קרובה או רחוקה,

יידע לתת את המענה הראוי. יש מספיק קצינים בצבא שראויים לתפקיד הרמטכ"ל הבא, קצינים שהביאו קבלות, שיודעים לנצח מלחמות - ובבוא העת תתקבל ההחלטה הטובה ביותר לצה"ל ולמדינת ישראל".

 

יש לציין כי הרמטכ"ל עצמו, לפחות כלפי חוץ, מבקש לסיים את תפקידו בתום ארבע שנים, אולם יש כאלה הטוענים כי יתקשה לסרב לבקשה להישאר שנה נוספת. מנגד, המועמדים המרכזיים לרשת אותו הם סגן הרמטכ"ל, אלוף בני גנץ, ואלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט. גם שמו של אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, נמצא ברשימה - אולם לא מן הנמנע כי ימתין לסבב הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. יתקשה לסרב לשנה נוספת
צילום: אבי רוקח
ברק. לא ידע על הפרסום
צילום: גיל יוחנן
בניהו. סירב להגיב
צילום: דובר צה"ל
מומלצים